Home Altcoin Altcoin Haber Ethereum Lansman Tarihi 30 Temmuzdu. İyi ki Doğdun Ethereum. ETH’nin Dünü Bugünü Yarını

Ethereum Lansman Tarihi 30 Temmuzdu. İyi ki Doğdun Ethereum. ETH’nin Dünü Bugünü Yarını

Ethereum Lansman Tarihi 30 Temmuzdu. İyi ki Doğdun Ethereum. ETH’nin Dünü Bugünü Yarını


0

30 Temmuz 2018, açık kaynak kodlu halka açık toplu platform platformu Ethereum Lansman tarihinden bu yana üç yıl geçti. 2013’teki anlayışından bu yana platform, merkezi olmayan uygulamalar oluşturmayı amaçladı. Kripto para birimi birkaç kilometre taşını geçti.


Ethereum Lansman Öncesi

Ethereum Lansman öncesinde Ethereum’a giden yolu kısaca özetleyelim. Ethereum’un kurucu ortağı ve ilk beyaz kitabın yazarı Vitalik Buterin, bilim kurgu türevli bir etiketin Bitcoin’in bir scripting dilinin eksikliğine çözüm olabileceğine karar verdi. Programcı, 2014 yılında İsviçre şirketi Ethereum Switzerland GmbH ile projeye başladı. Kısa bir süre sonra, Ethereum Foundation, kullanıcıların Bitcoin dijital para birimini kullanarak Ethereum değer tokenı (Ether) satın almaya başladıklarında kâr amacı gütmeyen bir temel oluşturuldu. Ethereum Lansman tarihine bu şekilde yaklaşılmış olunuyordu.

Nick Cowan, küresel bir kurumsal dereceli token satış platformu ve dijital varlık değişimi olarak kendini konumlandırmayı hedefleyen bir platform olan Gibraltar Blockchain Exchange’in (GBX) CEO’su. Platform, Avrupa Birliği (AB) tarafından düzenlenmiş bir borsa olan Gibraltar (Cebelitarık) Borsası’nın bir yan kuruluşudur. Cowan diyor ki:

“Ethereum’un kripto alanında bir bütün olarak sahip olduğu olumlu etki oldukça açık ve ben o olmadan token satış pazarında böyle hızlı bir gelişme göreceğimize inanmıyorum.”

Ayrıca şunları ekledi:

“Ethereum ve akıllı sözleşmeleri için çeşitli uygulamalar ve kullanım durumları bize zengin ve çeşitli projeler karışımı sağlamıştır.”

Ayrıca bakınız: Yeni Başlayanlar İçin Ethereum Nedir?

Dönüm Noktaları

Ethereum Lansman sonrası bir çok gelişmeye tanıklık etti.

2015

Olimpiyat ağı [proof-of-work dizilerinin bir parçası olarak] daha sonra Ethereum blok zincirini oluşturan birkaç prototipin ilki oldu. Vakıf, Mayıs 2015’in başlarında Ethereum Lansman öncesi prototipin geliştirilmesine esas olarak kullanıcılara, Ethereum blockchain’in sınırlamalarına stres testi yapmak için 25.000 dolarlık bir ödül avcılığı imkânı sağladı.

Bilimsel yayınları yöneten açık kaynak kodlu bir platform olan Orvium’daki Uygulama ve Bulut Teknoloji Uzmanı kurucusu Roberto Rabasco şunları söyledi:

“Ethereum projesinin ilk Live sürüm kod adı olan “Frontier”, Genesis bloğunu tam olarak iki yıl önce oluşturdu. Bugün Etheremum’un yıl dönümünü kutluyoruz çünkü bu teknolojinin benimsenmesi 250.000’ten fazla geliştiriciyle ve 1.800’den fazla kayıtlı DApp’le destekleniyor.”

Ayrıca şunları ekledi:

“Belki de, daha da önemlisi en iyi 100 blok projeden 94’ü Ethereum ağının üstüne çıktı.”

“Frontier” prototipi, 2015 yılında resmi Ethereum blockchain platformunun geçici olarak serbest bırakıldığına işaret etti.

19 Kasım 2015’te, Ethereum geliştiricisi ve Ethereum Wallet’ ın yaratıcısı olan Fabian Vogelstelle, ERC-20’yi önerdi. Nick Cowan şöyle diyor:

“Gibraltar Blockchain Exchange, kurumsal dereceli token satış platformumuz olan GBX GRID’in ERC-20 tokenleri üzerindeki ilk gelişimini odakladı.”

