pawnhub_koinmedya
Anasayfa Ethereum Ethereum nedir? Yeni başlayanlar için ETH rehberi

Ethereum nedir? Yeni başlayanlar için ETH rehberi

Ethereum nedir? Yeni başlayanlar için ETH rehberi
0
koinmedya_googlenews

Ethereum nedir ve ne kadar biliniyor? ETH gerçekten biliniyor mu? Kripto para topluluğu sadece kısa vadeli ticarete odaklanıyor. Kripto ekosisteminin gelişimine Bitcoin’den fazla katkısı olan Ethereum diğer kriptolar gibi muamele görüyor. 


Ethereum nedir? – Neden sektör için önemli?

Ethereum nedir sorusu sadece bir makale ile cevaplanamaz, ancak okurlarımız için bir çerçeve oluşturmak istiyoruz. Bugün kişisel verilerimiz, şifrelerimiz ve finansal bilgilerimiz büyük oranda Amazon, Facebook ya da Google gibi şirketlerin sahip olduğu bilgisayarların bulutlarda ve sunucularda saklanıyor. Bu Koinmedya yazısı bile bu verilerin geri çağrılmasından sorumlu olan bir şirket tarafından kontrol edilen bir sunucuda depolanıyor.

Bu sistemin bir takım kolaylıkları var. Bahsi geçen şirketler, bu verileri depolamaya ve güvence altına almaya yardımcı olmak için uzman ekipler kullanır. Böylece depolama ve çalışma süresiyle birlikte gelen maliyetleri de ortadan kaldırıyorlar.

koinmedya_brave

Ancak internet ortamındaki her kolaylığa karşı bir güvenlik açığı olması kuvvetle muhtemel. Öğrendiğimiz kadarıyla, bir hacker ya da hükümet sizin bilginiz olmadan dosyalarınıza onay vermediğiniz bir erişim sağlayarak özel ve önemli bilgilerinizi çalabilir, değiştirebilir, hatta üçüncü şahısların eline geçmesine bile sebep olabilir.

Apache Web Sunucusu’nun yapımcısı olan Brian Behlendorf, bu merkezi tasarımı internet ortamındaki “ilk suç” olarak etiketleyecek kadar ileri gitti. Behlendorf gibi bazıları internet’in her zaman merkeziyetçi olduğu ve bu amaca ulaşmak için blockchain teknolojisi de dâhil olmak üzere yeni araçlar kullanarak parçalanmış bir hareketin ortaya çıktığını savunuyorlar. Onlara göre Ethereum da bu harekete katılacak en yeni teknolojilerden birisi.

Bitcoin, PayPal’ı ve online bankacılığı bozmayı hedefliyor. Ancak Ethereum için aynı şeyleri söylemek kolay değil.  Çünkü Ethereum 3. şahıs servislerinin internet verilerini değiştirmeyi, veri depolamayı, mortgage transferi yapmayı ve karmaşık finansal araçların kaydını tutabilmeyi de içeren bir blockchain teknolojisi kullanıyor.

Ethereum’un hedefi: Yeni bir ‘Dünya Bilgisayarı’ olmak

Ethereum nedir? Yeni başlayanlar için ETH rehberi

Ethereum nedir? Yeni başlayanlar için ETH rehberi

Ethereum nedir ve neyi amaçlıyor? ETH’nin asıl hedefini en iyi açıklayacak kişi Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin. Ethereum, en basit tabirle sistemi “merkezsizleştirerek” (decentralized, merkeziyetsiz bir merkezi yapısı olmayan sistem) bir “Dünya Bilgisayarı” olmak istiyor. Bazılarına göre mevcut istemci-sunucu modelini demokratikleştirmeye çalışıyor.

İlgili – Vitalik Buterin: Ethereum 2.0 Dünya Bilgisayarı olacak

Etherum’un ortaya çıkışı ile zamanla sunucular ve bulutlar, dünyanın dört bir yanından gelen gönüllüler tarafından çalıştırılan binlerce “düğüm” (nodes) ile değiştirilecek. Böylece sözde bir “dünya bilgisayarı” oluşturma yönünde emin adımlarla ilerleyecekler.

Ethereum’un ilgilenenlerin önüne koyduğu vizyon, sistemin dünyanın herhangi bir yerindeki insanlara aynı işlevselliği sağlayabilmesi ve oluşturduğu altyapı üzerinden hizmet sunarak kolayca rekabet etmelerini sağlaması.

Sıradan bir uygulama mağazasında gezinirken bankacılıktan,  mesajlaşma uygulamalarına kadar her şeyi temsil eden çeşitli renkli alanlar göreceksiniz. Bu uygulamalar kredi kartı bilgilerinizi, satın alma geçmişinizi ve diğer kişisel verilerinizi saklamak için şirketlere güveniyorlar. Bu şirketler ise bilgilerinizi genellikle üçüncü şahıslarca kontrol edilen sunucularda saklıyorlar.

Apple ve Google platformlarından indirebildiğiniz belirli uygulamaları seçerken de doğal olarak üçüncü şahıslar tarafından yönetilirsiniz. Çünkü siz ancak platformların sizin için seçtiği ve göz önüne sürdüğü uygulamaları indirebiliyorsunuz. Evernote veya Google Docs gibi çevrimiçi doküman hizmetleri bunlara örnek olabilir.

Ethereum ve Dapps (blockchain tabanlı uygulamalar) dünyası

Ethereum nedir? Yeni başlayanlar için ETH rehberi

Ethereum nedir? Yeni başlayanlar için ETH rehberi

Ethereum nedir sorusuna bir de şu açıdan bakmaya çalışalım. Ethereum blockchain ağı bağımsız program geliştiricilerine blockchain tabanlı uygulamalar geliştirme olanağı sağlıyor. Eğlence dünyasından finansal uygulamalara birçok alanda uygulamalar Ethereum ve kripto para yatırımcılarının ilgisine sunuluyor. Örneğin My Crypto Heros ve Maker DAO şu an en çok talep gören uygulamalar arasında. Dapps’ler özellikle kripto paraların reel dünyada uygulanabilirliğini gösteren en iyi örneklerden birisi. Samsung başta olmak üzere birçok cep telefonu Ethereum blockchain ağı ile uyumlu cep telefonları üretmeye başladı bile.

Bu anlamda Ethereum’u merkeziyetsiz uygulamaların yuvarı olarak da görebiliriz. ETH blockchaini bu anlamda bu teknolojiyi çok geniş bir alanın hizmetine sunuyor. Yani blockchain tabanlı yeni bir dünya doğruyor ve kuruluyor burada diyebiliriz.

Ethereum blockchaini aynı zamanda birçok tokenin doğduğu hayat bulduğu bir mecra. Merkeziyetsiz uygulamalara (dapps) ev sahipliği yaptığı gibi bir de bu uygulamalarda ve çeşitli kripto sektörlerinde kullanılan onlarca tokene de “hayat veriyor” diyebiliriz. Bu tokenlerin her birinin farklı isimleri olsa da ortak adları da “Ethereum tokenleri” olarak geçiyor. Coin ve tokenler arasındaki fark nedir diye merak edenlere aşağıdaki yazıya göz atmalarını tavsiye deriz.

İlgili: Kripto para piyasası ve güncel görünümü – Kripto para türleri neler?

Kripto para ETH nedir?

Ethereum nedir? Yeni başlayanlar için ETH rehberi

Ethereum bir blockchain ve şimdiye kadar ne olduğu ile ilgili bir fikir edinmişsiniz. Ethereum nedir sorusuna cevap vermeye çalışırken bazı konulara değindik. Bir de bu sistemin işleyişi için kullanılan yerel kripto para birimi var. Ethereum ağının kripto parasına da Ether (ETH) deniliyor. Çoğu zaman sadece Ethereum ya da kısa olarak da ETH de deniliyor. Zaman zaman ise Ether olarak da adlandırıldığını görebilirsiniz.

İlgili – 2020 Ethereum fiyat tahmini

İşte Ethereum ağının bir kripto parası olan ETH şu an (uzun süredir de böyle ve konumunda sağlam duruyor) piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para. Aynı zamanda piyasanın lideri Bitcoin’den (BTC) sonra en çok işlem gören, aranan ve ilgi gören kripto. Yine bu özelliğinden dolayı ETH’ye altcoinlerin de lideri diyebiliriz. Çünkü zaman zaman ETH fiyatının performans olarak BTC’yi geride bıraktığını ve altcoinlerin koşusuna öncülük ettiğini görüyoruz. Zaman zaman ise yüksek oranda bir Bitcoin – Ethereum korelasyonu görüyoruz.

Dapps’ten merkeziyetsiz finansa (DeFi) giden yol

Ethereum nedir? Yeni başlayanlar için ETH rehberi

Ethereum nedir? Yeni başlayanlar için ETH rehberi

Ethereum nedir deyince akla gelen şeylerden ilki de merkeziyetsiz finans (decentralized finance ya da kısaca DeFi) oluyor. DeFi, bildiğimiz finansal işlemlerin, blockchain sistemine taşınmış hali olarak adlandırılabilir. Bir banka ve finansal kurumlara ne için başvururuz? Kredi almak, para yatırarak faiz olarak gelir elde etmek ve bir dizi diğer işlemler için. İşte DeFi uygulamaları da bize bu hizmetleri blockchain üzerinde, merkeziyetsiz uygulamalar aracılığı ile sağlıyor.

DeFi uygulamalarının çoğunluğu Ethereum üzerinde kuruldu ve kripto para olarak da ETH kullanıyorlar. Ayrıca DeFi’nin büyüklüğü ve içinde kilitli olan ETH’ler de değer olarak her geçen gün artıyor. Öyle görünüyor ki Ethereum ve onun kripto parası ETH kendine kullanım alanı olarak yeni bir mecra buldu. Öyle ki bir Ethereum forku olan Ethereum Classic de artık bu alana girmek ve kendi DeFi uygulamalarını barındırmak için can atıyor. Ne de olsa o da bir Ethereum ve temel işleyiş olarak aynı yapıya sahipler.

X