Home Kriptopara Haber Eos Yönetimi Sorunlarla Boğuşuyor?

Eos Yönetimi Sorunlarla Boğuşuyor?

Eos Yönetimi Sorunlarla Boğuşuyor?


0
EOS yönetimi  sorun üstüne sorun yaşıyor. Dünyanın 5. en büyük kripto parası EOS,  mevcut karışık durumu yüzünden eleştiri ve alaylara  hedef olduğunda EOS’un üst düzey  block yazılımcılarından birisinin (  blockchain’i devam ettirme sorumluluğu olan network katılımcıları-) ‘ağzından çok sert sözler çıkıyordu.  Görünen o ki, EOS yönetimi sorunlarla boğuşuyor. Bu durum nasıl sonuçlanacak?

 

EOS Yönetimi Ne Gibi  Sorunlar Yaşıyor?

Eos, New York ‘da kurucu ortak ve strateji müdürü Kevin Rose’un anlattığına göre; EOS yönetimi sorunlarla ilgili  açıklama yaptı, yazılım piyasaya sürüldüğünden beri karşılaştığı daha geniş çaplı sızıntıları yaşıyor, ancak bu açıklama özellikle EOS Çekirdek Yönetim Forumu (ECAF) üzerine odaklanmış durumda.

Şimdiye kadar, EOS topluluğunun hem içinde, hem de dışında pek çok kişi, ağ üzerindeki token sahipleri arasındaki anlaşmazlıkları çözmekle görevli ana organ olan ECAF‘ın ne olduğu ve işlemlerin üzerinde ne gibi  kontrollere sahip olduğu konusunda net değillerdi. Aylar süren forum yazışmalarında, ECAF’ın rolü ve görevleri aylarca tartışıldı. Ancak herhangi belirgin metod ya da süreç üzerinde karara varılmadı. Bu dağınık bilgilerin, düzenlenmesi ve topluluğa iletilmesi gerektiği ise birkaç gün içinde ortaya çıktı.

7 Adrese Müdahale

Geçmişe bakarsak, tüm bu fırtına, network üst düzey Block yapımcılarının 7 adresin işlem yapmasına müdahale ettikleri zaman, 17 Haziranda başladı, yani network yüklendikten sadece üç gün sonra.  Bu karar ECAF talimatıyla onaylandı (yönetim ilk başta konuyla ilgili görev almayı reddetti). Daha sonra 22 haziranda  nedeni ve mantığı daha sonraki bir tarihte gönderilmek üzere ECAF’ın 27 hesabı daha dondurmak istediği ile ilgili bir emir ortalığı karıştırdı. 24 Haziranda, görünürde,  tokenlerin bazı adreslerden kaldırılacağını söyleyen başka bir emir daha verildi. Ancak bu emrin sahte olduğu ortaya çıktı.

Tüm bu karmaşıklılarla ilgili olarak EOS New York bir karar verdi. Özgünlükleri konusunda makul ölçüde emin oluncaya kadar, Block yapımcısı ECAF kararlarını veya ECAF kararları gibi görünen kararları görmezden geleceğini Pazar günü yayımladı. Organizasyon, “ECAF görüşü olduğunu iddia eden herhangi bir beyanı güvenle yerine getiremeyiz,” dedi ve ekledi: “Hem EOS yönetimi, hem de  toplum tarafından denetlenebilecekleri şekilde, zincir üzerinde iletişim kurulabildiğinde normal işleme devam edeceğiz. ” Buna ek olarak, Rose,  EOS ağında “yönetimin ne olduğu konusunda yaygın bir yanlış anlama” olduğuna  işaret etti. Ona göre, ECAF daha gelişmiş süreçlere, daha fazla şeffaflığa ve nihayetinde rekabete ihtiyaç duyuyor. Bir diğer üst düzey blok üreticisi olan EOS yönetimi ECAF’ın süreçlerinin kusurlu olduğunu kabul ettiğini söyledi. Bu arada, EOS Telegram sohbetleri şikayetler, spekülasyonlar ve yönetim hakkında cevapsız sorularla dolu durumda.

Yargıç ve icra memuru

Yine de, bu çocukların, konulan kurallar çok yeni olmasına rağmen, EOS “anayasası” içinde öngörülebilir ve akılcı yönetişim kurallarına bağlı bulunmaları gerekiyordu. Bu konu sorunların merkezi gibi görünüyor. Bazı adreslerden tokenleri iptal etmek için gelen sahte isteklerden sonra Rose, şunları söyledi:

Twitterda hesabını kaldıracağını iddia eden taranmış bir pdf dosyası benim aklımı başıma getirdi. Ve  45 dakika boyunca bunun gerçek olup olmadığını anlamaya çalıştım.

Şöyle  devam etti:

Bir olayın aslını ve delilini analiz etmek için zamanını harcamak” yerine “bir blok yapımcı” yönetimi “bunu yapmak için eğitilmiş biri” ne- bize sadece ne yapacağımızı söyleyen birine bu işi bırakabilir. Bir diğer deyişle block yapımcıları mahkeme icra memurları gibi olmalılar.

