Anasayfa Altcoin Holo ve HOT token nedir?

Holo ve HOT token nedir?

Holo ve HOT token nedir?
0
koinmedya_googlenews

Holo ve HOT token nedir? Kripto para sektöründe çeşitli coin, token ve blockchainler var. Holo, HoloChain ve bunların kullandığı HOT token de farklı bir teknoloji ile piyasaya çıktı. Holo ve HOT tokenin özelliklerine bakalım.


Holo ve HOT token nedir?

İlk önce Holo’nun ne olduğuna bakarak başlayalım. Holo, HoloChain ve HOT token adlarıyla da görebilirsiniz. Holo, çok amaçlı bir merkezsiz platform. Temel amacı ise sosyal uygulamalar için bir host alanı oluşturmak. Böylece bu uygulamalar da bulut bilişime dayalı eşler arası (peer-to-peer) bir altyapı aracılığıyla merkezi internet dışında bir barınma yerine sahip olabilecek.

Holo platformu kullanıcılara herhangi bir özel donanım ve deneyime sahip olmadan birkaç dağıtılmış uygulamayı bilgisayarlarında barındırmalarına imkan sağlıyor. Bunun sonucunda ise kullanıcılara barındırma (hosting) ücreti olarak gelir elde etme imkanı sunuyor.

koinmedya_bybit

Holo nasıl geliştirildi?

Holo’nun kurucu ortakları Arthur Brock ve Eric Harris-Braun. Brock, daha önce Hughes, GM ve Chrysler’de yapay zeka uzmanı olarak çalışmıştı. Ayrıca çok sayıda para sistemi tasarladı. Harris-Braun’un ise yazılıp altyapısı alanında deneyimi var. O da birkaç kripto para platformunun kurucu ortaklarından biri.

Holo – HoloChain teknolojisinin kazandırdıkları

Holo’nun merkezi çerçevesine HoloChain deniliyor. HoloChain bir blockchainler sistemi ve burada her bir düğüm (node) operasyonlarını ayrı bir blockchainde yürütüyor. Bütün blockchainler de her bir düğüme özel olan kriptografik anahtarlarla (key) çalışıyor.

Bu konsept, blockchainlerin en büyük sorunu olan ölçeklenebilirlik problemini ortadan kaldırıyor. Burada her düğümün genel bir ağdaki kaydını güncellemek zorunda kaldığı bir sistem var. Her bir düğümün kendi blockchaini olduğu için de bir düğüm devre dışı kaldığında hiçbir veri kaybı yaşanmıyor. Temel ve halka açık olan blockchain hiç etkilenmeden faaliyetine devam eder.

İlgili – Kripto para piyasası ne durumda? – Kripto paraların güncel görünümü

Holochain, her bir düğüm blockchaininde verileri onaylamak için Dağıtılmış Karma Tablo (Distributed Hash Table – DHT) kullanıyor. Bu tablo, Holochain merkez chaini tarafından korunuyor. Geliştiricileri, bu konsepti canlı bir organizmadaki DNA yapısına benzeterek açıklıyorlar. Bu karma tablo, ayrı ayrı düğüm blockchainlerinin verilerini doğrularak depoluyor. Tıpkı hücrenin verilerinin DNA’da saklaması gibi.

Holo yakıt (fuel), kullanıcıların barındırma hizmetleri için aldığı bir kripto kredisi. Holo yakıt, ağı değerli kılan ana bilgisayarlar arasında paylaşılan bir hesaplama gücü ile destekleniyor. Böylece kredilere daha fazla satın alma gücü veriyor.

Platformdaki tüm işlemler çift girişli muhasebe girişleri olarak kaydediliyor. Bu nedenle, iç muhasebe sistemi, coinlerin basılmasına, yakılmasına ya da madenciliğine izin vermeyen bir bilançoya benziyor. Bu şekilde, pozitif ve negatif bakiyeler her zaman eşit. Holo’nun net para arzı her zaman sıfır olarak kalacak.

Platform eşler arası (peer-to-peer – P2P) yapı olarak çalışıyor ve burada bütün düğümler birbirinden farklı. Servis İspatı (Proof-of-Service) protokolü sunulan hizmetler için bir fatura oluşturuyor. Buradaki sistem, merkezli web ile blockchain arasında bir türlü köprü olarak şekilde görev yapıyor.

İlgili – Kripto para coin fiyatları neye göre belirleniyor?

HOT token nereden alınır?

İlk önce Holo (HOT) tokenin güncel fiyat ve diğer verilerine bakarak başlayalım. Aşağıdaki Coin Market Cap tablosu, canlı HOT token fiyat bilgisi, piyasa sıralaması, piyasa değeri ve işlem hacmini gösteriyor.

 

Holo’nun HOT tokeni bir hizmet tokeni (utility token) ve ekosistem katılımcılarının platforma katkıda bulunmaları ve platformları kullanmaları için tasarlandı. CoinCodex, IDEX, DDEX ve Binance gibi kripto para borsaları üzerinden satın alınabilir.

Kripto para HOT nasıl saklanır?

Holo ve HOT token nedir? Holo, HoloChain ve bunların kullandığı HOT token de farklı bir teknoloji ile piyasaya çıktı.HOT tokenler MyEtherWallet gibi herhangi bir ETH cüzdanında saklanabilir. Çünkü HOT token ERC-20 uyumlu bir kripto para. MyEtherWallet üzerinde önce bir cüzdan adresi oluşturmanız ve kurulum işlemini tamamlamanız gerekiyor. Ardından, HOT tokenler ile işlem yapmak için bir miktar ETH almanız ya da eklemeniz gerekiyor. Sonra bu Ethereum’ları HOT coin ile değiştirebilirsiniz. Değişim bittikten sonra, HOT token için güvenli bir saklama alanına sahip olacaksınız.

HOT token için diğer sağlama seçenekleri arasında donanım (hardware) cüzdanları var. Bunlara örnek olarak Ledger Nano S ve Trezor gösterilebilir. Exodus ve Jaxx de HOT saklamak için uyumlu kripto para cüzdanları. Holo ayrıca kendi resmi cüzdanını da çıkarmak için çalışmalar yapıyor.

Kaynak

X