Anasayfa İnceleme Cardano (ADA) Nedir? Cardano (ADA)’nun Geleceği Nasıl?
koinmedya_brave

Cardano (ADA) Nedir? Cardano (ADA)’nun Geleceği Nasıl?

Cardano (ADA) Nedir? Cardano (ADA)’nun Geleceği Nasıl?
0

Cardano (ADA) nedir sorusunun cevabını vermeye çalışacağız. Cardano’nun Ada kripto para birimi dijital nakit varlıklarını göndermek ve almak için kullanılıyor. 


Cardano (ADA) Nedir? Cardano (ADA)’nun Geleceği Nasıl?

Cardano, Ada’nın çalıştığı platformun adıdır. “Cardano (ADA) Nedir“ Sorunun cevabını anlamak için projenin temelde Ada sembolüyle birbirinin yerine kullanıldığını bilmeniz yetecektir.

Cardano, Bitcoin, Ethereum ve kripto para meraklılarının aşina olabileceği kriptoların geri kalanından farklı bir altyapı seviyesinde tasarıma sahip bir kripto para birimidir. Cardano, dijital ödemeleri güvenli ve yönetmeliklere uygun bir şekilde kolaylaştırmayı amaçlıyor. Gelişimin tamamen gönüllü olduğu ve çoğu zaman fon sağlanmadığı -“kamuya ait” kripto para birimlerinden farklı olarak- Cardano / Ada, tamamen finance edilen bir geliştirme ekibinin, Input Output Hong Kong’un (IOHK) varlığından yararlanır.

Cardano bazı temel ilkeler üzerine bağlı olarak oluşturuldu:

  • Daha büyük finansal katılım.
  • Hükümetlerin / düzenleyicilerin beklentilerine bağlılık.
  • “Ticaretin toplumsal unsurlarını” keşfetmek.

IOHK CEO’su Charles Hoskinson (Ethereum’un kurucularından biri), birçok röportajında şu ifadelere yer verdi:

Cardano‘nun ele almayı amaçladığı sorunlardan birisi, kripto para birimi dünyasındaki akademik ve finansal problemler ile ilgilenen mühendislerin yaygınlığı meselesidir. Bu nedenle, Cardano’nun diğer kriptoların kalkınma ve diğer tartışma türleri sırasında siyasetle içli dışı olmakla suçlanabileceği bilim-temelli bir felsefi yaklaşım kullanmaya çalıştığı söylenebilir.”

Herhangi bir kripto para birimi gibi ADA, kullanıcısının transferlerini internet üzerinden güvenli, hızlı ve sorunsuz bir şekilde yapmasını sağlar. Piyasaya çıktığı ilk aylarında, Daedalus adında bir resmi cüzdanı (Bitcoin ve diğerlerinin de mevcut) vardır.

Ayrıca bakınız: Görüş; Cardano (ADA) Uzun Süre 1 Doların Altında Kalmayacak. Peki Neden?

Başlangıçta 13.88 Miyar Dolar Fon Ayrıldı.

Bu, Elon Musk‘ın piyasaya ilk yolculuğunda Dünya’ya hoşçakal demesine benzese de, aslında Cardano ekonomisinin geleceği için ADA’nın ne kadar fazla oranda olması gerekliliği önemli bir belirleyici olarak karşımızda.

Birçok modern kripto para birimi gibi, Cardano bir İlk Para Arzı’nın (ICO)yardımıyla piyasaya sürüldü. Üretilecek toplam ADA’nın % 60’ından fazlası bu teklif sırasında tahsis edildi ve gelecekteki yapılacak olan girişimler için kabaca 1388 milyar dolar ayrıldı.

Ocak 2015 ile Eylül 2017 tarihleri arasında, 4 parçalı (taksitli) ödeme öncesi tokenler Ada başına ortalama 0,0024 dolarlık bir fiyattan satıldı. Coinmarketcap.com‘da (1 Ekim 2017) listelenen ilk gününde, Cardano‘nun fiyatı bu miktarın yaklaşık on katıydı, 0.021 dolar.

Projenin başlangıcında üretilen Ada’nın IOHK ve diğer tokenleri 6 milyarın biraz altındaydı. Ada’nın ücret yapısına bağlı olarak işlem yapmak için 1 ADA‘dan asgari bir ücret alınması gerekmekteydi. Bunun sonucunda kripto paraların dolaşımının genişlemeye başlaması kaçınılmaz bir netice oldu.

Cardano (ADA) Nedir? Hızlı Bir Ada Özeti

  • Cardano, yeni tokenlerin ve merkezi olmayan uygulamaların oluşturulmasını sağlayan Ethereum veya NEO gibi bir platformdur.
  • İlk Para Teklifi (Initial Coin Offerings) verildiğinde, ADA tokenlerinin % 60’ından fazlası tahsis edildi.
  • Cardano, IOHK adlı bir firma tarafından inşa edildi ve şuanda bu firma tarafından yönetiliyor. Cardano, Ethereum projesinin kurucularından Charles Hoskinson’ın buluşudur.
  • Daha da önemlisi, daha sonraki uygulamalar için Ada tokenleri gerekli olacaktır. Bu nedenle, başka hiçbir yerde olmasa bile, Ethereum ağı etrafındaki diğer tokenleri taşıyabilme özelliğine sahip olması ETH’ye doğal bir değer verecektir.
  • Cardano ADA token sahipleri, gelecekteki işlem bloklarını onaylayarak daha fazla token kazanabilir. Böylece blok ödülü ve ağ ücretlerinin bir kısmını alabilirler.
  • Cardano sahipleri protokol değişiklikleri üzerinde oy kullanabilir ve blokchain için esnek bir gelecek oluşturabilirler.

Cardano (ADA) nedir sorusunun cevabını vermeye çalıştık.

koinmedya_brave
Etiketler:
X