Home Ethereum Ethereum Sharding Teknolojisi için Geri Sayım Başladı. Sharding Teknolojisi Ethereum’a Ne Getiriyor?

Ethereum Sharding Teknolojisi için Geri Sayım Başladı. Sharding Teknolojisi Ethereum’a Ne Getiriyor?

Ethereum Sharding Teknolojisi için Geri Sayım Başladı. Sharding Teknolojisi Ethereum’a Ne Getiriyor?


0

Bu hafta Eternum ethBerlin’de çıkan haberlere göre Blockchain araştırmacısı Vlad Zamfir, yepyenibir çalışma olan Ethereum Sharding teknolojisi konusunda etkili bir kavram kanıtlama (bir şeyin olabilirliğini test etme) sürecini başarıyla geride bıraktığını iddia etti.


Ethereum Sharding Teknolojisi Ne Getiriyor?

Yeni method farklı Etherum parçalarının blockchainde iletişim kurabilmesini mümkün kılacak. Zamfir, Tim Beiko ve John Marling gibi birkaç program geliştiricinin yardımıyla geliştirdikleri Ethereum Sharding Teknolojisi fikrinin test sürecini daha yeni tamamladıklarını belirtti.

Bir sonraki aşama olan üretime geçilmesi sürecinin ise yakın zaman mümkün olmadığını itiraf etti. Zamfir, yeni teknolojinin Ethereum üzerinde uygulanmasının yapısal olarak birkaç düzenlemeden sonra ancak mümkün olacağı haberini verdi.

Ethereum Sharding Teknolojisi Ağ Üzerindeki Zorlamayı Azaltacak

Sharding, sürekli büyümekte olan blockchain sistemini daha küçük ve yönetilebilir parçalara(shards) bölerek ağ üzerindeki gerilimin azalmasına yardımcı olacak bir ölçeklendirme çözümü.

CoinDesk’e konuşan Vlad Zamfir, yeni program ile ilgili şu bilgileri verdi:

“Bu yeni proje hayata geçerse Ethereum platformunda başımızı ağrıtan çapraz-shard atom değeri arızasını önleyecek. Entegrasyon üzerinde hala çalışıyoruz, ancak bir haftadan beri tekrar tekrar kontrol ediyoruz. Planladığımız talimatları takip ederek projenin yakın zamanda bilgisayarlarınızda da çalışmasını sağlayacağımızı umuyorum.”

Aslında Vlad Zamfir ve arkadaşları daha önce Ethereum’un kripto parası ETH’nin bir Blockchain üzerinden güvenli bir şekilde gönderilebileceğini bize göstermişlerdi. Ancak bu proje ortaya çıkan çapraz-shrad problemine çare olacak mı hep birlikte göreceğiz.

Yazılım Yazıldığı Şartlar Oldukça Zorlayıcı idi

Zamfir ve ekibi kavram kanıtlama kodlarını, takım halinde çalışarak ürettikleri “hackathon” etkinliğinde yazılmışlardı. Ancak Zamfir, program kodlarının çoğunun olaydan önce geliştirildiğini doğrulayarak, “yüzde 100’üne yakını zaten hazır sayılırdı. Bu yüzden yapılan etkinlikte araştırma yapmak zorunda değildik, sadece hazırladığımız şeyleri uyguladık ” yorumunda bulundu.

Zamfir’in bahsettiği gibi,  Ethereum Sharding Teknolojisi hâlihazırda erken bir aşamada. İşlem ücretlerini sisteme uyarlamak ve mesajları bir parçadan diğerine yönlendirmek için gerekli olan protokol sistemi henüz eksik.

Ekibin yapmaya çalıştığı şey, çapraz seçim mesajını, fork seçim kuralıyla çalıştığı şekilde iletmektir. Eksikler tamamlanınca yeni projenin Ethereum sistemini ne yönde ilerleteceğini projenin seri üretime geçip sisteme entegre edildiği ilerleyen günlerde göreceğiz.

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
Etiketler:
cryptopazar_koinmedya