Home Bitcoin Bitcoin Haber Bitcoin Madenciliği İzlanda Ekonomisini Tehdit Ediyor

Bitcoin Madenciliği İzlanda Ekonomisini Tehdit Ediyor

Bitcoin Madenciliği İzlanda Ekonomisini Tehdit Ediyor

0
Bitcoin madenciliği, ülke ekonomileri için bazen hayat kurtarıcı, bazen de bir lanet olabiliyor. Ne onunla, ne de onsuz!


Bitcoin madenciliğine bağımlı ekonomileri olan ülkeler için bunu bir “risk faktörü” olarak değerlendirime dışı tutulamayacağını belirten, Maliye Bakanı Bjarni Benediktsson,

“Kripto para coşkusu sona erecek olursa, o zaman İzlanda’nın ekonomisi iflasın eşiğine gelebilir.” dedi.

Bilgisayar donanımlarının soğutulması için soğuk ikliminden dolayı İzlanda çok ideal bir doğal ortam sunuyor. Bir süredir kriptolar için dünyanın en iyi hedef bölgesi olarak kabul edildi. Dahası ülkede kripto madenciliğinin kullandığı elektrik, hane halkının kullandığı elektriğin çok daha üzerinde bir duruma gelmiş.

İzlanda’nın soğuk geçen hava koşulları, kripto para madenciliğinde kullanılan güçlü bilgisayarlar için mükemmel bir ortam oluşturmakta. Ülkedeki madencilik faaliyetlerini yürüten bir şirketler, tropik bölgelerde işletme kurmak yerine bu gibi bölgelere yerleşerek soğutma masraflarında büyük tasarruflar sağlayabilir. Buna ek olarak, İzlanda’da, adadaki volkanlar tarafından desteklenen yenilenebilir kaynaklardan bol miktarda hidro ve jeotermal enerji sağlanabilmekte. Bu da büyük enerjiye ihtiyaç duyan özellikle bitcoin madenciliği için kolay ve ucuz enerji demek.

Madencilik üzerinden yapılan ekonomik faaliyetler, ülkede zararlı etkileri olan 2008 mali krizinden toparlanmasını sağlamıştır.

İlgi Büyük

KPMG’nin yaptığı bir araştırmaya göre, geçen yıl İzlanda’nın veri merkezlerinin güç tüketiminin yüzde 90’ı kripto madenciliğin faaliyetleri tarafından yapılmış.

Ancak kripto para birimlerinin spekülatif değeri İzlanda ekonomisini risk altında bırakıyor. Derecelendirme kuruluşlarının açıkladığı raporlara göre, bu faaliyetlerin İzlanda ekonomisinde orantısız bir hale gelmesi nedeniyle, piyasa görünümünü “kırılgan” olarak nitelendirendi.

Diğer yandan, İzlandalı enerji firması HS Orka’nın sözcüsü Johann Snorri Sigurbergsson’a göre de bu durum her geçen gündaha fazla risk oluşturmakta. İzlanda’nın kripto para birimi madencilik endüstrisi, sunucu ve soğutma ekipmanlarını desteklemek için yılda 840 gigawatt saate kadar elektrik tüketiyor. Bu, adadaki toplam tüketimin yaklaşık %2-3’ü kadardır.

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
Etiketler:
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial