Home Bitcoin Mt. Gox Ödemeleri Bitcoin Fiyatını Yine Düşürür mü?

Mt. Gox Ödemeleri Bitcoin Fiyatını Yine Düşürür mü?

Mt. Gox Ödemeleri Bitcoin Fiyatını Yine Düşürür mü?


0

Mt. Gox ödemeleri kripto para sektörünün özellikle son 8 aydır kabusu olmuş durumda. Mt. Gox  yed-i eminine mağdurlara Bitcoin olarak ödeme yapma izni çıkması sonrasında bunun piyasayı nasıl etkileyeceği tartışılan konulardan biri oldu.


Mt. Gox Kabusu Geri Döner mi?

Mt. Gox Bitcoin Mt. Gox ödemeleri
mt.gox bitcoin satacak mı

Mt. Gox borsası tüm dünyadaki en büyük kripto para borsası olarak dünya kripto para ticaretinin %80’inin gerçekleştiği borsa konumundaydı. Bilindiği gibi borsa uğradığı bir hack saldırısı sonrasında müşterilerine ait büyük miktarda Bitcoin’i çaldırmış ve iflas talebi ile yed-i emin’e teslim edilmişti. Japon menşeli olan borsa son 8 aydır sahip olduğu cüzdanlarda yüzbinlerce Bitcoin’lik hareketler sonrasında kripto para borsasında büyük panik satışlarına sebep oldu. Bu satışlar sonrasında piyasanın her seferinde biraz daha kan kaybetmesi doğal olarak mağdurların tamamına ödeme yapabilme konusunda da bir sıkıntı yaratmaya başladı. Doğal olarak yed-i emin piyasada düşüşe neden olmamak için toplu olarak Bitcoin’leri satmak yerine doğrudan alacaklarına karşılık olarak mağdurlara vermek üzere mahkemeye başvurdu. Mahkeme bu talebi kabul ederek yed-i emine doğrudan Bitcoin ödemesi yapma yetkisi verdi.

Bu yetki sonrasında kripto para sektörü biraz rahatlamış olsa da mağdurların aldıkları Bitcoin’leri satmalarının da benzer bir etkiyi yaratacağı tartışılan konulardan biri oldu. Peki gerçekten mağdurlar aldıkları Bitcoin’i hemen satarak nakde çevirme yoluna gider mi?

Yakında Mağdurlara Ödeme Yapılması Bekleniyor

Mt. Gox hacklendiğinden bu güne kadar mağdurlara ödenmek üzere 1 milyar Dolar’a yakın para birikti. Bu para halen borsanın yed-i emininin kontrolünde. Gelecek bir kaç hafta içinde bu paranın da mağdurlara ödenmeye başlaması planlanıyor. Bu arada mağdurlara binlerce Bitcoin de ödenecek.

Bu konuda mağdurların en büyük şansı Bitcoin fiyatının artması. Böylece her ne kadar ortada kaybedilen Bitcoin olsa da Dolar olarak kayıp yaşamama durumu söz konusu. Bu arada mağdurlara yapılacak bu ödeme sonrası kripto para sektöründe büyük bir düşüş yaşanacağını iddia eden uzmanlar da var. Fakat bu senaryonun gerçekleşme ihtimali genel görüş olarak düşük görülüyor. Mağdurların kripto paranın erken dönem yatırımcıları olduğu düşünüldüğünde ellerine geçen Bitcoin’leri bugünkü değerinden satma oranları oldukça düşük kalacaktır.

Yaklaşık 160.000 Bitcoin dağıtılacak. Tabi bu mağdurlardan bazıları sektörden kurtulmak psikolojisi içinde ellerine geçen Bitcoin’leri satabilirler. Fakat çoğunluğun hold pozisyonuna geçeceği en azından biraz daha yükselmesini bekleyeceğini düşünmek daha mantıklı duruyor. Bu arada 1 Milyar Dolar değerinde Bitcoin’in şu anki şartlarda piyasayı çöküşe götürmesi zor görünüyor. Bu Bitcoin adedi toplam Bitcoin pazarının %1’inden bile daha az bir rakama tekabül ediyor.

Mt. Gox ödemeleri

Satmak yada satmamak tüm mesele bu

Her ne kadar Mt. Gox’un durumu kripto para sektörünü etkileme potansiyeline sahip olsa da sektör çok önemli yapısal gelişmeler yaşıyor. Özellikle Lightning Ağı ve Atomic Swap gibi yapısal değişimlerle Bitcoin ve diğer kripto paralar bir çok sorununu aşmanın arefesinde bulunuyor. Bu gelişmelerle anlık ödeme, kripto paralar arası geçiş gibi kullanım kolaylıkları gelecek. Bu kullanıcı dostu özellikle kripto paranın avantajları ile buluşunda kripto paralar geleceğini bulmaya başlayacak. Bunları herkesten önce gören finansal kurumlar bu sektörde yerini almak için şimdiden gizli açık çalışmalara başladılar bile.

Mt. Gox bir atlama taşıydı ve yakında tarih olacak. Bundan sonrasında ise sadece gelecek var. O gelecekte fiyatlar düşebilir çıkabilir. Fakat bankalar, finans kuruluşları, hükümetler de kabul ediyor ki kripto paralar bundan sonra bizimle birlikte olacaklar.


 

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
cryptopazar_koinmedya