Yargıç, kendisine birisini götürmesini söyleyene kadar hiçbir şey yapmaz bu icra memurları..bu kendisini aptal yapmaz, onun işidir aslında.”

ECAF kararları herhangi bir havuzda saklanmıyor. Ancak ıslak imzalı PDF görüntüleri sosyal medyada dolaşıyor. ECAF bir websitesine sahip ama “bunu bir gölge tabela şirketi sanabilirsiniz” dedi Rose.  Bu durum haliyle,  doğrudan virüsler  gibi değil ama, böyle kripto ortamında gelişen sahte talep görüntüleri gibi yanlış bilgilendirmeye yol açabiliyor. Yine de bu durum, özellikle, kripto para birimlerinin sınır hattındaki karmaşık durumlarını  kabul etmeyen EOS için utanç verici bir durum. EOS yazılı bir anayasayla ortaya konulan, yarı resmi yapılarla yönetilen yarı resmi kurumlar kurmuştu.

Sorun Merkezileşme Değil

Rose’un, EOS yönetimi ve diğer block yapımcılarının, geniş çapta kripto para toplulukları arasında karmaşaya neden olan, merkezileşme iddiaları karşısında üzülmediklerini  belirtmek gerek.

Tüm bu olaylar, özellikle de ECAF’ın daha sonra açıkladığı beyanı, çoğu EOS’un dışında olan eleştirmenlerin Block yapımcılarına “cunta, kartel, bankacılar ve merkezileşmiş”  şeklinde hitap etmelerine yol açtı.

ECAF’ın  abartılı bir meşrulaştırma kullanması, çocukların oyun oynarmış gibi yapmalarına benzetildi. Aynı zamanda EOS ağı bütünüyle, konferans görüşmeleriyle bir mutabakat oluşturmakla suçlandı. Ancak, sansürlenemeyen işlemlerin, kripto paraların asıl amacı –pek çok döngüde yerleşik bir doktrin-olduğu fikri, block yapımcıları arasında şüpheyle ve apaçık itiraz tartışmalarıyla  karşılaştı. Aslında tam tersi, EOS taraftarları hızlı ve ucuz olan ve ayrıca  kullanıcının en çok yararına kararlar alabilecek şekilde bir yönetim yapısı olan bir  blockchain istiyorlar. İşte bu yüzden EOS, bünyesinde bir proof-of-work madencilik sistemi ( Bitcoin de olduğu gibi)  barındırmak yerine,  belli sayıda organizasyonun blockchaini doğrulamasını sağlayan (dPOS) delegated proof-of-stake yapısı üzerine kuruldu.

(Doğru bir donanımla) herhangi bir kimse proof-of-work blockchaininde bir madenci olabiliyor. EOS’un 21 Block yapımcısı durmadan, Network’ün Staking Token’lerinin kullanıcıları tarafından iyi ve kötü oylamaya maruz kalıyorlar. Her iki dakikada bir oy kullanılıyor. Yazı hazırlandığı sırada, 21 yer için yarışan Block yapımcı adayı vardı.

Merkezileştirme yerine,  EOS yönetimi – sürekli olarak bu ilk 21 Block yapımcılarından biri – ECAF kararlarını göz ardı etmeyi seçtiğini, çünkü bunların yayınlanma biçimlerinin “gelişigüzel, opak ve bir süreç olmadan” meydana geldiğini belirtti.

ECAF’ın 27 hesabın neden dondurulmasını emrettiğini açıklayan ifadelerine gelince, Rose bunu tatmin edici bulduğunu söyledi. Bunların, kimlik avı, korsanlık ve dolandırıcılık nedeniyle “yakın emlak hırsızlığından” korktukları için  kendi hesaplarını donduran, doğrulanabilir kişiler olduğunu söyledi.

Süreci İyileştirmek

Yine de, EOS yönetimi süreci nasıl temizleneceği konusundaki tartışmalarını devam ettiriyor.

22 Haziran’da gönderilen  ECAF emrini imzalayan Sam Sapoznick, resmi olarak ECAF için konuşmadığını açıkladı. Ancak Telegrama, yöneticilerin  “öne çıkan konuları ele almak için makul bir taslak teklif üzerinde çalıştığını” yazdığını söyledi. Ve 24 Hazirandaki bir gönderide, EOS New York, yöneticiler tarafından bir onchain iletişim için, akıllı sözleşmelerle şekillenmiş spesifik teklifleri ortaya koydu. Ayrıca, EOS Arjantin( yazı yazıldığı sırada 22. Sıradaydı) ECAF’ı kullanmaya davet ederek, blockchain üzerinde belgeleri zaman-damgalı ve imzalı yapmak için EOS-temelli bir uygulama geliştirdi.

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
cryptopazar_koinmedya