Home Kriptopara Haber AB Raporu: Kripto Para Merkez Bankaları İçin Bir Tehdit Değil

AB Raporu: Kripto Para Merkez Bankaları İçin Bir Tehdit Değil

AB Raporu: Kripto Para Merkez Bankaları İçin Bir Tehdit Değil

0
Kripto Paraların Merkez Bankalı için hep tehdit olduğu genel bir kanaat olarak söylenegelir. Fakat AB raporu’na göre durum hiç de öyle değil. Avrupa Parlementosu raporuna göre Kripto Paralar Merkez Bankalarının ekonomik gücü için bir tehdit unsuru değil.

Kripto Paralar Merkez Bankaları Çatışması

26 Haziran’da Para Diyaloğu adıyla Avrupa Parlementosu Ekonomik ve Parasal Meseleler Komitesi tarafından yayınlanan rapora göre kripto paralar para transfer işlemlerini ve gönderilerini görece daha güvenli, şeffaf ve hızlı yapılmasına katkı sağlayabilecek bir teknoloji sunuyorlar. Buna göre kripto paralar dünyada hakim olan para birimlerine bir tehdit oluşturmuyor.

Varşova merkezli kar gütmeyen bir kuruluş olan Sosyal ve Ekonomik Araştırma Merkezi tarafından yürütülen analize göre ilk olarak kripto paraların finansal işlemlere getirdiği pozitif değişimler vurgulanmış. Raporda ” Ulusal sınırlara takılmadan global olarak kullanılabilmesi” özellikle not olarak eklenmiş.

Kripto paraların pazarın talebine bir cevap olarak çıktığı ileri sürülmüş. Kripto paraların ”Tam olarak özel para” ve global ekonomide kalıcı olacağı iddia edilmiş.

Bununla birlikte araştırmacılara göre kripto paralar merkez bankalarını tehdit etmiyor. Mevcut itibari paraların yerini almayacak. Daha çok, özellikle yüksek oranda dünyada geçerli ve kullanılır olan ülkelerde olmak üzere mevcut parasal sisteme entegre olacak.

Kripto Paralar Halen Çok Küçük

Analize göre tüm kripto para sektörünün toplam değeri mevcut hakim itibari paraların oldukça altında ve bir tehdit olabilmesi söz konusu değil.

Bununla birlikte bir kaç istisna mevcut. Rapor şu anda Venezuella’da devam eden enflasyona dikkat çekerek bu tip küçük hacimli paraların hakimiyyetindeki ülkelerde kripto paraların istikrarsız para birimlerine karşı insanlar için güvenli bir liman olabileceğini belirtiyor.

Düzenleyicilere Tavsiyeler

Buna ek olarak rapor düzenleyicilere kripto paralara ”her hangi diğer finansal işlem yada enstrumana” davrandıkları gibi objektif davranmaları gerektiğini tavsiye ediyor. Özellikle kripto paraları işlemler açısından kara para aklama, vergi kaçırma yada finansal yasadışı aktiviteler konusunda ele almalarının doğru bir yaklaşım olacağını belirtiyor.


 

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
Etiketler:
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial