Home Bitcoin Arjantinli Yatırımcılar Bitcoin’e Akın Ediyor

Arjantinli Yatırımcılar Bitcoin’e Akın Ediyor

Arjantinli Yatırımcılar Bitcoin’e Akın Ediyor

0
“sportsbet”

Arjantin’de süregelen ekonomik kriz, yatırımcıları varlıklarını koruma adına Bitcoin almaya  yönlendiriyor. Arjantinli yatırımcılar Bitcoin’e akın ederken, fiyatların yerel pazarda yükselmesine neden oldu. Yükselen talebi karşılamak adına, Buenos Aires’deki bir alışveriş merkezi ilk Bitcoin ATM’si açtı. Devamı da yolda. Bitcoin kabul eden işletme sayısıda giderek artıyor.


Bitcoin Ekonomik Krizlerde Güvenli Bir Liman

Ülkedeki devalüasyon sebebiyle, Arjantinli yatırımcılar Bitcoin almak için yerel para birimi pesolarını elden çıkartıyor. Bu konuda, ekonomist ve matematikçi D.H. Taylor yazıyor:

”Arjantin’de büyük miktarlarda peso daha istikrarlı bir liman olan Bitcoin’e akıyor. Ve ülkedeki Bitcoin sayısı dış piyasalara bildirilmiyor.”

Taylor, Bitcoin’in sunduğu istikrarın pesodan çok daha fazlasını geride bıraktığını bu sebeple, Arjantinliler hızla Bitcoin’e geçtiğine vurgu yapıyor.

10 yıl önce Latin Amerika’nın en zengin ülkelerinden biri olan Arjantin bir kez daha ciddi bir ekonomik krizle başbaşa. Nisan 2018‘de peso, dolara karşı beklenmeyen bir oranda değer kaybetmeye başladı. Ekonomistlerin çoğu, pesolardaki devalüasyonun, hükümetin acımasız enflasyonu engellememesinden kaynaklandığını kabul ediyor. Arjantin’in resmi yıllık enflasyon oranı %34’ten fazla. Gerçek enflasyon oranının ise daha fazla olduğu iddia ediliyor.

Enflasyon Yüzünden Arjantin’de Bitcoin Fırladı – Tıklayın

Arjantin’in Çözümü Bitcoin

Arjantin’in merkez bankasının pesoyu dengelemek için gösterdiği çabalar şimdiye kadar yetersiz kalmıştır. Sonuç olarak, Merkez Bankası Bitcoin ile çeşitlendirme olasılığını araştırıyor.

D.H.Taylor

“En büyük çözüm Bitcoin’dir. Verilere göre Arjantinliler büyük miktarlarda Bitcoin alıyorlar ve Arjantin Merkez Bankası da Bitcoin’e saygı duyuyor.”

Merkez Bankası halihazırda ülkedeki ATM’leri çevreleyen düzenlemeleri gevşetti. Bu düzenlemenin gevşetilmesi, kripto para ATM’lerinin kurulumunu kolaylaştırdı. 19 Eylül’de Athena Bitcoin, ilk alışveriş merkezini kripto alışverişi için kurdu. (Athena Bitcoin; Bitcoin Atm’leriyle isim yapmış bir şirket )

Latin Amerika ülkesi için Athena Bitcoin Direktörü Matias Goldenhorn, yakında 12 Bitcoin ATM’sinin Başkentte kurulacağını bildirdi. Bu birimler Bitcoin ve Litecoin, Ethereum ve Bitcoin Cash gibi diğer kripto paraları da destekleyecek.

Bununla beraber halihazırda Arjantin’de birçok tüccar zaten bir ödeme aracı olarak Bitcoin’i kabul ediyor. Taylor, “8.000 yeni Bitcoin POS cihazının Arjantin’deki marketlerde olduğunu” belirtti.

Sonuç olarak önümüzdeki günler Arjantin için bol Bitcoin’li geçeceğe benziyor. Yolunuz Arjantin’e düşerse yanınıza Bitcoin almayı unutmayın 🙂

 

“İçerikler bilgilendirme amaçlı olup kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım, uzmanlık gerektiren ciddi ve riskli bir iştir.”

Etiketler:
0
0
0