Home Bitcoin Bitcoin Haber Bitcoin Lightning Network Beta Versiyonuna Geçiyor

Bitcoin Lightning Network Beta Versiyonuna Geçiyor

Bitcoin Lightning Network Beta Versiyonuna Geçiyor


0
Blockstream’in Bitcoin için ölçeklenebilirlik çözümünü olan Beta 0.6 sürümü “C-lightning” piyasaya sürüldü. C programlama dilinde yazılan Bitcoin Lightning Network (yıldırım ağ) uygulaması ile müşteri, bazı altyapı ve şahsına özel ihtiyaçlarını giderme konusunda piyasa ve sektöre uyumuna kolaylaştıran yeni bir aşamaya geçti.

Bitcoin lightning network ağına geçiyor. Blockstream yetkilileri, bloglarında yeni ürünün özelliklerini şu şekilde belirtmişlerdir:

“Bir önceki uygulamanın tamamen revize edilmiş yazımı olan c-lightning, özellikleri ve platforma uyumu bakımından ilk donanımlı sürümdür. Yazılım esnasında tanımlamaları tasarlarken ve müşterilerimizi modüler, genişletilebilir yeni bir mimariye doğru taşırken, gereksinimlerinize ve altyapınıza daha iyi adapte olmak için kullanılmakta olan protokolden biraz uzaklaştık.”

C-lightning’in 0.6 sürümündeki en can alıcı özelliklerden bir tanesi de, Raspberry Pis gibi düşük güçlü cihazlarda c-lightning düğümlerini çalıştırabilme özelliğini içermesidir. Hatırlayacağınız gibi daha önce, Bitcoin ağına erişmek için tam bir bitcode düğümüne ihtiyacınız vardı.

Mobil Cihazlarda Düşürülmüş Enerji ve Bant Genişliği Kullanımı

 

C-yıldırımının önceki sürümlerinde tam ağ görünümlerinin değiştirilmesi gerekiyordu. Ancak dedikodu protokolü (gossip protocol) güncellemeleri ile bant genişliği mekanizması daha külfetsiz ve sadece belli başlı bilgileri istiyor. Bu yenilik enerji ve bant genişliği tüketimini azalttığı için akıllı telefonlar ve düşük bataryalı cihazlar için kritik öneme sahip.

C-lightning’in 0.6 sürümü, hem off-chain hem de on-chain fonları yöneten tam donanımlı bir cüzdanla birlikte ham işlemleri sona erdirdi. Yazılıma, ağ üzerinde düğümlere bağlantı yapılmasına izin veren TOR desteği de eklenmiştir. Ayrıca, TOR ağı üzerinden gelen bağlantıları da kabul edebiliyor.

Sene başında, Blockstream Mağazası’nın açılması için muazzam bir büyümeye sebebiyet verdi. Mağazanın piyasaya ilk çıkışı sırasında, Bitcoin Lightning Network (Yıldırım Ağı)’ın kapasitesi 0.682 BTC iken, açık kanal sayısı 40 civari idi. Senenin yarısına gelmeden açık kanal kapasitesi yüzde 16,856 oranında büyüyerek 7,800 gibi hayret verici bir rakama ulaştı. Diğer taraftan, Bitcoin Lightning Network’ün kapasitesi aynı dönemde yüzde 4,084 oranında büyüyerek 26 BTC’ye ulaştı.

Éclair ve Ind Bitcoin Lightning Network Uygulamaları

Bitcoin Lightning Network uygulamaları, ACINQ ve Lightning Labs üzerinde çalışan diğer firmalar da ölçeklenebilirlik çözümlerinin beta sürümlerini yayınladılar. ACINQ’nun Lightning Network uygulaması, Éclair (Fransızca yıldırım), Scala programlama dili kullanılarak yazılmış.

Lightning Labs, Ind’in Bitcoin Lightning Network uygulamasının 0,4 beta versiyonu, geçen ayın başında piyasaya sürüldü. Ind’in yazılımı geliştirmek için kullandığı programlama dili ise Go. Bu, Lightning Labs’in ilk ana beta’sı olsa da, Ind’in dördüncü ana sürümü oldu.

Ind 0,4-beta’da daha önce sunulan özeliklerden bazılarında, anahtar oluşturma sistemi ve sistemi kurtarma gibi iyileştirmeler içeren yenilikler yaparak veri bozulmasından ya da veri kaybından kurtulma konusunda güvenilirliği arttırdı. Arıza toleransı (Fault tolerance), kullanıcı fonlarının donanım, ağ veya elektrik kesintilerinden ve diğer olumsuz sonuçlardan etkilenmeden güvenli ve emniyetli olmasını sağlamak amacıyla geliştirilmiştir.

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
cryptopazar_koinmedya