Home Altcoin Altcoin Haber Bitcoin Düşüş Trendi 2013 Yılında Olduğu Gibi 411 Gün Sürer Mi?

Bitcoin Düşüş Trendi 2013 Yılında Olduğu Gibi 411 Gün Sürer Mi?

Bitcoin Düşüş Trendi 2013 Yılında Olduğu Gibi 411 Gün Sürer Mi?


0
Herkes düşüş trendi ne zaman bitecek ve Bitcoin ne zaman yükselecek diye merak içinde. Bunu kesin olarak kimse bilemez tabiki. Fakat Bitcoin’in geçmişteki düşüş trendlerine baktığımızda düşüşlerin bazen bir kaç gün sürdüğü görülürken 2013 yılında olduğu gibi 1 yıldan fazla da sürebiliyor. Herkesi korkutan senaryo da işte bu.

Bitcoin Ne Zaman Yükselecek?

Son Bitcoin çöküşü sonrası bazı yatırımcılar ciddi bir çöküntü içine girdi. Bir çok HODLer yada kararlı yatırımcı bile şu anda endişe içindeler. Bir çoğunun korkusu bugünkü rakamların kalıcı bir pazar haline  gelmesi. Son düşüş trendi oldukça acı verdi diyebiliriz. Her düşüşte yatırımcılar aynı soruyu sordular ‘Bitcoin ne zaman yükselecek?” Bu sorulara cevap vermeye çalışan sektörün deneyimlileri de sürekli umut verici tahminlerde bulundular. Fakat bugünlerde bu tahminler konusunda tersine bir trend de söz konusu. Artık bazı uzmanlar daha düşük fiyat yada uzun süreli ayı trendi tahminlerinde bulunuyorlar.

Aslında bu durumun Bitcoin tarihi açısından hiç de yeni bir şey olmadığını hepimiz biliyoruz. Sadece bir adım geri çekilip baktığımızda Bitcoin tarihinde bu tür çöküşler sonrası bir önceki zirveleri aşan çıkışlar olduğu görülüyor.

 Bitcoin ne zaman yükselecek sorusunun cevabı Bitcoin tarihinde gizli

Bitcoin’in geçmişteki hareketlerini anlamak için yukarıdaki grafiğe bakmanızı öneriyoruz. Her bir grafikte Bitcoin büyük bir satış dalgasıyla karşılaşmış durumda. BitStamp’den alınan bu grafikler Bitcoin Dolar paritesinin Ocak 2012’den bu yana yaşadığı tepe ve dipleri gösteriyor. Mavi okla Bitcoin’in her düşüşte kaybettiği değeri görebilirsiniz. Son olarak da bu düşüş sonrası Bitcoin’in ne kadar sürede toparlandığını göstermeye çalıştık.
Bitcoin ne zaman yükselecek Bitcoin çöküşler ve çıkışlar tarihi.bmp
Bitcoin ne zaman yükselecek. Bitcoin çöküşler ve çıkışlar tarihi

Bu Bitcoin’in İlk Çöküşü Değil Muhtemelen Son da Olmayacak

Bitcoin’in son yaşadığı %70’e yakın düşüş de aslında yeni bir durum değil. 2012 yılından bu yana Bitcoin tam 13 ana düzeltme hareketi yaptı. Düşüşler %30 ile %87 arasında bir oranda gerçekleşti. Bakıldığında son yaşanan düşüş Bitcoin’in en acı verici düşüşü değil oransal olarak. Belki değer olarak olabilir tabi.

Son düşüş 17 Aralık 2017’de başladı ve Şubat 6 2018’e kadar devam etti. Toplam 48 gün %70 düşüş yaşandı. Eğer 2013 Nisan 10 ile 12 Nisan arasındaki 3 güne bakarsanız Bitcoin bu kadar kısa sürede %83 değer yitirmiş. Ne panik ama değil mi?

Tabi bilinmeyen şu anda yaşadığımız düşüşün ne kadar süreceği. Belki artacak ama ne zaman. Acaba 2013’de yaşanan ve 2015 Ocak’a kadar 411 gün süren bir düşüş mümkün mü? Şu anda Bitcoin’in tabi olduğu dinamikler bu kadar uzun süreli bir düşüş yaşanmasını zor kılıyor. Ayrıca tüm uzmanların söylediği yılın sonuna kadar bu düşüş trendinin tersine döneceği yönünde. Bitcoin’in düşüşleri genelde bir kaç hafta ile bir kaç ay arasında sürüyor. 411 gün süren düşüş ise olağan dışı gelişmeler sonucu yaşanmış sektöre büyük bir güven kırılması yaşatmış Mt. Gox Hacklenmesi ile derinleşti. Ki Mt. Gox o zamanlarda sektörün en büyük kripto para borsası konumundaydı.

Şu anda yaşanan Bitcoin düşüşü oldukça olağan bir durum. Bu düşüşler bazen çok daha kısa sürede de yaşansa güven duyan yatırımcılar burada kalıcı olmanın kazancını fazlasıyla aldılar bugüne kadar. Şu andaki düşüşün temel kaynağı muhtemel düzenlemelerden duyulan endişe. Fakat bu endişeler yerini bir kesinliğe bıraktığında her durumda sektör kendine gelecektir. Bu da muhtemelen bir kaç hafta ile bir kaç ay arasında bir zaman diliminde gerçekleşecektir.


Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
Etiketler:
cryptopazar_koinmedya