Home Kriptopara Haber Blockchain Haber Blockchain Teknolojisiyle 1.5 Trilyon Dolarlık Ticaret Açığı Kapanabilir

Blockchain Teknolojisiyle 1.5 Trilyon Dolarlık Ticaret Açığı Kapanabilir

Blockchain Teknolojisiyle 1.5 Trilyon Dolarlık Ticaret Açığı Kapanabilir

0

Çok hızlı gelişen bir teknoloji olan blockchain kripto piyasasına ek olarak ticaret ve finans alanında yeni gelişmeler kaydediyor. Yeni bir araştırmaya göre blockchain sayesinde 1.5 trilyon dolarlık bir ticaret açığı kapanabilir.


Blockchain Teknolojisiyle Ticari Açıklık Kapanabilir

Bain & Company ve Dünya Ekonomi Forumu tarafından yürütülen yeni araştırmalar, blockchain teknolojisinin küresel ticaret finansmanında 1,5 trilyon dolar arz-talep açığını karşılayabilme gücüne sahip olduğunu gösteriyor.

Bu, gelişen piyasalardaki küçük ve orta ölçekli işletmelerin finansmanını kolaylaştırarak mümkün olabilir.

Blockchain Teknolojisiyle Umutlar Yükseltiyor

Araştırma, dağıtık defter teknolojisini uygulayarak, dünya çapındaki şirketlerin ticari bir finans için ekstra 1 trilyon dolarlık bir kazanç sağlayabileceğini gösteriyor. Aksi takdirde, Blockchain olmadan bu ek kazanç gözden kaçırılabilir.

Asya Kalkınma Bankası tarafından yapılan hesaplamalara göre, küresel ticaret finansman açığı şu anda 1,5 trilyon dolar seviyesindedir. 2025 yılına kadar 2.4 trilyon $’ a ulaşacağı tahmin ediliyor. Araştırma, faaliyetlerini genişletmek isteyen Küçük ve Orta Ölçekli işletmeler (KOBİ’ler) tarafından verilen kredilere  sınırlı erişimin ne gibi fırsat kayıplarına yol açtığını açıklıyor.

Araştırmacılar blockchain teknolojisiyle bu finansman açığının 1 trilyon dolar’ a kadar azaltacağını savunuyorlar. Bu teknoloji, dağıtılmış ağlar aracılığıyla, aynı tedarik zinciri içinde çalışan farklı finans kurumlarına iş kayıtlarını  kendi aralarında paylaşabilme imkanı sunduğu için gerçekleşebilecektir.

Bu teknoloji şirketlerin güvenilirliğine bir şeffaflık unsuru katacak. Ayrıca, ücretlerin düşürülmesine, kredi riskinin azaltılmasına ve ticaretin önündeki engellerin kaldırılmasına yardımcı olacaktır.

Bu araştırmacılara göre, bundan en çok yararlanabilecekler KOBİ’ler ve gelişen piyasalar olacak. Ticareti geliştirmek için geniş bir alana sahip olmasına rağmen, krediye erişim söz konusu olduğunda en çok zararı bu iki sektör görmektedir. Blockchain teknolojiyle bu durum ortadan kalkacaktır.

Araştırmacılar, dağıtık defter temelli ticaret finans sisteminin, özellikle ticaret finans açığının 105 milyar $ ‘ını ( Bu da toplam açığın yüzde 7’ sine denk gelmektedir.) oluşturduklarından dolayı Asya ekonomilerini de destekleyeceğini sözlerine ekledi. Bu ekonomiler ayrıca, tedarik zincirleri  arasında küresel kağıt bazlı işlemlerin% 75’ine de sahiptir.

Çin ve Hong Kong da Blockchain Ticaret Finans Platformuna Geçiyor

Bugünlerde, Hong Kong ve Çin’de yetkililerin blockchain tabanlı ticaret finans sistemlerini piyasaya sürmeye yönelik çalışmaları olduğuna yönünde haberler gündemde yer alıyor. Bu, küçük ve orta ölçekli işletmelerin finansman araçlarına daha fazla erişim imkanı sağlayacağı ve bu sektördeki dolandırıcılık girişimlerinin önleneceği anlamına geliyor

Zaten Çin merkez bankası tarafından geliştirilen bir blockchain ticaret finans platformu, test aşamasına girmiştir. Çok yakında da sistemin resmi açılışının  gerçekleşeceğini düşünüyoruz.

Paylaşarak destek ol !!!
error
Etiketler:
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial