Home Kriptopara Haber ING Bitcoin Geleceği Şekillendirecek!

ING Bitcoin Geleceği Şekillendirecek!

ING Bitcoin Geleceği Şekillendirecek!

0
Hollanda kökenli bankacılık devi ING Bitcoin başta olmak üzere kripto paralar ile ilgili bir araştırma yayınladı. Katılımcıların üçte birinden fazlası kripto paraların hem online ticaretin hem de yatırımım geleceğini olduğunu düşünüyor.

ING Bitcoin İyimserliği

ING Bitcoin başta olmak üzere Avrupa genelinde halkın kripto paraya karşı tutumunu araştıran bir araştırma yaptı. Çıkan sonuçlarda, her 10 Avrupalıdan 1’inin şu anda kripto parası olduğunu ve katılımcıların %16’sının ise kafasında kripto para satın alma fikrine sıcak olduğu gözlemlendi.

Bitcoin’in fiyatı, insanların kripto paraya karşı ilgisiyle yakın ilişkili olduğundan, bu durum şu anki düşüşe rağmen fiyatın yakında tekrar artışa geçebileceğini gösteriyor. Şüphesiz bu ING Bitcoin raporu, şu anda kara kara ‘ne olacak şu bitcoin’in hali’ diyen kripto kullanıcıların yüreğine su serpti.

13 ülkeden yaklaşık 15.000 kişinin katıldığı ankette, kripto paraların giderek toplumda genel kabülünün oluşturduğunu gösteriyor. Sektöre henüz girmeyen insanlardaki kripto para tanınırlığında ise sırayı şu üç kripto para paylaşıyor: Sırasıyla Bitcoin, Ethereum ve Ripple!

Sektörden haberdar olanların oranı konusunda ise erkekler ile kadınlar arasında farklılık var. Avrupa’da her üç kişiden ikisinin ( %66) sektörden haberdar olduğunu bu oranın erkeklerde %77 ve kadınlarda ise %55 olduğunu rapor ortaya koyuyor.

İlginç Anket Sonuçları

Bununla birlikte rapor, yaş faktörünün kripto para birimi sektöründen haberdar olam konusunda pek etkili olmadığını vurguluyor. Neredeyse tüm yaş gurupları arasında az fark var.

Diğer bir şaşırtıcı bulgu ise, ankete katılanların yaklaşık yüzde 15’inin aslında bitcoin olarak ödeme kabul edebileceklerini söylediler.

Davranış bilimcisi Jessica ExtonING Bitcoin raporu hakkında şunları söyledi:

“Kripto paralar, birçoğu için soyut bir yatırım aracı olmaya devam ediyor. Bazıları  kripto paraları kullanımından çok yatırım aracı olarak görüyor. Önümüzdeki zamanlarda kripto kullanıcı sahibi ikiye katlanabilir. Her ne kadar bunun tam olarak ne zaman gerçekleşeceğini bilmesek de…

Kripto paraların fiyat dalgalanmasın hem olumlu hem de olumsuz yanları vardır. Olumlu yanı toplumda farkındalığı arttırır ve kötü yanı ise nispeten kripto paraları riskli bir varlık olarak görmelerine sebep olur. Eğer kripto para birimi istikrarı sağlarsa daha çok ilgi çekeceği açıktır.“

 

ING Bitcon Anketi
ING Bitcon Anketi

Yukarıda grafiğe baktımızda, özellikle gelişmekte olan ülkelerdeki halkların gelişmiş ülkelerdeki insanlara göre daha sektörde yer aldığını görüyoruz. Ülkemizde katılımcıların %18’nin kripto paraya sahip olduğu ve %27 ‘nin de kripto paraya sıcak batığı anlaşılmaktadır.

Bu grafik, Türkiye’nin kripto konusunda lider ülkelerden biri olduğunu gösteryor. Ancak malesef kripto kullanıcı konusunda yakaladığımız başarının aynısını proje konusunda yakalayamadık yakalayamıyoruz.. Denetim eksikliğinden ve dolandırıcı ruhlu insanlardan dolayı ülkemizde proje bazlı büyüme henüz gerçekleşemedi.

Teunis Brosens, ING’deki küresel pazar ekonomistlerinden biri, kripto para biriminin “geleneksel finansal sistemin en az verimli olduğu ülkelerde en fazla vaatte” olduğunu belirterek anket hakkında şu yorumu yaptı.

“Verimli ve ucuz yurtiçi ödeme sistemi olduğundan dolayı, Hollanda’da kripto para birimlerinin geleceği konusunda çok kuşku duyuyoruz”.

 

 

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
Etiketler:
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial