Home Kriptopara Haber Hukuki Haber Tron (TRX) Mainnet Sonrası Neye Dönüşecek – Efsane Devam Edecek mi?

Tron (TRX) Mainnet Sonrası Neye Dönüşecek – Efsane Devam Edecek mi?

Tron (TRX) Mainnet Sonrası Neye Dönüşecek – Efsane Devam Edecek mi?

0
Merkeziyetsiz internet gibi yüce bir amacı kendine hedef edinen ve hatta kendini bu yola adadığını duyuran Tron, Mainnet gününde, kurulduğu Ağustos 2017’ten bu yana en yüksek ilgiyi çekmeyi başardı. Tron Mainnetini başarılı bir şekilde gerçekleştirdi. Şimdi gözler onun üzerinde. Peki Tron (TRX) Mainnet Sonrası Neye Dönüşecek?

Tron (TRX) Mainnet Sonrası Neye Dönüşecek?

Tron merakla beklenen Mainnetini gerçekleştirdi ve ERC20 tokenlerinden kurtuldu. Artık kendi ayakları üzerinde durabilen bağımsız bir blockchaine sahip. Peki Tron (TRX) Mainnet Sonrası Neye Dönüşecek?

Tron Ağustos 2017’de kurulduktan yalnızca 10 ay sonra bağımsızlığını elde etmeyi başardı. Bu açıdan bakıldığında Tron’un elde ettiği gelişim dikkate değer. Piyasa büyüklüğü açsııdnan en büyük 10 coinden biri (onunculuk koltuğunu IOTA ve Tether ile dönüşümlü kullanıyorlar diyelim). 2018’in ilk günlerinde “100x yapan ilk kripto para” olmayı başarmıştı. Yani değeri çıktığı günkü değerin tam 100 katına ulaşmıştı. Bundan sonra, Tron birçok teknik yeteneği işe aldı, kodunu güncelledi ve kendi yolunu kendi çizdi.

31 Mayıs 2018 tarihinde evsahipliğini Pekin’in yaptığı etkinliklikte Tron Yizhibo, Periscope ve Youtube gibi platformlardan canlı yayın yaptı. Çoğunluğunu Çin, Güney Kore, Japonya ve Rusya’dan kullanıcıların oluşturduğu 30 milyondan fazla izleyici etkinliği canlı takip etti. İnsanlar bu tarihi ana tanıklık etmekten duyduğu heyecanı sosyal medya üzerinden ifade etti.

Herşey Aslında Bağımsızlık Günü İle Başladı

Odyssey 2.0, 25 gün boyunca test edildikten sonra 25 Haziran günü konsensüse ulaştı. Konsensüs Mainneti işleme açtı ve Genesis Block (Genesis yaratılış demektir – ilk bloku temsil eder) yaratıldı. Bu block en rekabetçi ve halka açık blockchain efsanesinin başladığı manasına geliyor.

31 Mayıs’ta başlatılan Mainnet, 25 Haziran’da gerçekleştirilen ERC20 token göçüyle sonuca ulaştırılmış oldu.

Bağısızlık Gününden Notlar

  1. ERC20 tabanlı TRX tokenleri vazifelerini yaptı ve yakılması gerekiyordu. Bu yüzden Tron Vakfı yatırımcıların ellerindeki TRX tokenlerini orjinal mainnet coinleri ile 1e1 değişim sözü verdi. Bunun için tek yapılması gereken kullanıcıların elindeki tokenleri Mainneti destekleyen borsalardan birine göndermek. Yaşanan göç boyunca bir sıkıntı çıkmaması için yeni tron satın alınmasını ve satılmasını geçici olarak dondurdu.
  2. TRX bundan önce Ethereum tablı bir tokenken, bundan sonra başka projelere ev sahipliği yapacak bir yapıya büründü. Tron ekosistemi üzerinde inşa edilecek merkeziyetsiz uygulamalar (dApps) sistemin kapasitesini test edecekler. Eğer yetersiz ölçeklendirilebilirlik ve teknik yetersizlikler söz konusu ise Tron altyapısı ilerde sorun çıkaracaktır.

İşlem Gücü

Tron şu an itibariyle Dünya üzerinde en yüksek işlem hacmine sahip 5 projeden biri. Günlük işlem hacimleri 500 milyon ile 1 milyar dolar arası değişen değerlerde. 30 ülkeden 50’den fazla borsada 100’den fazla parite çifti üzerinden işlem görüyor. Sadece bu rakamlar bile projenin nasıl kabul gördüğünün kanıtı. Tron’un Ethereum’dan bağımsızlığını ilan etmesi Dünya çapındaki tüm büyük borsalar tarafından desteklendi.

Uygulamalar

Tron protokolü üzerine bina edilecek merkeziyetsiz uygulamalar da şekillenmeye başladı. Blockhain browser ve e-cüzdan gibi hizmetleri de barındıran, birçok platformla uyumlu olarak çalışacak bir altyapı inşa edildi. Üçüncü çeyrekte 100 milyondan fazla kullanıcı geleneksel internet sistemleri üzerinden yada Ethereum üzerinden Mainnete adım adım transfer edilecek. Zaten Ethereum üzerindeki en büyük 3 merkeziyetsiz kripto borsası ve oyun geliştirileri şimdiden Tron Protokolüne geçmeye karar verdiler bile.

Topluluk Yönetimi

60’tan fazla gruptan oluşan devasa bir çeşitlilik Super Representive (SR) SÜper Temsilcilik için yarışıyor. Aralarında, Dünyaca ünlü bilgisayar güç kaynağı üreticileri, milyarlarca dolarlık günlüş işlem hacmine sahip borsa temsilcileri, merkeziyetsiz uygulama ortağı yazılımcılar ve Tron sevdalıları var.

Takım Kurulumu

Tron hala Dünya üzerinde en yetenekli yazılımcıları kendine çekmeye devam ediyor. 2018’in başında 60’tan az olan geliştirici sayıları şu an 200’ü geçmiş durumda. Ve her gün yeni bir kişi ekibe katılıyor. 4 kıta ve 7 ülkeden gelen çalışanlar Alibaba, Tencent, ve Facebook gibi dünya çapında şirketlerle beraber çalışmanın deneyimini yaşıyorlar. Cografik ve kültürel çeşitliliğe sahip olmak Tron’un geleceğinde farklı konseptleri barındırması ve çok seslilik açısından bir avantaj.

Tron’un CEO’su Justin Sun:

“Tron harika bir platform ve geleceğe son hız yürümeye devam edecek. Her seferinde yalnızca tek adım atarak ilerliyoruz ve biliyoruz ki başarı asla kolay elde edilmez”

Tron’u 25 Haziran Bağımsızlık Günü’ne taşıyan da bu ruhtu. 26 Haziran’da gerçekleştirilen Süper Temsilci seçimi Tron’u kendi kendine yönetilen ve özgür seçimlerin yapıldığı ilk platform konumuna taşıdı.

Şimdi sırada, 31 Temmuz’daki kendi Sanal Makinesinin orjinal versiyonunu (TVM) işleme koyma adımı var. Ekip yılın üçüncü çeyreğinde merkeziyetsiz interneti inşa etmiş olmak istiyor. 25 Haziran Bağımsızlık Günü sadece bir başlangıçtı. Tron tüm kripto para topluluğunu etkilemekle kalmadı, aynı zamanda Dünya’nın en rekabetçi ve halka açık blockchain sistemiyle de efsaneleşti.

Tron’un geleceği parlak. Peki sizce tam olarak Tron (TRX) Mainnet sonrası Neye dönüşecek ?

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial