Home Altcoin Altcoin Haber Tether Coin Çift Harcama Saldırısına Uğradı mı?

Tether Coin Çift Harcama Saldırısına Uğradı mı?

Tether Coin Çift Harcama Saldırısına Uğradı mı?


0
Bugünlerde sosyal medyada Tether ile ilgili sürekli tartışmalı konular konuşuluyor. Bu kez konuşulan ise Tether’in bir Double Spent – Çift Harcama saldırısına uğradığı konusu. Gerçekten de Tether böyle bir saldırıya uğradı mı?

Şüpheli Tether İşlemlerinin Arkasındaki Hikaye

Bu hafta başında SlowMist adında bir blockchain güvenlik şirketi tether etrafından dönen şüpheli işlemler tespit etti. Firma yayınlandığı raporda bunların kripto para borsalarına karşı gerçekleştirilen ”Çift Harcama” saldırısı olduğu yönündeydi. Fakat daha sonra yapılan açıklamalar bunun bir hack yada çift harcama saldırısı olmadığını gösterdi.

Bir ”Double Spent” yani çift harcama saldırısı aynı coinin iki defa harcanabilmesi anlamına gelir basitçe. Bu genelde bir alıcının sanki işlem tamamlanmış gibi kandırılması ve sonrasında işlemin geri döndürülmesi ve aynı coinin tekrar kullanılması şeklinde gerçekleşiyor. Bu iddialara cevap veren Omni geliştiricileri bu akışın Omni Protokolde gerçekleşmediğini yada yapılan işlemin doğrulanmadığını söyledi.
Geliştiricilerin yaptığı açıklamada;

”Omni Layer’ın referans müşterisi Omni Core her hangi bir geçersiz işlem için token onaylamadı. Yaptığımız araştırmalara göre bu tekrarlanan bir işlem değil ve her hangi bir büyük çaplı fon kaybı yok.”

Eğer Bir Çift Harcama Saldırısı Gerçekleştiyse…

SlowMist daha sonra yaptığı açıklamada daha derin araştırmalar sonucunda durumun Omni’nin versiyonu ile ilgili olduğunu doğruladı. Eğer böyle bir durum gerçekten olsaydı bu durum Tether sahiplerinin dışında tüm kripto para sahiplerini etkileyecek bir karmaşaya dönüşebilirdi.

Tether Bitcoin ağında ikinci katman bir protokol olan Omni Protokol’de çalışıyor. Tether, Ethereum’da yayınlanmasına rağmen Tether coinlerin coğu Omni protokolde kaldı. Buna göre Tether’de bir çift harcama saldırısı gerçekleştirmek için Bitcoin hash gücünün %51’ini ele geçirmek gerek. Bu durumda zaten Bitcoin’in kendisi de riske gireceğinden tüm kripto para sektörü için mutlak bir çöküş olacaktır.

CCN’in son günlerde yayınladığı rapora göre çift  harcama saldırısı son dönemlerde sık yaşanmaya başlandı. Bu dönemde gerçekleşen ataklar özellikle altcoinleri hedef aldı. Verge, Bitcoin Gold, Monacoin, Zencash, Litecoin Cash son dönemde çift harcama saldırısının hedefi olan altcoinler oldu.

Şu anda kripto para borsaları ile ilgili endişelerin devam ettiği dönemdeyiz. Savunmaya geldiğinde OKEX gibi borsalar oldukça iddialı bir şekilde tam bir güvenlik sağladıklarını söyleselerde sektörün büyük bir güven sorunu yaşadığı da açık.


 

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
Etiketler:
cryptopazar_koinmedya