Home Bitcoin Hangisi İçin Harcanan Enerji Daha Fazladır; Altın mı Bitcoin mi?

Hangisi İçin Harcanan Enerji Daha Fazladır; Altın mı Bitcoin mi?

Hangisi İçin Harcanan Enerji Daha Fazladır; Altın mı Bitcoin mi?

0

Altın mı Bitcoin mi sorusu sorulduğunda Bitcoin için yapılan temel itirazlardan biri aşırı enerji tüketimiyapılması olagelmiştir. Peki altın çıkarmak için harcanan enerji ile Bitcoin madenciliği için harcanan enerjiyi karşılaştırdığımızda nasıl bir tablo çıkıyor? Eminim çıkan sonuç sizi de şaşırtacaktır. Çünkü Altın için tam 20 kat daha fazla enerji harcanıyor.


Altın mı Bitcoin mi?

Bitcoin her ne kadar dijital bir para birimi olarak kurgulandıysa da ölçeklenme ve hız sorunu nedeniyle bu yönü şu anki teknoloji ve değerlerle olası görünmüyor. Her ne kadar bu sorunun çözülmesi ve Bitcoin’in bir kahve almak için bile kullanılır hale gelmesi için Lightening Ağı gibi geliştirmeler yapılsa da Bitcoin şu anda özellikle dijital altın olarak kendini kabul ettirmiş durumda. Her ne kadar bu konuda da istikrar ve derinlik sıkıntılarından kaynaklanan sorunlar olsa da bu sorunların zamanla aşılacağı ve fiyatların daha stabil bir hale geleceği genel bir kanaat olarak kabul ediliyor.

Bu arada Bitcoin’e karşı yapılan temel itirazlardan biri olan çevre dostu olmaması ve çok fazla enerji tüketmesi eleştirisi çok da haklı görünmüyor. Her ne kadar Altın sadece bir değer deposu olmasa ve sanayi ürünü olarak kullanılsa da yapılan karşılaştırmalar Altın için yıllık harcanan enerjinin Bitcoin madenciliğinin toplam harcadığı enerjinin 20 katına tekabül ettiğini gösteriyor.

LongHash adlı analiz firmasının yaptığı incelemede Altın madenciliği için yıllık 87.3 Milyar Dolar harcandığı tespit edilmiş. Bitcoin için bu değer sadece 4.3 Milyar Dolar.

Altın mı Bitcoin mi

Bu rakamlara göre Altın madenciği için Bitcoin madenciliğine göre tam 20 kat daha fazla enerji harcanıyor.

Altın Piyasası 7.8 Trilyon Dolar Değerinde

Şu anda kripto para sektörünün toplam pazar değeri 200 milyar Dolar. Dünya altın piyasası ise şu anda 8 Trilyon Dolara yakın bir hacme sahip. Analistlere göre ortaya çıkan hacimler dikkate alınınca Altın’ın harcadığı bu 20 katlık enerji farkı göz ardı edilebilir.

Bitcoin ve diğer tüm kripto paralarda PoW olarak adlandırılan iş ispatı onay algoritması nedeniyle bir işlemin onaylanması için madencilik işlemi yapılmalı. Bu madencilik sonucunda madenciler yeni bir Bitcoin ile ödüllendirilir ve gerçekleştirdikleri iş yüküne göre bundan pay alırlar. Aslında burada yapılan işlem hem Bitcoin işlemlerinin onaylanması hem de yeni Bitcoin üretimi olarak görülebilir. Dolayısıyla aslında doğru bir karşılaştırma için Altın’ın hem çıkarılması hem de işlemleri için harcanan enerjinin dikkat alınması gerek. Aslında dünyada yenilenebilir çevreci enerji sürekli gelişiyor. Çin de bazı bölgelerde yenilenebilir enerji o kadar bol ki kullanıcılara ücretsiz veriliyor. Bu nedenle enerji konusu bugün için anlamlı olsa da gelecek de anlamını daha da kaybedeceği dikkate alınabilir.


 

Paylaşarak destek ol !!!
error
Etiketler:
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial