Ethereum madenciliği
Ethereum Hashrate Grafiği

Ethereum hashrate gücünde Mart ayından bu yana genel itibariyle bir istikrar vardı ve Ağustos ayına kadar genel olarak artış yaşadı.

Ethereum Madenciliğinde Karsızlık Riski

Ethereum madenciliği

Son düşüşün nedeni olarak Etheruem fiyatındaki düşüş gösteriliyor. Şu anda Ethereum madencilik kazançları eskisi kadar karlı değil. Dolayısıyla muhtemelen madenciler Ethereum madenciliğinde diğer daha karlı kripto paraların madenciliğine yönelmiş olmalılar.

Yakın zamanda bir Ethereum madencisi ile yapılan görüşmede Ethereum madenciliğinde bir ETH elde etmek için 152 Dolar elektrik maliyeti olduğunu söylemişti. Bu Ethereum’un düştüğü 168 Dolarlık son bir yılın en düşük seviyesinden sadece 16 Dolar fazla. Tabi bu maliyetlere diğer masraflar dahil değil ki elde edilen kar da çok makul görünmüyor.

Bu arada madencilik cihazları oldukça ciddi yatırımlar gerektiriyor. Bu cihazların soğutulması için harcanacak havalandırma ve soğutma üniteleri de oldukça ciddi yatırım gerektiren maliyetler.

Tabi bahse konu maliyetler küçük ölçekli hobi tarzında madencilik yapanlar için geçerli değil. Fakat madencilik hash güçü büyük oranda endüstriyel anlamda profesyonel madencilerden geliyor. Onlarında tüm hesapları en ince ayrıntısına kadar dikkate aldığı düşünüldüğünde karsız bir Ethereum madenciliğinde kaçınmalarını beklemek doğal.

Bir madencilik ünitesi ciddi yatırımların yanında ciddi bir elektrik maliyeti gerektiriyor. Bu maliyetin yanında soğutma, personel, bakım ve diğer operasyonlar da ek maliyetler olarak kayda alınmalı. Bu maliyetler de dikkate alındığında bu fiyatlarla Ethereum madenciliğinin karsız olduğu ve madencileri iflasa sürüklenmesi muhtemel görünüyor.

Tabi madenciliğin karsız olması durumunda bazı madencilerin şalteri indirmesi beklenir. Kripto paraların algoritması bunu daha baştan düşünerek hazırlandığı için bu durumda madencilik zorluk durumu azalacak ve kalan madenciler için karlılık artacaktır.