Home Kriptopara Haber Hindistan Kripto Para Yasaklarını Kaldırmayı Planlamıyor

Hindistan Kripto Para Yasaklarını Kaldırmayı Planlamıyor

Hindistan Kripto Para Yasaklarını Kaldırmayı Planlamıyor


0
Hindistan’ da kripto para yasakları Hindistan Merkez Bankası (RBI) tarafından yayınlanmıştı ve sonunda Hindistan Yüksek Mahkemesi yasaklar ile ilgili kararını vermiş görüyor.


Hindistan Kripto Para Yasaklarını Kaldırmayı Planlamıyor

Kripto para yasakları Hindistan’da birkaç ay önce RBI tarafından müşterilerinin kripto parayla herhangi bir bağlantısının olamayacağını içeren bir karar ile yayınlamıştı. Aksi takdirde kullanıcıların hesaplarına el konulacak ve kapatılacaktı. Elbette bu tam bir kargaşaya ve büyük online protestolara neden oldu. Bunun sonucunda yüksek mahkeme RBI’ nin iddialarını ve kararını yasal olarak incelemeye karar verdi. Hindistan’dan Quartz’ın haberine göre yüksek mahkemenin desteğiyle RBI’nin kararı halen geçerli.

Birkaç kripto para borsasının ve Kali Digital’in üyesi olduğu Hindistan İnternet ve Mobil Birliği (IAMAI)’ nin başvurusuyla erkene alınan duruşma dün gerçekleştirildi. Kali Digital firmasını temsil eden hukuk firması Khaitan & Co, üyesi Rashmi Deshpande şunları söyledi:

Bu RBI için bir zafer ve sanal borsalar ve yatırımcılar için büyük bir darbe. Bilindiği üzere RBI’den kripto para yasakları için tarihi 20 Temmuz duruşmasından bir ay sonraya uzatmasını istedik. Ancak şu anda yasak devam edecek, borsalar ve kullanıcıları için bankacılık yolu tamamen kapalı olacak.

Daha önce Koinmedya.com tarafından yapılan haberde Öte yandan Ekonomik İlişkiler Bölümü Sekreteri Subhash Chandra Garg şunları söylediği ifade edilmişti:

Sanal para birimleriyle ilgili bu işin hangi kısımlarının yasaklanması ve nelerin korunması ile ilgili bir taslak hazırladık. Temmuz’un ilk haftası itibariyle bu taslak tartışılıyor olacak ve Temmuz’un ilk iki haftasında bir karara varılacak.”

Bütün bunlar ne anlama geliyor?

Deshpande açıkça bunun Hindistan’da kripto para borsaları için yolun sonu olabileceğine inanıyor. Sonunda kriptonun tamamen RBI tarafından kontrol edildiğini görebiliriz ve bu da sanal paraların tamamen illegal olması anlamına gelir. Öte yandan Chandra Garg tarafından yapılan açıklamada önümüzdeki günlerde bir takım yeni düzenlemeler yapılacak gibi görünüyor.

Şu anda bu düzenlemelerin ne ölçüde olacağını tahmin edemiyoruz ve neler olacağını bekleyip göreceğiz.

Sonuç olarak bu Hindistan’da kripto paralar için çok kötü haber. Blockchain ve blockhain teknolojisini sağlam bir şekilde kavramış bir millet için bu kararın verilmiş olması büyük bir ayıp. Öte yandan belki de bu karar topluluğun bir araya gelmesini ve bir değişiklik için çalışmalarını sağlar? Kim bilir.

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
cryptopazar_koinmedya