Home İnceleme Coin Stabil nedir-Stabil Coin nedir? Stabil coinler piyasadaki beklentiyi karşılayabilir mi?
koinmedya_brave

Stabil nedir-Stabil Coin nedir? Stabil coinler piyasadaki beklentiyi karşılayabilir mi?

Stabil nedir-Stabil Coin nedir? Stabil coinler piyasadaki beklentiyi karşılayabilir mi?
0
fairspin_koinmedya

Stabil nedir, Stabil Coin nedir, bu iki kavramı ayrı ayrı incelemek gerekiyor. Stabil  doğru anlaşıldığında Stabil coini anlamak daha kolay olacaktır.


 

Stabil nedir?

Stabil Nedir?

Stabil nedir öncelikle bunu doğru anlamakta fayda var. Stabilin sözlük anlamı şöyle;

  • Dayanıklı
  • Sağlam
  • Dengeli
  • Düz
  • Kararlı
  • Değişmez

Daha çok tıp alanında kullanılan bir kelimedir, Hastanın durumunu ifade etmekte kullanılır. Hastanın durumunda herhangi bir değişim olmadığında kullanılır.

Genel anlamda kullanım alanına bakıldığında ise, beklenen gelişmenin henüz yaşanmadığını ifade eder. Kelimenin eş anlamlısı yukarıda belirtildiği gibi ”dayanıklı, dengeli, kararlı, düz” olarak kullanılmakla birlikte. Stabilin zıt anlamlısı terminolojide bulunmuyor.

Stabil kelimesine zaman zaman teknolojik ürünlerde de karşılaşıyoruz. Windows 8, Windows 7’ye göre daha stabil.” gibi… Burada ise Windows 8’in Windows 7’ye göre daha sorunsuz çalıştığı, hata vermediği anlamında kullanıldığını görüyoruz.

Kripto para piyasasında ise Stabil coin ile karşımızı çıkıyor. Buradaki anlamı ise fiyat kararlığına işaret ediyor. Fiyat diğer kripto paralara göre daha dayanıklı ve daha istikrarlıdır.

Stabil Coin nedir? 

Stabil Coin nedir sorusunun cevabına ilk olarak bununda bir kripto para olduğunu söyleyerek başlayalım. Stabil Coin’de bir kripto para fakat değeri göreceli olarak daha stabil olan bir diğer ürüne örneğin altın veya Amerikan dolarına sabitlenmiş bir kripto para. Bu sebeple Bitcoin ve Ethereum gibi kripto paralardan ayrılıyor.

Geçen ay Hindistan’da bankalar ve Hindistan Rezerv Bankası kripto paralarla yapılan her türlü işlemi durdurdu. Fakat bir iki gün içerisinde en az iki kripto para borsası peer-to-peer P2P sistemini kurarak kriptodan rupiye (crypto-to-rupee) işleme devam ettirdi. P2P işlemleri alışverişin devamını sağlasa da yine de sizi fiyat dalgalanmalarına karşı korumuyor.Bu dalgalanmalar kısa zamanlı dahi olsa size zarar verebiliyor.

stabil coin nedir

Normal bir işlemde borsalar banka sistemi ile destekleniyorsa kripto ürünleri almak ve satmak anlık olarak gerçekleşiyor ve fiyat bir noktada sabitleniyor. Fakat P2P sisteminde bir işlem başlatıldığında satıcı ürünü sattığında ürün bir müddet rehin tutulacağı (escrow) yere gidiyor ve alıcı onay verdikten sonra değeri satıcıya aktarılıyor Bu işlemde bir miktar zamanın geçmesine sebep oluyor. Bu geçen zaman içerisinde de kripto paraların fiyatının değişme ihtimali çok yüksek. Stabil coin bu noktada bir çözüm olabilir.

 

Stabil Coin Nedir? Kripto Para Fiyat Kırılganlığına Çözüm Olabilecek mi?

Stabil Coin de aynı zamanda bir kripto para. Fakat değerli kısmen daha az kırılganlık taşıyan altın, Amerikan doları veya herhangi başka bir global ürüne endekslenmiş ve sabitlenmiş kripto para. Dolayısı ile Ethereum veya Bitcoin gibi çok fazla kırılgan olan kripto paralar gibi kırılganlıklar yok. Stabil Coin hizmetini başlatan firmalar değeri sabitlenmiş olan ürünlerden bir rezerv oluşturuyor. Örneğin, eğer bir kripto para firması Amerikan dolarına endekslenmiş bir stabil coin hizmeti başlatırsa, o zaman piyasaya sürdüğü kadar kripto paranın dolar karşılığının yine piyasaya açık olan hesaplarda olduğunu göstermesi gerekiyor.

Ayrıca bakınız: Stabil Coinler, Kripto Fiyat Dalgalanmasını Azaltmaktan Daha Fazlasını Yapacak

Bir P2P işleminde satıcı, satış işleminin değerini kilitlemeden önce kripto paranın değerini bu stabil coin değerine göre sabitliyor/belirliyor. Diyelim ki bu miktar 1000 dolara sabitlendi. Bu miktar stabil coin türünden alıcıya aktarılıyor ve rupinin (veya Türk Lirası) değeri alıcı ve satıcı için aynı kalıyor. Bu iki taraf için de hangi fiyatlar üzerinden bu alışverişe girdiklerini bilmeleri kolaylığını getiriyor. Alıcı daha sonra elindeki stabil coinleri diğer kripto paralar ile yapacağı işlemler de kullanabilir.

Hindistan’da P2P kripto-rupi işlemi  veren borsalar fiyatları Amerikan dolarına göre sabitliyor. Koineks TrueUSD isimli bir stabil coin kullanırken WazirX ise USDT kullanıyor.

Dünyanın en hacimli borsası Binance’de kullanılan stabil coinler: USDT, PAX, TUSD, USDC, DAI‘dir.

7 Aralık 2019 tarihi itibariyle Coinbase Card’a eklenen ilk stabilcoin DAI oldu. Ayrıntılar için bakınız: Coinbase Card’a eklenen ilk stable coin DAI oldu

Bütün stabil coinlerin şeffaflık ve kontrol bakımından avantajları da dezavantajları da var. Yatırım yapmadan önce bu risklerin iyi analiz edilmesi gerekiyor.

Kaynak için tıklayınız

koinmedya_brave
0
0
0
X