Home Altcoin Islami Bankacılık Sektöründe Ripple ve Stellar Rekabeti Kızışıyor. Kazanan Hangisi Olacak?

Islami Bankacılık Sektöründe Ripple ve Stellar Rekabeti Kızışıyor. Kazanan Hangisi Olacak?

Islami Bankacılık Sektöründe Ripple ve Stellar Rekabeti Kızışıyor. Kazanan Hangisi Olacak?


0

Islami Bankacılık sektöründe Ripple ve Stellar rekabeti iyice gün yüzüne çıktı. İki kripto ve Blockchain devi  piyasada daha çok payı elde etmek için mücadele ediyor. Bu rekabetin kazananı Ripple mı Stellar mı olacak?


İslami Bankacılık Sektöründe Ripple ve Stellar Rekabeti

Stellar Lumens, hem kendi platformu hem de kripto para birimi için Bahreyn merkezli ve İslam Finansal Dünyasında söz sahibi  bir İslami danışmanlık firması olan Şeriat Araştırma Merkezinden ( Shariyah Review Bureau ) sertifika almış olabilir. Ancak Ripple da, Stellar ile rekabeti kızıştıracak gelişmelere imza attı. Yakın tarihli bir açıklamada, Ripple, AlAhli Bank olarak da bilinen Suudi Arabistan Ulusal Ticaret Bankası’ nın RippleNet’ e katıldığını söyledi.

Ripple İslam Finans Dünyasında Daha Etkin Bir Role Sahip Oluyor

AlAhli Bankası olarak da bilinen Ulusal Ticaret Bankası (NCB), İslam Dünyasının en büyük bankalarından biridir. Suudi Arabistan’da bulunan finans kurumu, Arap dünyasında  İslami bankacılık ve finans hizmeti sunan ve mevduatlar bakımından ikinci en büyük paya sahip olan bankadır.

Ulusal Ticaret Bankası (NCB) Krallık’taki yatırım kolu olan Premier Investment bankasının % 90,7’sine ve ayrıca Türkiye’nin önde gelen katılım bankası olan Türkiye Finans Katılım Bankası’nın (TFKB) % 67.03’üne sahiptir.

Son on yıldır, Suudi Arabistan Krallığı dünyanın en büyük havale kaynaklarından biri olmuştur. Dünya Bankası’na göre, Suudi Arabistan Krallığına (KSA)’ ya 308 milyon dolar gönderilmiş ve havale yapılan 37 milyar dolarda  2016 yılında bu ülkeden gönderilmiştir. Bu muazzam piyasa hacmi en çok da 2018 yılında 10 milyon olarak hesaplanan Suudi Arabistan vatandaşlarından  ve yabancı işçilerden oluşmaktadır. Gelecek yıllarda, Suudi Arabistan’daki KOBİ sektörü de bu önemli hacme katkıda bulunacaktır.

Ripple’ın Suudi Arabistan Parasal Kurumu ile yaptığı son görüşme sonrasında, Ulusal Ticaret Bankası (NCB) RippleNet’e katıldı. NCB, ülkede kurulan ilk bankadır. Bugün, dünya çapında 5,4 milyondan fazla müşterisi ile Orta Doğu’nun en büyük finans kurumlarından biridir.

NCB, RippleNet aracılığıyla dünyadaki diğer finans kurumlarına bağlanacaktır. Ripple’ın blockchain teknolojisi ayrıca müşterilerine daha hızlı ve daha şeffaf uluslararası ödeme hizmetleri sunmaktadır. Banka, Singapur’dan başlayarak Kuzey Amerika ve Asya’daki finans kurumlarına ilk kez bağlanacak. NBC müşterileri, bu iki kritik ödeme ve havale bölgesinin piyasaya dahil edilmesiyle, daha önce erişim imkanına sahip olmadıkları bölgelerdeki hizmetleri kullanarak sektörde daha etkin bir role sahip olabilecek.

Kazanan Kim Olacak?

Birkaç ay önce, açık kaynak borsa platformu  Stellar, Bahreyn merkezli bir İslami danışmanlık firması olan Shariyah Review Bureau’dan hem platform hem de kendi kripto para birimi Lumens (XLM) için sertifika aldı.

Stellar  yaklaşık bir yıldır Körfez bölgesinde çeşitli finansal firmalarla bir işbirliği içerisindeydi. Orta Doğu’daki havale piyasasında yerini almak için rakiplerinden daha önce bu sektöre adım attığından dolayı avantajlı bir konumdaydı. Ancak Ripple’ ında bu bölgede anlaşmalar gerçekleştirmesiyle rekabet git gide kızışacak gibi görünüyor.

Stellar’ ın şirket yöneticisi Lisa Nestor Reuters’e şunları söyledi:

“Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan ve Bahreyn de bulunan havale işlemlerini kolaylaştıran şirketlerle çalışmayı istiyorduk. Çünkü bu şirketler muazzam bir piyasa hacmine sahip. ”

Stellar’ın İslami finans dünyasına hükmetmeyi   istediği çok açık olsa da, Ripple’ın bölgeye girişiyle Stellar’ın tek başına piyasada söz sahibi olması imkansız olacaktır. NCB gibi büyük bir müşteriyi Ripple’e kaptırdıktan sonra, Stellar İslam dünyasında daha fazla pazar kaybetmek istemiyorsa biran önce Ripple ile rekabet edebilecek projeler geliştirmesi gerekiyor.

Rekabetçi bir yaklaşımla daha fazla pay elde etmek için mücadele eden iki blockchain şirketini İslami Havale piyasasında görmek muhteşem olacak. Kazanan her kim olursa olsun , gerçek kazanan kesinlikle blockchain ve crypto piyasası olacaktır.

Islami Bankacılık Sektöründe Ripple ve Stellar Rekabeti savaşında kim kazanacak, XRP mi yoksa XLM mi ? Görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz?

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
cryptopazar_koinmedya