Home Kriptopara Haber Bankalar Kripto Paradan Neden Nefret Ediyor?

Bankalar Kripto Paradan Neden Nefret Ediyor?

Bankalar Kripto Paradan Neden Nefret Ediyor?


0
Bankalar sıklıkla volatiliteyi ve kara para aklama için kullanılabileceğini gerekçe göstererek uzun zamandan beri kriptolara karşıydı. Bankalardan gelen bu eleştiri biraz ironik. Çünkü bankalar kara para aklama iddialarını ve diğer finansal suçları çözümlemek için düzenli olarak büyük miktarlarda paralar ödüyorlar. Bankalar kripto para birimlerini sevmiyorlar çünkü aslında korkuyorlar. Kripto para birimlerinin yükselişi bütün beklentileri aştı ve konsept oldukça yeni olmasına rağmen yaşlanan Fiat Money sistemini sallama potansiyeli var. Bankalar ve kripto para birimleri arasındaki yarışı anlamak için bir taslak hazırladık.

Bankalar Kripto Paradan Neden Nefret Ediyor?

Bankalar kripto para konusunda çeşitli önlemler almaya çalışıyorlar. Bunun nedenlerini araştırmak için veri ekibimiz Yahoo Finance ve CoinMarketCap.com daki verileri kullanarak bir taslak oluşturdu. Bu taslak dünyanın bazı büyük bankaları ile kripto para birimlerinin piyasa değerlerini karşılaştırıyor. Büyükten küçüğe bankalar şöyle; JPMorgan Chase, Bank of China, Goldman Sachs, ve Morgan Stanley. Diğer yanda da Bitcoin, Ethereum, Litecoin, NEO, Ripple, Bitcoin Cash, Cardano, ve Stellar olmak üzere kripto para piyasası var.

Kripto piyasasının toplamı JPMorgan’ın büyüklüğünü aşıyor

2018’e oldukça belirsiz bir başlangıç yaptıktan sonra kripto paralar tekrar ralli yoluna girdi. 16 Şubat 2018 itibariyle toplam kripto piyasası 470 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahipti. Bu da ABD’nin en büyük bankasının büyüklüğünü aşması anlamına geliyor.

Yalnızca Bitcoin’in piyasa değeri Bank of China ile yarışabilir. Piyasa değerlerine göre ikinci büyük kripto para birimi olan Ethereum Morgan Stanley ile yarışabilecek büyüklükte. Bu istatistikler gösteriyor ki kripto paraların kendi operasyonlarına ciddi şekilde etki etme yolunda olmaları nedeniyle küresel banka sektörü endişeli.

Bankalar büyümeyi engellemek için direniyorlar.

Bankalar kripto para büyümesinin hızını azaltmak için çaba gösteriyorlar. Bu çabalardan sonuncularından biri müşterilerine bundan sonra kredi kartlarıyla dijital para satın almamaları konusunda uyarmaları oldu. Berkshire Hathaway Başkan Vekili 94 yaşındaki Charlie Munger Bitcoin’in “tamamen ahmakça” olduğunu ve insanların kripto para almalarının “iğrenç” olduğunu söylemişti.

Sonuç olarak kripto para birimleri kendi büyüklüklerinin dünyanın bazı en büyük finansal kurumların bile üstünde görüyorlar. Bu da bankaların direnmesine ve kriptoların büyümelerini engellemesine neden oluyor. Ancak bankalar bile tam olarak ne istediklerini bilmiyorlar. Bilindiği üzere 2017 yılı sonlarında JPMorgan CEOsu Jamie Dimon Bitcoin’i “dolandırıcılık” olarak nitelemişti. Ancak sonrasında bu yatırım bankasının Bitcoin-based ETFs ismiyle yayınladığı raporda “sahipleri ve yatırımcıları için kutsal kase” ifadesini görmek oldukça ilginç. Bankalar kripto paranın dost mu düşman mı olduğuna karar veremiyor. Açıkçası bu biraz Jekyll & Hyde durumuna benziyor.

Peki sizce bankalar korkuyor mu?

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
Etiketler:
cryptopazar_koinmedya