Home Bitcoin Bitcoin Haber Bitcoin Öldü mü? Bunun İçin Bahse Girmeyin

Bitcoin Öldü mü? Bunun İçin Bahse Girmeyin

Bitcoin Öldü mü? Bunun İçin Bahse Girmeyin


0
Bitcoin öldü mü? Bu aralar bolca duyduğumuz bir haber başlığı. Rahat olun BTC’nin bir yere gittiği yok. Lakin Bitcoin fiyatı serbest düşüşte. En son geçtiğimiz hafta $5,860 seviyesini gördü. Bu Ekim 2017’den bu yana görülen en düşük değer. Bitcoin fiyatları Aralık 2017’de gördüğü yaklaşık $20.000 değerinin %70’ini kaybettiği anlamına geliyor.


Bitcoin Öldü Mü?

Bu önlenemez ve durdurulamaz düşüş akıllara aynı soruyu sordurttu: Bitcoin öldü mü? Bazıları Bitcoin’in yok olmasının an meselesi olduğunu düşünüyor. Ama biz bu konuda bahse girmemenizi tavsiye ederdik. En azından şimdilik. Çünkü Bitcoin’in geleceğinin daha parlak olacağını düşündüren bazı sebeplerimiz var.

Bitcoin Fiyat Volatilitesi

Fiyat volatilitesi kripto para sektöründe bolca tartışılan bir mevzu. Öyle ki yüksek dalgalanmalar kripto paraları tanımlayan ana etmenlerden birine dönüşmüş durumda. Bitcoin de bunların dışında değil.

Yapılan araştırmalar fiyat volatilitesi en düşük kripto paranın Bitcoin olduğunu gösteriyor. Bu da çok ciddi yıkımlara sebep olacak extra bir haber gelmezse düşüşün belli bir noktada duracağı ve tersine hareket başlayacağının müjdecisi.

deVere Group’un kurucusu ve CEO’su Nigel Green’e göre yükseliş er ya da geç başlayacak. Green’in altını çizdiği belli başlı sebepler Bitcoin’in daha ölmediğini ve bu gidişle de ölmesinin imkansız olduğunu gözler önüne seriyor.

Birincisi; Yaşadığımız dijital çağda Dünya’nın dijital para birimline ihtiyacı var
İkinci olarak; kripto paralar finansal kurumlar tarafından benimsenmeye başlandı
Üçüncü olarak; Bireysel ve kurumsal yatırımcılar Bitcoin trenine çoktan atlama başladı bile
Dördünce olarak ise hükümetler tarafından başlatılan düzenleme faaliyetleri sektörü vazgeçilmez kılacak.

Nigel Green’in başlıklarını verdiği gerekçelere gelin yakından bakalım.

Düzenlemeler

Düzenlemler piyasadaki belirsizliği yok edecek nihai adımlar. Hükümetler tarafından piyasanın bir düzene sokulması bekleniyordu zaten. Düzenlemer kısa vadede korkutucu olduğu için fiyatı düşürür lakin yatırımcıya güven telkin edildiği için uzun vadede fiyatları artırıcı etki yapar.

Örneğin Mart ayında SEC kripto paraların tahvillerden arındırılması gerektiği yönündeki açıklamalarından sonra yatırımcılar korkuya kapılmış ve BTC fiyatları $10.000 değerinin altına sarkmıştı. Aynı SEC, Bitcoin ve Ethereum (ETH)’un tahvil olmadığını açıklayarak bu ikisine yatırım yapanları rahatlattı. Aynı zamanda, bu iki coin güven de tazeleyerek yollarına devam etmiş oldular.

Devletler eliyle yapılan bu tarz müdahaleler sektörü olgunlaştıracaktır. Bir nevi yeterlilik sertifikası almış olan kripto paralar daha geniş kitlelerin güvenini alacaklardır.

Facebook gibi büyük firmalar eğer bu sektöre girerse çok daah büyük reklamlar bu firmalar tarafından gönüllü olarak yapılacak ve halk tabanındaki farkındalık zirveleri zorlamış olacak. Bunun da fiyatlara olumlu yansıyacağı açık.

Bitcoin Lightning Network

Bitcoin’in karşısına çıkan ve büyük kitlelerin kripto paraları benimsemesinin önüne geçen sorunların başında ölçeklendirilebilirlik ve yüksek işlem ücretleri geliyor.


Önce Segwit hamlesi şimdi ise Lightning Network adımıyla Bitcoin çok daha hızlı ve ucuza işlemler gerçekleştirebilecek. Öyle ki havale işlemleri 1 cent’ten daha ucuza yapılabilecek. Lightning Network Beta sürümleri bile şu anda kesintileri 1 doların altına düşürmüş vaziyette. Bu tarz iyileştirmelerle birlikte Bitcoin daha geniş kitlelere ulaşacaktır.

Ana akım Kurumsal Yatırımcılar

Öyle gözüküyor ki ana akım kurumsal yatırımcıların kripto para sektörüne giriş yapmalarına daha birkaç yıl var. 2018 yılı için boğa koşusunu başlatacak etmenin kurumsal yatırımcılar olacağı söyleniyordu. Şu ana kadar gerçekleşmiş değil.

Risk sermayeleri ve fon yöneticileri Bitcoin için ikna olmaya başladılar ancak şu an için yeterli düzeyde değil.
Wall Street ise önümüzdeki dönemde daha çok kripto ürünün yükselmeye başladığını görecek ve nihayetinde gidişata sessiz kalamayarak bu yeni teknolojiden nasıl yararlanılacağını araştırmaya başlayacaktır.

Hali hazırda Goldman Sachs, NYSE ve NASDAQ’ın Bitcoin ile ilgilendiği biliniyor.

Eğer HODL’daysanız ve kısa vadede bir ışık göremediğiniz için karamsarsanız sakın kripto paralarınızı elden çıkarmayın. Bireysel yatıcımsı için düşüşle savaşmanın en iyi yolu HODL. Bitcoin öldü mü? diye soracaktır arkadaşlarınız. Onlara daha yeni doğuyor deyin.

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
Etiketler:
cryptopazar_koinmedya