Home İnceleme Stabil Coinler, Kripto Fiyat Dalgalanmasını Azaltmaktan Daha Fazlasını Yapacak
koinmedya_brave

Stabil Coinler, Kripto Fiyat Dalgalanmasını Azaltmaktan Daha Fazlasını Yapacak

Stabil Coinler, Kripto Fiyat Dalgalanmasını Azaltmaktan Daha Fazlasını Yapacak
0
fairspin_banner

Stabil coinler son birkaç yıldır coin dünyasını meşgul eden fiyat istikrarı özelliğine sahip kripto para birimleridir. Son zamanlarda stabil coinler hakkında birçok yanlış anlama piyasada dolanıyor. Sık sık duyduğumuz en önemli iddialardan biri, stabil coinlerin kripto pazarlarındaki mevcut oynaklığın (volality) bir şekilde üstesinden gelecek olması ihtimalidir.


 

Stabil Coinler Daha İşlevsel Hale Geliyor

Stabil coinler için yapılan bu değerlendirmeden önce finansal piyasalara kıyasla kripto piyasası dinamiklerini göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Stabil coinler kripto varlıklarının devamlı değişen, istikrarsız değerini kendi başlarına bir anda düzeltemez.  Bu meselenin çözümünü ancak kripto alanında dolaşan hatırı sayılır miktarda likidite ve uzun bir zaman dilimi yapacaktır.

Bunun yerine stabil coinler kripto para piyasasının genişlemesinde önemli bir rol oynayacaktır.Stabil coinler geleneksel piyasalardan kripto piyasalara taşınan varlıklar için bir rampa olarak kullanılabilir. Bu ihtimal şu an için ne yazık ki en çok umut vaat eden ve çoğu zaman gözden kaçırılan bir teoridir.

Kripto-para birimleri dijital bir teknolojiye sahip oldukları için fiziksel dünyadan tamamen farklı bir konumdadırlar. Stabil coinler ise dijital dünya ile gerçek dünya arasındaki bir çizgiye benzer. Tıpkı Matrix’te olduğu gibi. Bu durumda bu coin türü, yeni dünyanın Bitcoin gibi bilgisayar-kodu tabanlı değeri ile dolar, avro gibi fiziksel varlıklara dayalı geleneksel değeri arasındaki sert çizgiyi oluşturmaktadır.

Şuan için iki dünyanın birlikte çalışmasını sağlamak neredeyse imkânsızdır. Zaman ve para maliyetlerine neden olan çok fazla gereksiz sürtüşmeler vardır. Kripto para sistemlerine girmek için eski araçlara güvenmek dünya genelindeki banka ile çalışmayan veya düşük bütçeli milyarlarca kişinin sisteme erişimi kısıtlar.

Stabil coinler, insanların krediye başvurma ve kredi kullanma gibi geleneksel finansal araçlardan yararlanmasını sağlar. Bunun yanında kripto para birimlerinin iyi ve hızlı bir şekilde gönderme, akıllı sözleşmeler ile ekonomiler oluşturma, merkezi olmayan finansal uygulamaların güçlenmesi gibi konularda sizi avantajla konuma getirir. Görüldüğü gibi hem geleneksel işlemler hem de kripto işlemler yaparak iki sistem arasında yer almakta;  bununla beraber her iki sistemin gerekliliklerine de haiz durumdadır.

Bu yüzden stabil coinleri, kripto gemisini sabit tutacak dev balast olarak düşünmek yerine insanların sahip olduğu varlıklarını yükleyip boşalttıkları bir liman olarak düşünmeliyiz.

Ortaya Çıkan Yeni Modeller

Stabil coinleri oluşturma ve yönetme yöntemleri olarak şimdiye kadar ortaya çıkan üç tip model var:

  • Fiat-Teminatlı Stabil coinler

Bu tür stabil coinler genellikle fiat (yasal)  para birimi ile bire bir tutulan kripto varlıklarıdır. Örneğin popüler ve aynı zamanda tartışmalı fiat destekli bir stabilcoin olan Tether ABD doları tarafından desteklenmektedir.

Yani teorik olarak her bir Tether bir doların dijital bir temsilidir. Tether ağının çalışabilmesi için merkezileştirilmiş olması gerekir. Aynı zamanda bankada en azından Tether’in ağda dolaşımının sağlayacak kadar dolar bulunmalıdır. Bu tutar elbette ki en asgari olanıdır. Ne kadar fazla o kadar iyi !

Bununla birlikte bu tarz bir sistemin en büyük avantajı anlaşılmasının kolay olmasıdır çünkü geleneksel sistemde çalışan döviz piyasaları bu dalgalı para birimi tarzında işlev görmektedirler.

  • Kripto-teminatlı Stabil coinler

 Bu tür sistemde yasal parada oranı sabitlemek yerine coin’ler bir kripto havuzu tarafından desteklenmektedir. En basit söylemle kullanıcılar belirli bir miktar kriptoyu paylaşırlar. Daha sonra stablecoin’leri sabit bir oranda bu teminatlara karşı ödünç alırlar.

Aslında bu sürecin arka planda nasıl ortaya çıktığı sistemden sisteme değişemektedir. Dai olarak bilinen ve merkezi olmayan (decentralized) bir coin kuruluş olan Maker buna bir örnektir. Bir diğeri ise Rezerve olarak adlandırılan ve yakın geçmişte ilan edilen bir projedir.

Abra‘da, 23 kripto para ve 50 fiat(yasal) para birimini teminat altına almak için bitcoin veya litecoin tabanlı bir model kullanılıyor. Kripto destekli stabil coinler ile ilgili olan asıl problem kripto paranın geniş çapta piyasa değişimlerine karşı hala savunmasız olmasıdır.

Abra bu riski, piyasadaki büyük değişimleri fiilen ortadan kaldıran yenilikçi bir korunma mekanizması ile yönetmektedir. Kripto-teminatlı stabil coinlerin piyasaya şu mesajı vermeye çalışmaktadır: Kendileri yeni ve esnek olmalarını sağlayan dağıtılmış ve merkezi olmayan aynı tür mimariye dayanmaktadır.

  • Algoritmik olarak kontrol edilen stabil coinler

Talebe bağlı olarak arzını sürekli sabit bir fiyat seviyesinde sürdüren yeni bir stabil coin modelidir. Basis projesi buna bir örnektir. Bu yöntemin gücü fiat rezerv sisteminin yeni bir versiyonu olmaya çalışmamasından geliyor. Hiçbir teminat olmamasına rağmen sistem karşılıklı güvene dayanıyor. Basis durumunda, ağda algoritmik kontrollü yazılımlarla gerekli önlem alınmaktadır

Stabil coinler geleneksel bankacılık ve tamamen merkezileştirilmemiş borsalar ile kontrol edilemeyen cüzdanlar arasında köprü görevi görerek merkeziyetçiliği mümkün kılmaktadır.

 

Sıradaki ne olabilir?

Gelecek yıllarda stabil coin gibi işlev gören istikrarlı varlıkların da olabileceğini tahmin etmek çok zor değil. Örneğin Apple’ın bitcoin tabanlı bir paylaşımı, tüketicinin aracı olmadan gerçek bir Apple hissesine sahip olmasını sağlayabilir. Eldeki bitcoin miktarı, Apple hissesine karşı gerçekte olan değeri akıllı sözleşme yoluyla otomatik olarak ayarlanır.

Konunun uzmanları stabil coinler geleneksel finansal piyasalar ile kripto para birimlerinin ortaya çıkardığı programlanabilir finansal araçları birleştirmede önemli bir rol oynayacağını düşünmektedir.

Kripto ve resmi finansal sistemler arasındaki sürtüşmenin azaltılması, kripto alanında devam eden projeler ve şirketler için kritik olan yeni varlıklara ve fırsatlara erişimin artırılmasına yardımcı olacaktır.

koinmedya_brave
0
0
0
X