Home Altcoin Altcoin Haber CoinEx Kripto Para Borsasının İşlem Hacminin 316 Kat Artması Şüphe Uyandırıyor

CoinEx Kripto Para Borsasının İşlem Hacminin 316 Kat Artması Şüphe Uyandırıyor

CoinEx Kripto Para Borsasının İşlem Hacminin 316 Kat Artması Şüphe Uyandırıyor

0
Kripto para borsaları özellikle işlem hacimleri ile kendi aralarında bir yarış içindeler. Coinmarketcap’de en fazla işlem hacmine sahip kripto para borsaları listelerinde üst sıralarda yer alma isteği borsaları suni işlemlerle hacimlerini arttırmaya sevkediyor. Bugünlerde bu konuda Coinex borsasında yaşanan 316 katlık hacim artışı büyük bir şüphe uyandırıyor.

Coinex Kripto Para Borsasında Şüpheli İşlemler

Coinex kripto para borsası daha önce özellikle Bitcoin Cash işlem hacmi ile öne çıkan bir borsaydı. Bugünlerde borsanın Binance’ın günlük işlem hacmini geçtiği haberlerinin gelmesi dikkatleri hemen bu borsanın üzerinde topladı. Buna göre Bitcoin işlem hacmi Binance’ın 10 katı kadar ve borsanın sadece %21,83’lük bir kısmını oluşturuyor.

Bununla birlikte Reddit kullanıcıları bu ani artışın şüpheli olduğuna dair yorumlar yapıyorlar. 5 Milyon Dolarlık bir hacimden aniden 1,58 Milyar Dolarlık hacime çıkması 48 saatte 316 katlık bir artışa tekabül ediyor.

Bu artış tam da madencilikle gelen ticarete ve platformun pay dağıtımına denk gelmesi şüpheleri bir kat daha arttırıyor. Coinex ekibi son olarak yaptığı açıklamada 3,6 Milyar CET tokenının kullanıcılarına ayıracağını duyurdu.

Resmi blog sayfasında yaptıkları açıklama şöyleydi;

”Anlık olarak komisyonlardan kazandığımız gelirlerin tümünü CET olarak hesaplayacağız ve kullanıcılara günlük ticaret hacimlerine göre oransal olarak dağıtacağız.”

Bu coinin madenciliği, yapılan ticari işlemlerle yürütülecek. Belli ki ekip bunu günlük ticari hacmi arttırmak için kullanıyor olacak.

Konuyla ilgili chrimata adlı bir Reddit kullanıcısı şöyle yorum yaptı;

”Genelde borsalar kullanıcıları çekmek için bu tip hype’lar yaparlar. Bu daha çok kullanıcıları tokenları tutmaktansa komisyonlardan daha iyi bir kazanç elde edileceğine dair bir algıya yöneltme amaçlıdır. Fakat hemen bir kaç gün sonra esrarengiz bir şekilde hacmin düştüğünü görürsünüz. Bir anda komisyonların suyu kesilir ve elinde token olanlar bir şey kazanmadıklarını farkederler. Bu, Binance’ı bu hafta geçtiği söylenen ilk kripto para borsası değil. Ama aslında durum bir balondan başka da bir şey değil.”

Bir kaç kullanıcı kripto para borsalarının bu tip hamleleri sürekli yaptığını söylüyor. Özellikle dikkat çekmek istedikleri dönemde kendi açtıkları pozisyonları yine kendileri satın alacak şekilde işlem yaparak hacmi arttırdıklarını söylüyorlar. Yıkama Ticareti olarak adlandırılan ve bir kullanıcıdan yine aynı merkezin sahibi olduğu bir başka kullanıcıya satış şeklinde tanımlanan bu işlem yıkama botları tarafından rahatlıkla yapılabiliyor.

Bu aslında yasak olan bir işlem çeşidi. Fakat kripto para borsaları bu işlemleri yaygın bir şekilde kullanıyorlar. Özellikle daha küçük borsalar.

Bir başka Reddit kullanıcısı bunu şöyle yorumluyor;

“Coinex belliki kendilerine hiç bir masrafı olmayan yıkama ticareti yapıyor. Kripto para borsaları diledikleri zaman hacimlerini diledikleri kadar arttırabilirler. Bunun onlara bir masrafı olmadığı gibi listelerde hacim olarak yukarı çıkarlar. Çünkü borsalar için en önemli metrik işlem hacmi. Maalesef borsaları bu konuda kontrol edecek bir mekanizma yok. İşin kötü tarafı bu suni rakamlar her hangi bir filtreden geçmeden CoinMarketCap’de sıralamada ölçü olarak kabul ediliyor. Sizin kendi yarattığınız suni hacmin bir faydası da herkesin sizin hakkınızda konuşması. Haberlere konu olmanız. Yani bedava reklam. Eeee reklamın iyisi kötüsü olmaz ne de olmasa.”

Baktığınız zaman kripto para sektörünün düzenlenmemiş ve kontrol mekanizmalarında uzak olmasının bir başka kötü yanını görüyorsunuz. Bu yanlarıyla sektör tam olarak spekülasyona ve manipülasyona açık bir şekilde insan oğlunun aç gözlülük gibi tüm kötü yanlarını sergilemeye açık bir mahiyet gösteriyor. Sektör her haliyle dünya çapında bir ponzi gibi gerçek değerin çok üstünde suni üretilmiş değer ve rakamlarla ilerliyor. Bu nedenle sektörün sürekli olarak krizlere açık olduğu aşikar.


 

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial