Home Bitcoin Harvard Ekonomisti: “2008 Mali Kriz, Bitcoinin Ortaya Çıkışında Tek Başına Sorumlu Değildir ” dedi

Harvard Ekonomisti: “2008 Mali Kriz, Bitcoinin Ortaya Çıkışında Tek Başına Sorumlu Değildir ” dedi

Harvard Ekonomisti: “2008 Mali Kriz, Bitcoinin Ortaya Çıkışında Tek Başına Sorumlu Değildir ” dedi

0

Harvard Ekonomi profesörü Bitcoinin ortaya çıkışı ve Bitcoinin 2008 Ekonomik kriziyle ilişkisi hakkında birtakım açıklamalarda bulundu. 2008 Ekonomik Krizi Bitcoinin icadına mı yol açtı? Tek sebep ekonomik kriz miydi?


Bitcoinin Ortaya Çıkışı

Harvard Ekonomi profesörü açıklamalarında şu noktalara değindi:

Bitcoin, teknoloji uzmanlarının uçtan uca  (P2P) elektronik bir nakit sistemi geliştirmek için yaptıkları on yıllık çalışmaların doruk noktası olarak fikrinin günyüzüne çıkmaya başladığı ve ayrıca Bitcoin’in,  2008 Ekonomik Krizi’ nin yansımaları neticesinde de ortaya çıktığını ifade etti.

New York Üniversitesi’nde (NYU) finans ve hukuk profesörü olan Dr. David Yermack, geçtiğimiz günlerde, Bitcoin  ve diğer merkezsiz kripto para birimlerinin, geleneksel finans sistemin başarısızlığının sonucunda ortaya çıktığı görüşünü kabul etmediğini söyledi. Yermack, bu konuyla ilgili  yorumlarında esas olarak 2008 Ekonomik Krizi’ne ve etkilerine yer verdi.

Uçtan Uca (P2P) Elektronik Sistemi

Bitcoinin ortaya çıkışı konusunda açıklama yapan finans ve piyasa uzmanı şunları söyledi: 

Bitcoin 2009 yılında piyasa da yerini almıştı ancak, uçtan uca (P2P) tabanlı dijital para birimi oluşturma girişimlerinin neticesinde piyasaya girmiştir. 

Harvard iş ekonomisine göre, İnternette ticaret büyük ölçüde,  online ödeme işlemlerini kolaylaştıran bankalar sayesinde gerçekleşiyor.  Bitcoin yaratıcısı Satoshi Nakamoto, whitepaper’da online ödemeleri geleneksel yöntemle gerçekleştirmenin bir çok işlem için iyi sonuç verdiğini kabul etti.

Ancak, Bitcoin whitepaper ı, geleneksel para transfer sisteminin güvene dayalı modelinin hala birtakım eksikliklerinin olduğunu kaydetti.

Bitcoin’in Lansmanı Daha Fazla Kullanıcıyı Çekti

Yermack, Lehman Brothers gibi büyük bankaların aşırı risk alması sonucu ortaya çıkan 2008 küresel ekonomik krizinin, doğrudan bitcoin icadına  yol açmış olabileceğine inanmıyor. “lansmanının zamanlaması “ sadece daha fazla kullanıcıyı çekmeye yardımcı olabilirdi.

Merkezsiz kripto birimleri fikrine karşı çıkan ünlü ekonomist Dr. Nouriel Roubini:

Rastgele  bir şey buldular buna bir deney   diyebilirsiniz. Özgürlükçü olduklarını iddia ediyorlar ama onlar sadece ceplerini doldurma peşindeler. Onlar sadece kendi paralarını önemsiyorlar, protokolü ya da teknolojiyi değil.

Nouriel Roubini

Bu arada, kripto topluluğundaki pek çok kişi, bitcoin’in başlangıç bloğundaki (3 Ocak 2009) mesaja işaret ediyor, ki bu mesajda Nakamoto’nun 2008 mali krizi sonucu oluşan sıkıntılara bağlı olarak bitcoin’i geliştirdiği ifade ediliyor.

Bitcoin Olmasa, Başka Bir Şey Olacaktı

CryptoCompare verilerine göre Aralık 2017’de Bitcoin tüm zamanların en yüksek  seviyesi 20.000 $’ ı gören Bitcoin şu anda yaklaşık 6,443.87 $ seviyesine ulaşmasına rağmen, birçok kripto analisti, kripto birimlerinin uzun vadeli potansiyeline güven duyduklarını ifade ediyor.

CryptoGlobe 18 Ağustos’ta bir haber yayınladı. Haberde bir girişim sermayesi şirketi olan CryptoOracle.io’ nun kurucu ortağı Lou Kerner, işlevsel olarak çok daha iyi olduğu içinbitcoin’in altının yerine geçebilecek küresel bir değer olabileceğini söyledi.

Finans piyasalarının merkezsizleştirilmesine yönelik hareket hakkında yorum yapan Northwestern Üniversitesi’nin Kellogg School of Management’daki strateji uzmanı Dr. Sarit Markovich şunları söyledi:

Merkezsizleştirme arayışı, bir finansal krize bağlı olabilir, ancak bitcoin ortaya çıkmasaydı merkezi ödeme sistemlerine karşı çıkacak başka bir şey ortaya çıkardı mutlaka.

Paylaşarak destek ol !!!
error
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial