Home Bitcoin Bitcoin Fiyat Tahminlerinde Yanlış Olan Ne?

Bitcoin Fiyat Tahminlerinde Yanlış Olan Ne?

Bitcoin Fiyat Tahminlerinde Yanlış Olan Ne?

0

Bitcoin fiyat tahminlerinde uzmanlar hata yapabiliyor. Son iki gün içerisinde yaşanan fiyat hareketliliği ve düşüş gösterdi ki Bitcoin kendisi dışındaki küresel finans piyasasından ayrı hareket edemiyor.


Bitcoin Fiyat Tahminlerinde Hataya Sebep Olan Faktör

Küresel piyasalar ile kripto paralar arasında her ne kadar tam bir bağ ve doğru orantı olmasa da, arada bir ters orantı olmadığı da artık ortaya çıkmış durumda. Yani artık Bitcoin küresel para piyasalarından bazen bağımsız bazen de onunla aynı yönde hareket ediyor.

Bir önceki yazımızda bu durumun Bitcoin için verilen Altın 2.0 ünvanını zedelediğini belirtmiştik. Bugüne kadar geleneksel hisse senedi, tahvil veya döviz piyasasında yaşanan kırılganlıklardan etkilenmek istemeyen yatırımcılar için Kripto paralar güvenli bir liman olarak görülüyordu. Fakat son gelişmeler bu algıyı zedeledi.

Küresel piyasalarda direk bir bağlantı olmaması, kripto paraların tamamen bunlardan bağımsız oldu manasına da gelmiyor.

Küresel Piyasalar İle Kripto Paralar Arasında Bir Bağın Olmaması Tamamen Bağımsız Oldukları Manasına Da Gelmiyor.

Bitwise Asset Management Firmasının Başkan Vekili olan Bitwise Asset Management, Kripto para piyasasının temel dinamiklerinin geleneksel piyasalardan farklı olduğunu belirtiyor. Fakat bu farklılığın arada bir ters orantı olduğu manasına gelmeyeceğini vurguluyor. Dolayısı ile küresel para piyasaları düşerken Bitcoin’in yükselmesini beklemenin doğru olmadığını ifade ediyor.

“Arada orantı olmaması ters orantı olduğu manasına gelmez. Dolayısıyla piyasalar düşerken Bitcoin yükselecek diye bir kural yok. Her ne kadar Kripto para piyasasının geleneksel para piyasalarından farklı dinamiklerinin olduğunu düşünsek de, uzun vadede zayıf bir bağın mutlaka bu iki piyasa arasında devamlı olacağını bekleyebiliriz”.

11 Ekim tarihinde Amerika’da borsalar ciddi bir düşüş yaşamıştı. Hatta Amazon kurucusu Jeff Bezos 24 saat içerisinde 9.1. milyar dolar kaybetti. Bu düşüşün temel sebebi olarak yüksek faiz oranları gösteriliyor. Bunun bir düzeltme olduğunu iddia eden analizciler ise uzun süren yükselme trendinden sonra böyle bir düşüş normal diyorlar.

Kripto para piyasası analizcisi Alex Kruger, hisse senetlerinin bu kadar değer kaybettiği bir ortamda Bitcoin’in genel direnç seviyesinin üzerinde kalması ve yükselmesi durumunda kripto paralara ciddi bir yönelim olacağını iddia diyor. Fakat Bitcoin’de şu an yıl içerisindeki en düşük işlem hacmi yaşandığı düşünülünce, böyle bir çıkışın olması giderek zorlaşıyor. Bu durumdan bütün diğer altcoinler de etkileniyor.

Kaynak için tıklayınız

Ayrıca bakınız

Juniper Research: Bitcoin ve Kripto Paralar Patlamanın Eşiğinde!

 

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial