Home Bitcoin Enflasyon Yüzünden Arjantin’de Bitcoin Yatırımı Fırladı!

Enflasyon Yüzünden Arjantin’de Bitcoin Yatırımı Fırladı!

Enflasyon Yüzünden Arjantin’de Bitcoin Yatırımı Fırladı!

0

Kanadalı işadamı ve yazar Alexander Tapscott, geçtiğimiz günlerde (Twitter aracılığıyla) “Arjantin’de Bitcoin yatırımı ‘tavana fırladı’ ” dedi.


Arjantin’de Bitcoin Yatırımı Büyük İlgi Görüyor

“Daha az konuşulan ama yine de şaşırtıcı olan şey, ekonomik krizine rağmen Arjantin’in bitcoin yatırımının tavana fırlaması. Acaba yaygın döviz kuru düşüşü ile küresel bir EM bulaşıcılığı diğer ülkelerdeki bitcoin kullanımını nasıl etkileyecek? Mesela Hindistan? Veya Brezilya?”

Tapscott ayrıca Arjantinli pezosu (ARS) ABD Doları karşısında% 35 düştüğü için Güney Amerika ülkesinde devam eden ekonomik kriz hakkında yorum yaptı. Öyle görünüyor ki Arjantin kötü yönetilen para politikaları nedeniyle bir durgunluğa doğru ilerliyor.

Haftada 7 Milyon Dolarlık Bitcoin İşlemi

Arjantinli başkan Mauricio Macri, ülke ekonomisini canlandırmak için çeşitli kemer sıkma tedbirleri ve bütçe kesintilerini uygulamaya koydu. Macri, aynı zamanda faiz oranlarını yüzde 60’a çıkardı ki bu oran dünyadaki en yüksek seviye.

Bu çabalara rağmen, Arjantin hala zor durumda. Üstelik, vatandaşlarının birçoğu artık kripto para birimlerine geleneksel finansal sistemden daha fazla güveniyor gibi görünüyor. Arjantin’in haftalık bitcoin işlem hacminin peer-to-peer (P2P, kişiden kişiye) borsası LocalBitcoins platformunda yaklaşık 7 milyon dolara yükselmesi de kayda değer.

Geçtiğimiz yıl eylül ayında, Arjantin’deki BTC işlem hacmi, LocalBitcoins üzerinden sadece 2 milyon dolardı. Tapscott bu trendi yorumlayarak tweetinde şu soruyu sordu: “Acaba yaygın döviz kuru düşüşü ile küresel bir EM bulaşıcılığı diğer ülkelerdeki bitcoin kullanımını nasıl etkileyecek? Mesela Hindistan? Veya Brezilya?”

Türkiye ve Venezüela Kripto’ya Dönüyor

Türk vatandaşlarımız da, ABD yaptırımları sebebiyle TL’nin Dolar karşısındaki değer kaybı karşısında zorlanan bankalarla uğraşmak yerine, giderek daha fazla kripto para yatırımı ve kullanımına yeltendiklerini söylüyor.

Bu arada, Venezuela sakinleri de, ülkenin Bolivar’ı yaygın yolsuzluk ve yine ABD yaptırımları nedeniyle tamamen çöktükten sonra dijital paralara döndü.

Venezüela’lılar tartışmaya yol açan devlet destekli Petro (PTR) kripto para birimini kullanmasalar da, Dash Core Group (DCG) CEO’su Ryan Taylor geçtiğimiz günlerde, her ay ortalama 200 Venezüela’lı tacirin Dash’te (veya dijital nakitte) ödeme alabilmek için kayıt olduğunu açıkladı.

Birçok piyasa analisti, kripto paranın uzun vadeli potansiyellerini, fiyatlarındaki düşüşe ve çevrelerindeki düzenleyici belirsizliğe rağmen kabul etti. Deneyimli İspanyol bankacılık profesyoneli Francisco González geçtiğimiz günlerde dijital para birimlerinin “mükemmel” olduğunu söyledi.

İspanya’nın ikinci en büyük bankası Grup İcra Kurulu Başkanı olan González, kripto topluluğunun bir araya gelip ekosistemi temizlemesi gerektiğini ve dijital paraların giderek yanlış amaçlarla kullanıldığını belirtti.

Paylaşarak destek ol !!!
error
Etiketler:
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial