Home Kriptopara Haber Hukuki Haber Wanchain (WAN) Nedir? Wanchain Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Wanchain (WAN) Nedir? Wanchain Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Wanchain (WAN) Nedir? Wanchain Hakkında Bilmeniz Gerekenler

0
Wanchain (WAN) nedir? Eğer siz de kripto evreninde bir süredir seyahat ediyorsanız muhtemelen Wanchain (WAN)’i duymuşsunuzdur. Gelin bu projenin neyi amaçladığına, ne yapmak için yola çıktığına beraber bakalım.


Wanchain (WAN) Nedir?

Wanchain (WAN) nedir? Wanchain’in amacı dağıtık bir banka inşa etmek. Ama bu banka modeli bildiğimiz geleneksel bankacılıktan biraz farklı. Burda bahsi geçen bankacılık dijital ekonomiye dayalı bankacılık.

Wanchain aşağıda sıraladığımız sorunlara çözüm arıyor

  • Sıradan yatırımcılar finansal kurumlardan ve bankalardan yalnızca düşük maliyetli, finansalar ürünler satın alabilirler
  • Sıradan yatırımcılar bir fikre yada ürüne startup safhasında yani doğum anında yatırım yapamıyorlar. Sıradan yatırımcı o fikir gelişip büyük borsalarda listelendikten, baz fiyatını aldıktan sonra yatırım yapabiliyor
  • KOBİ’ler bankalardan kredi almak için her daim zorluk çekerler

Bu konulara odaklandığını duyuran WAN aslında bir Ethereum forku. Ethereum’a ilaveten bünyesine katmayı başardığı özelliği ise “Zincirler Arası Varlık Transferi” olanağı.

Wanchain nedir?
Wanchain nedir?

Wanchain bu özelliği sayesinde Bitcoin ve Ethereum gibi ana akım halka açık blockchainlere ve bunlara ilaveten özel blockchain sistemlerine bağlanabilir. Bu sayede orjinal zincirlerden Wanchain’e, Wanchain’den orjinal zincirlere ve Wanchain üzerinde muhtelif varlık transferi mümkün olacak.

Wanchain bir nevi dijital dünyanın uluslararası geçerliliği olan pasaportu olacak.

İşlem Mahremiyeti Güvenliği

Wanchain’in bu özelliği, ticari tarafların, isterlerse dijital varlık sahiplerinin anonim olarak korunmasını sağlamak için işlemleri özel olarak yürütmelerine izin verecektir. Yani gizlilik esastır.

Diğer Özellikleri

Yukarıda bahsi geçen iki ana özelliği dışında birçok kripto para için mevduat ve kredi işini yürütmeyi hedeflemekte. Bunun yanında, platform dijital varlıkların transferi sırasında yapılcacak işlemleri kripto paralar kullanarak yapmayı hedeflemekte. Bu sayede yepyeni dijital varlıkları (ICO safhasında olanları bile) alıp satmak mümkün olacak.

Teşvikler

Üzerine bina edildiği Proof-of-Work (PoW) mekanizmasıyla çalışan Ethereum’un aksine WAN Proof-of-Stake (PoS) mekanizmasıyla çalışır ve bu yüzden madenci barındırmaz.

WAN tokenine sahip olmanın Getirisi Nedir Peki?

Gerek blockchainler arası gerekse aynı blockchain üzerinde yapılacak işlemler belirli bir miktar WAN harcayacak. Sistem üzerindeki onaylayıcılar bu kesintilerden bir kısmını ödül olarak alacak (PoS sistemlerinde kazıcı/madenci yerine onaylayıcılar olur). Ayrıca blockchainler arası doğrulamalar sırasında düğümlerde de WAN tokenleri kullanılacak.

Son Gelişmeler

Wanchain 2.0

50 geliştirici hali hazırda Wanchain 2.0 Alpha Testnet’ini deniyorlar. Beta Testnet yakında yayınlanacak. Yayınlandıktan sonra tüm katılımcıların test etmesine imkan verilecektir ve Wanchain Vakfı tarafından muhtemelen bir ödül avcılığı programı aktive edilecektir.

Quantstamp’la Ortaklık

Birkaç hafta önce Wanchain, Quantstamp’la denetim ve güvenlik danışmanlığı konularında ortaklığa gittiklerini duyurdu.
Ayrıca Quantstamp, Wanchain ekosistemine WANLab’ın geliştirilmesi konusunda yardımcı olacak. WANLab Wanchain tarafından geliştirilen ve kuluçka makinesi vazifesi gören bir çeşit blockchain hızlandırıcısı.

Pundi X Ortaklığı

Wanchain, Consensus 2018 etkinliği sırasında Pundi X ortaklığı duyuruldu. Ortaklığın içeriği hakkında detay bilgi vermediler ama iki taraf için de olumlu bir gelişme olacağı aşikar. Sonuçta benzer sorunlara çözüm üretme amacıyla yola çıkan iki projeden bahsediyoruz. Pundi X fiziksel mağazalarda harcamaların kripto paralarla yapılmasını yani çevremizdeki fiziksel dünya ile kripto para evreni arasındaki kalın çizgileri silmeyi amaçlıyor.

Sonuç olarak, Wanchain dijital ekonomi için finansal bir pazar yaratmayı hedefliyor. Bunu yaparken de Ethereum’u alıp, bazı kodlarını geliştirip üzerine bazı yepyeni özellikler ekleyerek halletmeyi planlıyor.
Blockchainler arası etkinlikleri ve gizliliğin tesisini esas alan birçok geliştirilmekte olan proje var. Bakalım ilk hangisi hedefine ulaşacak.

 

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
Etiketler:
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial