Home Altcoin Altcoin Teknik Analiz Ekimde Ripple Başkadır – Harmonikler Öyle Diyor
koinmedya_brave

Ekimde Ripple Başkadır – Harmonikler Öyle Diyor

Ekimde Ripple Başkadır – Harmonikler Öyle Diyor
0
fairspin_banner

Ripple (XRP) şu anda grafiği en güçlü olumlu sinyal veren kriptopara. Ekimde Ripple başkadır diyoruz. Biz demiyoruz, aslında Harmonik Gartley Formasyonu diyor. Buyrun Harmoniklere.


Ekimde Ripple Baharı

Ripple (XRP) şu anda grafiği en güçlü olumlu sinyal veren kriptopara. Çünkü Ripple mevcut haliyle Ocak’ta gördüğü 3,31 dolar seviyesindeki zirvesi üzerinden %92 düzeltmesini tamamladı. Bu ise normalde görülen en şiddetli geri çekilme oranı olan %88.6’nın bile aşıldığını gösteriyor.

Fibonacci Düzeltmesi Nedir? Tıklayın

Bu düzeltmeye ilaveten Ripple XRPUSD haftalık grafikte tâ 2017’nin başında başlayan devasa Harmonik Boğa Gartley Formasyonunu yeni tamamladı. Tamamlanan harmonik şablonlar ait oldukları harmoniğin karakterine bağlı olarak öngörülen çekilme hareketleri yaparlar. Gartley şablonunda bu oran en büyük ayağın %38.2’si veya iyimser senaryoya göre %61.8’i kadar geri çekilme yapmasıdır. Grafikte en büyük ayak CD ayağı görülüyor. CD ayağı birinci senaryoya göre çalışırsa eğer fiyatlar 1,4176 dolar; yok eğer ikinci senaryo çalışırsa 2,1384 doları göreceğini işaret ediyor. (Umalım ki Gartley formasyonu çalışsın)

Ekimde Ripple Ekimde Ripple Başkadır – Harmonikler Öyle Diyor

Ek Bilgi: Boğa Gartley Formasyonu ilk ayağı ve formasyon tamamlandıktan sonraki hedef çekilmenin yukarı yönlü olduğu Gartley şablonudur. Harmonik formasyonlar yukarı-aşağı simetrik olarak çalışır. Yani fiyatların düşüş yönünde hareket ettiğinde de Gartley formasyonu oluşabilir. Dolayısıyla Ayı Gartley Formasyonunda ilk ayak ve formasyon tamamlanması sonucunda beklenen (target) hareket aşağı yönlü olacaktır. Uzman traderler formasyon tamamlanana kadar işlem açmazlar. 4 ayak ve 5 noktadan oluşan harmonik formasyonlar (gartley,bat,butterfly,crab,shark vb) tamamlandıktan sonra ise beklenen yön doğrultusunda işlem açarlar. Boğa formasyonda long, ayı formasyonda short emir açılır ve kâr alınır.

Birkaç Gartley analizi ve daha detaylı bilgi için Tıklayın

RSI ve MACD Analizi

Dahası yukarıdaki grafikte görebileceğiniz üzere RSI alçalan üçgen formasyonunun dibine dayanmış durumda. Şimdiye kadar üçgeni kırmamış olması çoklarını şaşırttı, artık bundan sonra gidebileceği yer de kalmadı. Bu devasa üçgenin de 2017’nin ortalarından bu yana şekillendiğini görebiliriz.

Hem RSI, hem fiyat hareketindeki harmonik formasyon hem de Fibonacci düzeltme seviyeleri son haddine gelmiş durumda. Üçü de Eylül ayının sonuna doğru yada bitimiyle beraber olası yukarı yönlü bir itkinin işaretçileri. Bu göstergeler Ekimde Ripple fiyatını hareketlendirebilir.

RSI indikatörünün altında görülen MACD indikatöründe ise sarı çizgi ile kırmızı çizgi yer değiştirmek üzere. Sarı çizginin kırmızının altına düşmesi yükseliş trend işaretidir. 2018 Ocak ayında XRP fiyatı tarihi zirveyi yakaladıktan 1 ay sonra düşüşün doğrulanması manasına gelen sarı-kırmızı çizgi yer değişimi görülüyor. Bir sonraki değişim yükseliş alameti manasına gelecek.

Fiyat grafiğine geniş perspektiften baktığımızda 2017 öncesinde oluşan yükselen kanal bölgesinin korunduğu görülüyor. Fiyat şu an yükselen bandın alt çizgisine dokunmuş durumda; böylesi durumlar ani fiyat sıçramalarına şahit olunan anlardır. Çünkü yükselen kanal üst çizgisi direnç olarak çalıştığı gibi alt çizgisi de destek olarak çalışır. Eğer fiyat bu kanal içinde kalmaya devam edecekse, bu, orta vadede bir önceki zirve değeri olan 3.31 doların geçileceği manasına gelir.

Trendin korunması harici haberlere de bağlıdır. Bu süreçte mahkemelerden gelecek olumlu kararlar veya SEC’in XRP’nin tahvil olmadığı yönünde karar vermesi fiyatların o bölgelere taşınmasına yardımcı olacaktır.

İlgili yazılar için:

3 Nedenle Ripple Tahvil Değil Haberi İçin Tıklayın

XRP Tahvil Değil Algısı Giderek Güçleniyor Haberi İçin Tıklayın

Ripple’ın Şu Ana Kadarki Performansı

Ripple (XRP) bu kadar şiddetli düzeltme yaşayan tek büyük kriptopara. Şunu da belirtmeden geçmek haksızlık olurdu ki Ripple büyük kriptoparalar arasında son 2 yılda en yüksek getiri yüzdesi elde eden coin: tam %3800. XRP’nin bagajında daha fazla kâr için yeterince alan var, yeter ki firma XRP projesinin arkasında dursun. XRP’yi deneysel bir ürün olmaktan çıkarıp geniş ölçekte kullanım anlaşmaları yaparsa kriptoparanın önü gerçekten açık. Son dönemlerde Western Union XRP’yi işlem ücretlerinde herhangi bir avantaj sağlamadığı için eleştirmişti.

Western Union’un XRP Hakkında Yaptığı Açıklamalar için Tıklayın

Sonradan anlaşıldı ki Western Union XRP’yi sadece küçük ölçekte denemiş. Bunun ortaya çıkması üzerine Ripple firması böylesine küçük ölçeklerde yapılan denemenin elbette karlı olmayacağını açıkladı. Gerçek fayda maliyet analizlerinin ancak büyük ölçekli denemelerde ortaya çıkacağını duyurdu.

XRP aslında görevini layıkıyla yapan bir kriptopara, tek sorunu piyasa tarafından henüz yeterince kullanıma açılmış olmaması. İlerde benimsendiğinde bankaların vazgeçilmezi olabilir.

Ekimde Ripple Ekimde Ripple Başkadır – Harmonikler Öyle Diyor

Daha küçük zaman dilimindeki yukarıdaki grafikte (4 saatlik) fiyatın hakim bir yönünün olmadığı görülüyor. XRP düzeltmesini tamamladığı için Bitcoin’den yukarı yönlü bir işaret alıncaya kadar yatay bantta hareket edeceği düşünülüyor. Haftalık grafikte bahsettiğimiz yükselen kanal destek çizgisini yakından görebildiğimiz bu grafikte fiyatın desteğe ne kadar yaklaştığı görülebiliyor.

Yukarıda saydığımız göstergelerin çalışması durumunda uzun vadeli yatırımcılar için bu fiyat bölgeleri mantıklı olabilir. Kısa vadeli yatırımcılar için ise fiyatın yukarı yönlü kırıldığını görünceye kadar beklemek daha doğru olacaktır kanaatindeyiz. Ekimde Ripple fiyatının analizimizdeki gibi çıkması ümidiyle…

NOT: Yazı Yatırım Tavsiyesi Değildir. En Doğru Yöntem Kendi Araştırmalarınız Sonucunda Karar Vermeniz Olacaktır

koinmedya_brave
tags:
0
0
0
X