Home Kriptopara Haber Blockchain Kullanan Bankalar Arasına Güney Afrika Merkez Bankası Girebilir

Blockchain Kullanan Bankalar Arasına Güney Afrika Merkez Bankası Girebilir

Blockchain Kullanan Bankalar Arasına Güney Afrika Merkez Bankası Girebilir

0
Blockchain kullanan bankalar arasına bir yenisi daha girmek üzere. Güney Afrika Merkez Bankası (SARB) blockchain kullanarak bankadan bankaya transferi içeren çoklu banka testlerini tamamladı. Banka yetkilileri Ethereum Blockchain testlerinin başarılı olduğunu açıkladı.


Blockchain Kullanan Bankalar Arasına Güney Afrika Merkez Bankası Girebilir

Güney Afrika sekiz banka arasında işbirliği oluşturabilmek için bir süredir Ethereum tabanlı Quorum platformunu test ediyordu.

Project Khoka olarak adlandırılan bu çalışma 14 haftadan fazla sürdü ve gerçek işlemleri ele almak yerine, normalde Güney Afrika Çoklu Brüt Operasyon Ödeme Sistemi (SAMOS) tarafından gerçekleştirilen tekrarlanmış işlemleri ele alarak yapıldı. Projenin amacı SAMOS’un günlük 70.000 işlem kapasitesini 2 saatte yapabilecek DLT tabanlı bir program geliştirmekti.

Project Khoka işlem doğrulamaları için gereken gücü arttırmak için Microsoft Azure we Amazon Web Services tarafından sunulan genel bulut hizmetlerini başarıyla kullandı. SARB testin sonuçlarından memnun kaldı ve Quorum blockchainin transferleri “ölçeklenebilirlik, esneklik, gizlilik ve kesinlik” ile gerçekleştirdiğini iddia etti. SARB son test raporu şöyle söylüyordu:

“Projenin gerçekleştiği süreç ve sonuçları SARB’ın amaçlarına katkıda bulunmuştur. Bu karar toptan ödemeler ve bankalar arası ödemeler için DLT’nin kullanım durumunu değerlendirmek için verildi. Böylece dünyanın diğer bölgelerinde yapılan çalışmalar üzerine eklenerek genişledi.”

Kurum Test Yapmaya Niyetli

SARB Başkan Yardımcısı Francois E. Groepe’ye göre DLT’nin denemelerde gösterdiği şekilde bankalar arası ödemelerde kullanılması için daha fazla test edimesi gerekiyor. Eğer banka kullanımı tatmin edici bir başarı elde edilirse muhtemelen bu şimdiki sistemle yer değiştirmeden yedek bir sistem olacak.

Bankaların bankalar arası ödemelerde DLT yi test etmeleri dünya genelinde artarak devam ediyor ve bazıları eski model sistemleri güncellemek yerine blockchain kullanmayı hedefliyorlar. Bu nedenle dünyada blockchain kullanan bankalar hızla artıyor.

Yakın zamanda Bank of England Gerçek Zamanlı Brüt Ödeme (RTGS) sistemini DLT’yle çalışacak şekilde yeniden inşa ettiğini duyurdu. Bu duyuru BoE yöneticisi Mark Carney’in özel iş ve platformların bankanın kendi RGTS sistemiyle çalışabilmelerine ihtiyacı var ifadelerinin ardından yapıldı.

RGTS genellikle bankalar arasında yüksek hacimli fonların transferi için kullanılıyor.


 

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial