Home Kriptopara Haber Google Güvenlik Uzmanı Uyardı: “Kripto Zenginleri Hedef Olabilir”

Google Güvenlik Uzmanı Uyardı: “Kripto Zenginleri Hedef Olabilir”

Google Güvenlik Uzmanı Uyardı: “Kripto Zenginleri Hedef Olabilir”


0

Google’ ın dolandırıcılıkla mücadele başkanı Mark Risher kısa bir süre önce, kripto paralarla ile ilgilisaldırılarda bir artış olduğuna dair uyarıda bulundu. Risher kripto zenginleri hedef olabilir dedi.


Kripto Zenginleri Hedef Olabilir

Google’ın dolandırıcılıkla mücadele başkanı Mark Risher, insanların sosyal medyada kripto para servetlerinden bahsetmemeleri konusunda uyarılarda bulundu. Çünkü, internette bu tarz paylaşımlarda bulunmak kripto zenginleri ve kripto kullanıcılarını siber suçluların  hedefi haline getirebilir. Bu da gelişmekte olan kripto sektörüne ciddi zararlar verebilir. Risher’e göre, sosyal mühendislik taktikleri daha da gelişiyor.

CNBC’ ye göre, Google’ın Gmail’ i ve diğer uygulamaları koruma girişimlerini denetleyen Risher, siber suçluların, internette servetleriyle övünen insanları araştırdıklarını ve onları hedef olarak seçtiklerini ya da bu alanda daha büyük amaçlara yöneldiklerini açığa çıkardı.

Güvenlik uzmanına göre, hackerlar, kurbanları hakkındaki bilgilere sosyal medya profilleri ve e-mail hesapları aracılığıyla ulaşabilirler. Bazı cüzdan sağlayıcılar e-mail hesapları üzerinden erişim imkanı veriyor. Böylece siber suçlular bu hesapları ele geçirerek kripto cüzdanlarına  erişim izni alabilirler.

Ayrıca Risher’ e göre, kripto parası olan insanlara karşı saldırılarda bir artış oldu ve CNBC de yer alan bu haberde bu saldırıların  genellikle kurbanın kripto parası hakkında yaptığı paylaşımlar sonucu gerçekleştiği ifade edildi.
Paralara ulaşmak için hackerlar, e-posta dolandırıcılığını da kapsayan sosyal mühendislik taktiklerini geliştirdiler. Risher bu taktiklerin, daha da geliştiğini ve Nigerian Prince taktiğine ihtiyaç duymadıklarını kaydetti.

Sözlerine şu örneği vererek devam etti:

Sayın beyefendi ya da hanımefendi, sizden  bir iyilik istemek için sizinle irtibat kuruyorum. Şu konuda yardımınızı rica edebilir miyim?” şeklinde isteklerle karşılaşılıyor sık sık. Ama gerçek şu ki bu siber saldırganların çoğu kurbanları hakkında ciddi bir araştırma yapmış oluyor. Yani, bu mesajlarda “sosyal gerçek” dediğimiz şeyi görebilirsiniz.

 Söylenenlere göre; Sosyal gerçek genellikle hackerların, kurbanlarının sosyal profillerini araştırdıktan sonra elde ettikleri kişisel bilgileri içerir. CNBC’ ye göre insanlar,  sosyal medyada ya da online forumlarda paylaştıklarını bir süre sonra unutuyor.

Ne Yapmalı?

Kripto zenginleri hedef olabilir uayrısında bulunan Risher, bu tür saldırıları önlemek için kripto zenginleri ve kripto kullanıcılarının sosyal medyada yayınladıkları şeylere dikkat etmeleri ve kendileri hakkında paylaştıkları bilgileri sınırlamaları gerektiğini ekledi. Güvenlik analistleri ayrıca kullanıcılara donanım cüzdanlarını kullanmalarını tavsiye ediyor.

Önde gelen bir donanım cüzdan üreticisi olan Ledger, yakın bir tarihte Ile-de-France bölgesinden Ernst&Young’dan (EY) Yılın Başlangıç (a Startup of the Year) ödülünü aldı. Bu donanım cüzdanı uygulaması yakın bir tarihte, HitBTC kripto borsasına yeni giren bir kripto olan EOS için destek verdi. Thai yetkililerinin de içinde bulunduğu CryptoGlobe, bu yıl kriptolarla ilgili suçların artacağını düşünüyor ki zaten bu yılın ilk yarısında, kripto madenciliği iki kat fazla saldırıya uğradı. Sektör yaygınlaştıkça siber saldırılar da artacak gibi görünüyor.

Kripto para ile ilgili diğer haberlerimiz için lütfen tıklayınız.

Kripto para ile ilgili daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız.

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
Etiketler:
cryptopazar_koinmedya