Home İnceleme Nobel Ödüllü Bir Teoriye Dayanan MonetaryCoin Nedir?
koinmedya_brave

Nobel Ödüllü Bir Teoriye Dayanan MonetaryCoin Nedir?

Nobel Ödüllü Bir Teoriye Dayanan MonetaryCoin Nedir?
0
fairspin_banner

MonetaryCoin nedir diye sorunca karşımıza daha önce görmediğimiz bir amaç edinmiş bir proje çıkıyor. MonetaryCoin, tokenini bir ülkenin para arzının bütünleyicisi olarak sunan ilk projedir. Projenin temel amacı finansal düzenleyici bir algoritma ve içsel yönetişime dayanan bir ekonomik sistem oluşturmak.


Nobel Ödüllü Bir Teoriye Dayanan MonetaryCoin Nedir?

Bundan 25 sene önce Nobel ödüllü ekonomist Milton Friedman bilgisayarların zamanla finansal düzenleyicilerin yerine geçeceğini söylemişti. Şimdi ise MonetaryCoin projesiyle bu zamanı yaşıyoruz diyebiliriz.

Friedman çalışmasında ABD ekonomik sistemi ve Federal Rezerv para politikasına odaklandı. Federal Rezerv Sistemi’ne (FRS) göre GSYH dışındaki birçok etken de para arzını etkiliyor. Bu da para arzının kısa süreli manipülasyonları için zemin hazırlıyor.

MonetaryCoin ise bu manipülasyonların teorinin uygulamalarıyla nasıl engellenebileceğini göstermek için geliştirildi. MonetaryCoin ekonomik sisteminde kripto para arzı ülkenin GSYH’si ile birlikte hareket ediyor. Bu MonetaryCoin’in üç temel prensibiyle açıklanıyor:

  • Token dağıtma yöntemi olarak Proof-of-Stake
  • Para arzında kontrol fonksiyonunun gerçekleşmesi için Ekonometrik Oracle yazılımı
  • İsteğe bağlı AML-KYC politikası

Bu içerikler benzeri olmayan bir kombinasyon oluşturuyor. Bu kombinasyon ise para arzının algoritmik olarak kontrolünü sağlayan bir ekonomik sistem oluşturmaya izin veriyor.

En güncel kripto para haberlerini okumak için tıklayın.

Algoritmik para arzı

MonetaryCoin tokenleri dünya çapında satın alınma için imkan sunuyor ancak her zaman özel belirli bir ülkeye bağlı kalıyor. İlk olarak EU (MERO) ve Çin (MCHI) için teklifler sunuldu. Başlangıç için sunulan bu tokenler ülkelerin para arzının %1’ine eşit. Bu da ekonomik sistemi uygulamada gösterirken fiat para etkilememek için yeterli bir oran.

MonetaryCoin Ethereum protokolü ERC20 temelli tokenlere sahip. Bunların %10’u ICO’nun 180 gün sürecek ilk aşaması boyunca satışa sunulacak.

Eşsiz Ekonometrik Oracle

Ekonometrik Oracle hükümet kaynaklarından veri analizi yaparak bilgi elde ediyor. İlginç bir şekilde ekonomik faaliyetlerdeki büyümeyi ve düşüşü birlikte dikkate alıyor.

Örneğin, GSYH %3 büyürse oluşturulacak tokenlerin sayısı da %3 artıyor. Aynı şekilde GSYH’nin azaldığı durumlarda özel bir M5 tokeni oluşturmak için geliştiriciler bir akıllı sözleşme hazırlamışlar.

Buna göre GSYH düşüşü sonlandırıp yeniden yükselişe geçtiğinde kullanıcılar M5 tokenlerini borsayı kullanarak herhangi bir tokenle değiştirebilecekler.

İsteğe bağlı AML-KYC

MonetaryCoin nedir sorusuna karşılık olarak kimlik doğrulama zorunluluğu getirmeyen bir projedir diyebiliriz. Bilindiği üzere AML-KLC kara para aklama ve finansal suçları önlemek amacıyla kullanılan politikalar. MonetaryCoin ise kullanıcıların kişisel verilerini onaylama zorunluluğu getirmiyor ancak bir kullanıcı bankalar veya diğer finansal kurumlar ile işbirliği yaparken doğrulaması gerekiyor.  

Kişisel bilgileri ise yalnızca kullanıcı ve banka görebiliyor. Bu bilgiler blockchainde görünmüyor ve off-chainde şifrelenmiş formda saklanıyor.

Size MonetaryCoin nedir sorusunun cevabını aktarmaya çalıştım. Bu proje ile ilgili haberleri kaçırmamak için bizi takip etmeye devam edin.

Monetarycoin dağıtımı https://monetarycoin.io adresinde açık durumda.

 

koinmedya_brave
tags:
0
0
0
X