Home Bitcoin Bitcoin Haber Avustralya Merkez Bankası:”Bitcoin Büyüleyici, Ancak Bitcoin Para Olamaz!”

Avustralya Merkez Bankası:”Bitcoin Büyüleyici, Ancak Bitcoin Para Olamaz!”

Avustralya Merkez Bankası:”Bitcoin Büyüleyici, Ancak Bitcoin Para Olamaz!”

0
Avustralya Merkez Bankası’ndan bir yetkili, Bitcoin’in teknolojisinin umut vaat ettiğini itiraf ediyor. Ancak “Bitcoin para olamaz” diye de ekliyor. Çünkü Bitcoin’in para haline gelmesi için ortamın şuan fazlasıyla riskli olduğunu belirtiyor.

Her ne kadar kripto para birimleri, merkez bankalarının görüş alanlarının dışında, merkeziyetsiz bir parasal sisteme sahip olabileceğini ortaya koysa da, Avustralya Merkez Bankası, en azından şimdilik, Bitcoin’in para olarak işlev görebileceği fikrine sıcak bakmıyor.

Teknolojisi İnkar Edilemez

RBA Ödemeler Politikası Başkanı Tony Richards:“Bitcoin’in önümüzdeki yıllarda ekonomilerde önemli bir rol oynayıp oynamayacağına dair kuşkularımız olsa da, üzerine kurgulandığı teknolojiye kayıtsız kalmak imkansız.”diyor.

Richards ayrıca, Avustralya İşletme Ekonomistleri’ne yaptığı konuşmada, kripto para ticareti yaparken geleneksel piyasalardan çok daha fazla risk ile karşı karşıya kalındığını söyledi.

“İşler istediğiniz gibi gitmezse, kendinizi, tolere edemeyeceğiniz kadar fazla riskin altına girmiş çırpınırken bulabilirsiniz. Bu riskleri kabul ettik diyelim, kripto paralar ve dağıtılmış defterler, sadece bir ödeme işlemi veya daha geniş bir ekonomik açıdan, nereden bakarsanız bakın etkileyici gelişmeler. Ancak, çok fazla kripto para birimi mevcut bu da çok fazla riski beraberinde getiriyor. Bitcoin konusunda bugüne kadar kaydedilen tek düzenleme AML mevzuatı oldu.”dedi.

Richards’ın işaret ettiği asıl mesele, Bitcoin’in altyapısının yatırımcıları koruma yönelik bir mekanizmaya izin vermemesi. Kripto para birimleri genellikle “kendi bankan ol” tarzında yol izliyor. Bu da yatırımcılar için kayıpların neredeyse hiçbir zaman telafi edilemeyeceği anlamına geliyor.

Sonuç Olarak

Yatırımcı korumasının teorik olarak uygulanabilmesinin tek yolu, transferin yapıldığı aşamada döviz değişim işlemi blockchain’de hemen başlatılmayacak. Öncesinde birtakım ihlallerin olup olmadığı bir sorgulama aşamasının araya girmesi gerekir.

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
Etiketler:
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial