Home Kripto para Haber Kripto Para Regülatörleri Amerika’da Oyuna Sert Giriyor.
koinmedya_brave

Kripto Para Regülatörleri Amerika’da Oyuna Sert Giriyor.

Kripto Para Regülatörleri Amerika’da Oyuna Sert Giriyor.
0
fairspin_koinmedya

Kripto para regülatörleri oyuna sert giriyor. Kripto paralardaki yetersiz düzenlemelerin geride kalacağı günler çok uzak değil.Kripto ticaretinin ana-akım borsalarda hızla işlemlere açılması piyasanın güçlenmesine katkıda bulunuyor. Bununla birlikte düzenleyicilerin denetimlerinde sıkı tedbirler almaların da bunda payı yadsınamaz.

Her Gün Yeni Gelişmeler

Finansal Eylem Görev Gücü (The Financial Action Task Force -FATF) gelecekteki kripto standartları hakkında öngörülerini duyurdu ve yatırımcılara uyarılarda bulundu. Hiç şüphesiz yetkili mercilerin ve diğer düzenleyicilerin ortak aklıyla oluşturulacak yol-yöntem-eylem planlarıyla kripto para piyasası yavaş, fakat emin adımlarla diğer yasal ve düzenlenmiş finansal sistemeler arasındaki yerini almaya başlayacaktır.

İlginizi çekebilir: Wall Street Regülatörleri Kripto Para Şirketlerine Karşı Harekete Geçti

ABD’deki kripto para regülatörleri tarafında kafalar hala karışık. Özellikle devlet ve federal düzenleyiciler kripto para birimlerindeki yeniliklere ve dönen ticari işlemlerin hızına ayak uydurmakta zorlanıyorlar.

Bu konuyu kısaca açalım;

Kripto paraların yönetimi veya borsası para hizmetleri servisi (MSB-Money Service Business) olarak düşünebiliriz. MSB’ler, Banka Gizlilik Yasası (Bank Secrecy Act.) kapsamında finansal kurumlar olarak kabul edilir. Sonuç olarak, FinCEN’in gözetiminde oldukları anlamına gelir. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) bazı kripto paraları ve İlk Para Tekliflerini (ICO) menkul kıymet olarak kabul etmekte. Bu nedenle de menkul kıymet düzenlemelerine tabidirler. ABD Emtia Vadeli İşlemleri Ticareti Komisyonu ayrıca sanal paraları emtia olarak görmektedir. Diğer yandan, Mali Sanayi Düzenleme Kurumu (FINRA), kısa bir süre önce bir kişiye, kayıt dışı bir kripto para biriminin hisselerinin pazarlanması hakkında ilk yaptırım eylemini gerçekleştirdi. Ve bunlar yazdıklarımız sadece federal kurumlar. Kripto para regülatörleri hiç şüphesi bu piyasanın devinden ve hızlı yapısına ayak uydurabilmek için daha değişik ve pratik yöntemlere başvurmak zorunda kalabilir.

Yazarın Notu

Kripto para piyasasındaki bu sancılı döneme en yakın örnek olarak kaldıraçlı işlemler piyasasını verebiliriz. O piyasasının oturması sürecine baktığımızda, düzenlemelerinin yapılması, yaygınlaşması süreci oldukça sancılıydı. Hala daha türlü değişikliklerle piyasa düzenlemelerine devam edilmekte. Aslına bakarsanız bu bir süreç. İnsan doğası için biraz yavaş gibi görünse de, kendi özelinde akan, ama kaçınılmaz bir süreç.

koinmedya_brave
0
0
0
X