Home Altcoin Altcoin Haber Litvanya’da Kripto Para Patlaması: Avrupa Merkez Bankaları Endişeli

Litvanya’da Kripto Para Patlaması: Avrupa Merkez Bankaları Endişeli

Litvanya’da Kripto Para Patlaması: Avrupa Merkez Bankaları Endişeli


0
Litvanya’da kripto para patlaması: Avrupa merkez bankaları, kriptoların finansal sisteme bozucu etkiler yapmasından endişeli.

Litvanya’da Kripto Para Patlaması

 

Litvanya'da kripto para ilgisi artıyor

Litvanya’da Kripto para birimleri çok agresif bir şekilde ödemeler piyasasına hakim olmaya başladı. Yatırım aracı olarak kullanımda da ciddi artışlar var. Gelişmeler bu kadar hızlı olunca, Avrupa merkez bankaları, bu ivmenin illegal faaliyetleri körükleyeceğini, dahası mevcut finansal sistemde hasar oluşturabilecek nitelikte bozucu etkilere yol açabileceğinden endişe ediyor.

Politico muhabiri Joanna Plucinska tarafından yayınlanan bir makaleye göre, Baltık devleti kripto para birimleri ve blockchain teknolojisi konusunda yasal düzenleme taslağı için kolları sıvadı.

Kripto para birimlerinin değerleri, doğası gereği volatil olmasına rağmen, küresel pazar 275 milyar$ değerinde. Bununla birlikte Litvanya, yeni kripto para ihraç etmekte ve ICO’larda çok başarılı işlere imza atıyor. Sadece geçtiğimiz yıl, ICO’lar ve blockchain tabanlı işlerden yarım milyar Euro civarında para kazandılar.

Litvanya’da Kripto Para Patlaması Avrupa Komisyonu’nu Harekete Geçirdi.

Litvanya'da kripto para ilgisinin büyümüsi Avrupayı harekete geçirdi.

Avrupa Komisyonu, kripto para birimleri için beklenen geleneksel para akışının bu yıl %3,1 oranında artacağı ve Litvanya ekonomisinde itici güç olmaya devam edeceğini, bunun da AB’nin geri kalanı için bu oranın %2,3’lük bir ortalamanın üzerinde seyrede seyredeceği yönünde beklentilerini açıkladı.

Ancak Avrupa ​​merkez bankaları ve yasal düzenleyiciler, kripto paraların suçlular için bir araç olabileceği konusunda uyarıyor. Kazançların takip edilemez şekilde kriptolara dönüştürülmesi kara para aklanmasına hizmet ediyor. Yasa tarafında herhangi bir şey bulunmadığından yatırımcıların riski de artıyor.

Rus Etkisi

Bir yandan Litvanya, internet ağlarını ağır veri operasyonlarını desteklemek için yenilerken, diğer yandan İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney, kripto paralarla ilgili bir dizi önlem almak üzere çağrıda bulundu. Carney, kripto paraların yasadışı faaliyetler için kullanılabileceğini ve geleneksel finansal sistemin işleyişinde olumsuz etkiler doğurabileceğini iddia etti.

Litvanya’daki endişe, gelişen kripto para birimleri pazarının, Rus yeraltı dünyasından gelen yasadışı paraya yataklık edebileceği konusu.

Litvanya Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Marius Jurgilas, Politico muhabiri Joanna Plucinska’ya şunları söyledi:

“Rus sermayesinin yerel ekonomiye sızmasını istemiyoruz. Herkesi risklere karşı sürekli olarak uyarıyoruz. ICO’lardaki yatırımcılarınızın %70’inin Rusya’dan olduğunu görmek istemiyorum. Rusya’dan şeffaf olmayan sermaye akışı ulusal çıkarlarımızla uyuşmaz.”

Litvanya’da Kripto Para Patlaması Yola Devam

Litvanya'da kripto para ilgisi giderek büyüyür

Tüm endişelere rağmen, yeni açılan inkübatörler özellikle Litvanya’nın başkentine akıyor. Bunlar ve bankalar ve risk sermayesi şirketlerinden gelen yeni yatırımlar tarafından destekleniyor.

Litvanya’nın Avrupa Parlamentosu Milletvekili Antennas Guoga, sektörde sadece popüler zenginlerin olmadığını, çalışkan ve dürüst bir ürün arayan girişimcilerin de olduğu hususuna ısrarla dikkat çekiyor.

Guaga, Politico muhabiri Joanna Plucinska’ya: “Nasıl olacağını ve yeni protokollerin nerede inşa edildiğini bilmiyoruz. Projelerin çoğu sadece vadettiklerini yerine getirmye çalışıyor. Projeler vadettiklerini gerçekleştirinceye kadar aslında zengin değiller. Ekonomik olarak, Batı Avrupa’nın çok gerisindeyiz, ama kaybedecek çok şeyimiz de yok.” dedi.

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
cryptopazar_koinmedya