Not: ERC-20 [Yorum için Ethereum İsteği, 20, talebe atanan numaradır] artık, tokenların uygulanması için Ethereum blockchain üzerindeki akıllı sözleşmeler için teknik bir standart olarak kullanılmaktadır.

Şöyle devam etti:

“Şirketlerin finansmanı için yeni bir rota olarak tokenların bu parlak yükselişi dünyayı değiştirdi ve bence hala sadece başlangıçta olduğumuzu düşünüyorum. Gelecek daha çok şey var.”

2016

Ethereum Lansman sonrası kararlı kabul edilecek ilk prototip, işlem işleme, gas fiyatlandırması ve güvenlik konularındaki gelişmelerden oluşan “Homestead” [Yayın tarihi- 14 Mart 2016] oldu. Soft fork, eski yazılım tarafından geçerli kabul edilen blokları oluşturacak kılavuzların revizyonu, bu güncellemeden hemen sonra meydana geldi.

2017

26 Ekim 2017’de Elektronik Oylama Makinelerinin karmaşıklığını en aza indirecek ve akıllı sözleşme geliştiricilerine daha fazla uyum sağlayabilen değişikliklerden oluşan “Metropolis Part 1: Byzantium” soft forku yürürlüğe girdi.

Ethereum ile ilgili sitemizde yer alan diğer haberleri okumak için lütfen tıklayınız.

Bölünme

Ethereum Lansman sonrasında ilk çıktığı şekliyle devam etmedi. Gösterilen gelişmeler ve yaşanan bazı olaylardan sonra bazı bölünmeler gerçekleşti. Akıllı sözleşmeler yoluyla faaliyet gösteren bir kuruluş olan merkezden bağımsız otonom örgütlenmenin (DAO) kurulması, vakıf için en büyük tartışmaya dönüştü. 2016 yılında kurulan yatırımcı güdümlü girişim sermayesi fonu, 1-100 ölçeğinde DOA tokenları karşılığında herkesin benzersiz bir cüzdan adresine Ether gönderebileceği bir oluşturma dönemine sahipti. Yaratılış dönemi, 12.7 Ether’i [o zamanlar yaklaşık 150 milyon dolar] bir araya getirmeyi başardığı için çok başarılı oldu, bu da onu şimdiye kadarki en büyük kalabalık fonu haline getirdi.

17 Haziran 2016’da bir hacker kodda, tüm fonları DAO’dan çekmesine izin veren bir boşluk buldu. Bug, Ethereum’dan değil, üzerine inşa edilmiş bir uygulamadan kaynaklanmasına rağmen, bu fiyasko kripto para topluluğunda tartışma başlattı.

Ayrıca bakınız: DAO Nedir?

Fonlar, 28 günlük bir süreye tabi tutulan bir hesapta yer aldığından, bilgisayar korsanı eksiksiz bir kaçış yapamadı. Kullanıcıların kayıp paralarını geri alabilmeleri için, Ethereum tüm yasadışı fonları orijinal sahiplerinin kullanımına sunulan bir hesapta sıkıştırdı.

Orijinal blok zincirine sadık kalmak isteyen bir parti Ethereum Classic (ETC) ile devam etmeye karar verdi. Diğerleri ise Ethereum (ETH) olarak bilinen listeden oluşturulan yeni hard forka katılmaya karar verdiler.

Ethereum Classic (ETC) ile ilgili daha fazla bilgi almak için lütfen tıklayınız.

Roberto Rabasco ayrıca şunları ekledi:

“EOS, NEO, Cardano ve Zilliqa gibi pek çok ilginç projenin önünü açan Ethereum, bu teknolojinin ne kadar vazgeçilmez bir endüstri yelpazesine dönüştüğünü vurguladı.”

Sonuç olarak devam etti:

“Bu projeler kendi ICO’ları sırasında önemli fonlar yarattı, ancak aynı zamanda uygulamaların basit bir şekilde başlatılmasını sağlamak için altyapıyı oluşturan geliştiriciler ve özel toplulukların bir sonucu olarak gelişti.”

Küresel ölçeklenebilirlik ve şeffaf yönetişim sağlamak için tasarlanan yeni bir blockchain teknolojisi olan “Ethereum’un Vaftiz babası” ve Aeternity’nin kurucusu Yanislav Malahov şöyle diyor:

“Ethereum 3 yaşında bir iPhone ise, Aeternity yepyeni bir android.”

Ethereum Lansman sonrası 3 yıl gibi görece kısa bir süre geçmesine rağmen kripto para dünyasına damgasını vurmuş durumda.

Ethereum ile ilgili daha fazla bilgi almak için lütfen tıklayınız.

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
Etiketler:
cryptopazar_koinmedya