Home Kriptopara Haber Japon Kripto Para Dostu Bu Yaz Görevinden Ayrılıyor

Japon Kripto Para Dostu Bu Yaz Görevinden Ayrılıyor

Japon Kripto Para Dostu Bu Yaz Görevinden Ayrılıyor

0
Japon kripto para dostu Nobuchika Mori, Japonya Finansal Hizmetler Ajansı’nın (FSA) en uzun süre hizmet veren başkanı. Kendisi Japon hükümeti tarafından uygulanan kripto düzenlemelerinin çoğunun arkasındaki sorumlu ve Financial Times haberine göre bu yaz görevinden ayrılması bekleniyor.

Japon Kripto Para Dostu Bu Yaz Görevinden Ayrılıyor

Uzun yıllardır Japonya gelişen piyasalar ve finans sektörüyle ilgili politikalara ilişkin tutucu bir bölge olarak biliniyor. Bunun nedeni ise sıkı sermaye kontrolleri ve kara para aklama politikaları. Geleneksel olarak Japon yetkililer yeni varlık sınıflarını ve gelişen piyasaları meşrulaştırma konusunda hiçbir risk almamayı tercih ederler. Bir platformun suçlulara, kara para aklayıcılarına ve suç kartellerine imkan sağlamadığından emin olmak isterler.

Mori’nin ileri görüşlü yaklaşımı

Finans sektörüne ve gelişen piyasalara karşı gösterilen tutucu yaklaşım kaçınılmaz olarak Japonya’yı teknolojik gelişmelerin ve inovasyonun ön saflarından dışarı attı. Ancak Mori varlık sınıflarına, yeni teknolojilere ve gelişen piyasalara hoş geldiniz demek için yeni ve daha stratejik bir strateji başlattı.

Son yıllarda Mori ve düzenleyici ekibi startuplar ve yenilikçi fintech şirketleri için daha iyi bir ekosistem oluşturabilecek politikaların uygulanmasına odaklandılar. İlk olarak Japonya’nın kripto borsaları için ulusal bir lisans programına entegrasyonundan başladılar.

FT Tokyo Muhabiri Leo Lewis bu durumu şöyle ifade etti:

Bay Mori Japonya’nın finansal sektörünün IT, fintech, blockchain ve genel dijital dünyayla kucaklaşmanın gerisinde kaldığını yakından biliyordu. Japon halkının hayal gücünü çoktan yakalamış olan yeni bir türle karşıya karşıyaydı. Teknolojik startuplar ve fintechlere yönelik önceden var olan ulusal tutkuyu kriptoya aktarmak ve sistemin etrafında daha çok perakende parayı teşvik etmek cazip olmalıydı.

Teknoloji, fintech ve kripto para piyasaları konularında Janponya’nın komşu ülkeler Çin ve Güney Kore’nin gerisinde kaldığını Mori’nin kabul etmesi, düzenleyici çerçeveleri elden geçirme ve gelişen startupları kucaklayacak yeni politikalar oluşturma konusunda FSA’ya ve diğer finansal ajanslara rehberlik etti.

Mori’nin ileri görüşlü yaklaşımı ve FSA’nın geri kalanı Japonya’nın ABD ve Güney Kore’yi kolayca aşarak dünyadaki en büyük kripto borsası piyasasına dönüşmesine izin verdi. CryptoCompare verilerine göre Japonya piyasası küresel Bitcoin ticaretinin %62 sinden fazlasını oluşturuyor, neredeyse ABD piyasasında üç kat daha büyük.

Japonya’nın resmi olarak en büyük kripto para borsası olan Coincheck’ in uğradığı 500 milyon dolarlık saldırının ardından, 28 Haziran itibariyle CryptoCompare’ den alınan veriler gösteriyor ki Japon kripto para piyasası, kripto para piyasası tarihinin en büyük güvenlik ihlalinden sonra bile küresel piyasada baskın güç olarak kalabildi.

Diğer piyasalar üzerindeki etkisi

Muri’nin Japonya finans sektöründeki güçlü varlığı ve Japonya’nın küresel kripto para sektöründeki etkisi, ABD ve Güney Kore de dahil olmak üzere çeşitli büyük kripto para piyasalarını etkiledi. Bu hafta Güney Kore finansal yetkilileri kripto borsalarını hedef alan yeni bir kara para aklamayı engelleme prensibi hazırladılar. Bu taslağın dayanağı ise Japon hükümetinin suç örgütleri tarafında kara para aklama faaliyetlerini azaltmak için gösterdiği çabalardı.

Mori’nin ayrılması sizce Japonya ve küresel kripto para piyasalarının nasıl etkileyecek?

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
Etiketler:
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial