Home Altcoin Altcoin Haber Kripto Para Borsa Tokenları Yatırım İçin Ne Kadar Doğru?

Kripto Para Borsa Tokenları Yatırım İçin Ne Kadar Doğru?

Kripto Para Borsa Tokenları Yatırım İçin Ne Kadar Doğru?


0
Bu yazıda, kripto para borsa tokenları yatırım için uygun olup olmadığını inceleyeceğiz Burada odağımız merkeziyetsiz borsaların tokenları değil merkeziyetli borsa olan Binance, Huobi, Kucoin gibi bir çok borsanın tokenları olacak.

Borsa Tokenları

Bir tokenın iyi bir yatırım olup olmadığını belirleyecek olan faktörler amacı, mekaniği ve pazar uyumudur. Bu yazımızda kripto para borsa tokenları yatırım için uygun mu? Bu sorunun cevabını arayacağız!

Borsa tokenları 2017’nin ortasından itibaren ortaya çıkmaya başladı. Bunlar birer Utility (kullanım) tokenı olarak kripto para borsasının kullanıcılarına bir avantaj sağlamak üzere ortaya çıktı. Bu tokenlar örneğin borsada hacim ve hareket sağlayan piyasa yapıcılara ödül olarak sunulabiliyor. Yada daha düşük bir işlem komisyon ücreti ödemeleri için yada kullanıcılara kripto para borsasının yönetiminde yada bazı alınacak kararlara katılımda haklar sağlayabiliyor. Farklı kripto para borsaları farklı amaçlar için bu tokenları kullanabiliyorlar. Bu amaçlar başarılı oldukça da yeni kripto para boraları kendi  tokenlarını çıkarıyor yada kullanım amaçlarını genişletiyor.

Borsa tokenları bugüne kadar kullanıcılara büyük kazançlar sağladılar. Bu konudaki detayları bir kaç kripto para borsasını inceleyerek de görebilirsiniz. Örneğin Binance, Huobi ve Kucoin.

Kripto para borsa tokenları
Kripto para borsa tokenları

 

Binance bu konuda en iyi örneklerden biri. Binance tokenına yatırım yapanlar büyük kazanç elde ettiler. Binance’ın borsa tokenı geçen bir kaç aydaki ayı trendine rağmen artmaya devam etti. BNB şu anda BTC karşısında tüm zamanların en yüksek değerinde bulunuyor. Dolar değeri ise tüm zamanların en yüksek değerinin biraz altında bir değerde. BNB tokenı 7 ay önce yatırım yapanlara 10 kat 1 yıl önce ICO döneminde yatırım yapanlaraysa 105 kat kazanç sağladı.

BNB binance borsa token performan grafiği.png

Borsa Tokenlarının Mekanizması

Borsa tokenları, token sahiplerine bir kaç avantaj sağlamak üzere tasarlanabiliyor. Bunların en yaygın olanı ise daha düşük işlem ücretine tabi olmak. Binance, BNB sahiplerine bir yıllık düşük işlem ücreti sunuyor. Huobi ise kullanıcının borsa tokenı sayısına göre %50’ye kadar varan indirim sunuyor. KuCoin borsası ise işlem ücretlerinden elde ettiği kazancın %50’sini günlük pay olarak KCS token sahiplerine dağıtıyor.

Airdrop Avantajları;

Bir diğer avantaj ise yönetim hakları ve airdroplar. Özellikle yeni kripto para listelemelerinde yapılacak seçimde borsa tokenı sahibi olanların bu seçimde katılım hakları yada ağırlığı bulunuyor. Bununla birlikte borsa yeni listelenen bir tokenın borsaya taşınması durumunda airdrop ile token hediye edebiliyor. Böyle durumlarda yeni listelenen bir kripto paranın işlem hacmi oluşuyor ve borsa tokenı da daha geniş bir kullanıcı kitlesine yayılmış oluyor.

Tokenların Geri Alınarak Yakılması;

Borsa tokenı sahiplerinin doğrudan bir avantajı olmak üzere borsalar tokenlarının değerini arttıracak eylemlerde bulunuyorlar. Bunların en başında gelen ise tokenların geri satın alınması sayılabilir. Borsalar karlarının bir kısmıyla kullanıcılardan tokenlarını alabiliyorlar ve bazı durumlarda bu tokenları yakabiliyorlar. Hem Binance hem de KuCoin geri satın alma ve yakma yoluyla token adetlerini 200 milyondan 100 milyona düşürmeyi vadediyor.

Kripto Paraların Token İle Değiştirilmesi;

Binance’ın BNB fiyatını arttırmak için kullandığı diğer strateji ise cüzdanlarda kalan işlem yapılamayacak kadar küçük kripto paraları BNB token ile değiştirme stratejisi. Binance’da bir çok kullanıcı referans programları ile küçük küçük işlem yapılamayacak kadar az kripto paralara sahipler. Binance bu küçük miktarları bir günde toplu olarak BNB’ye çevirme hakkı veriyor. Küçük adetteki bu tokenlar milyonlarca Binance kullanıcısı tarafından yapıldığında BNB tokenın işlemi büyük hacimlere çıkıyor. Bu da değerinin artmasına neden oluyor.

Borsa Tokenları ile Borsa Performansı Arasındaki Korelasyon

Borsa tokenları her ne kadar borsanın bir hissesi olarak vaat edilmese de tokenın değeri borsanın performansı ile de ilişkili. BNB’nin kazanımları doğal olarak Binance’ın yeni kullanıcı kazanması ve bu kullanıcıların BNB token alması ile doğrudan ilişkili. Binance şu anda kripto para borsaları arasında en fazla günlük hacme sahip kripto para borsalarından biri. Benzer bir durum Huobi borsası için de geçerli.

Borsa Tokenlarının Riskleri

Borsa tokenlarının bir çok avantajı olmasına rağmen bazı riskleri de beraberinde getiriyor. Bunlardan bir tanesi düzenlemelere uyumluluk. Şu anda tüm borsa tokenları Utility (Kullanım) tokenı olarak kabul ediliyor. Bir çok uzmana göre bu tokenlar tahvil yasalarının dışında bir pozisyona sahipler. Fakat bu tokenlar muhtemel bir düzenleme ile tanımlanacak olan ”tokenlaştırımış hisse senedi” yada ”tokenlaştırılmış tahvil” kategorisine girmeye en yakın olan tokenlar konumunda. Gerçekten de KCS tokenı KuCoin tarafından hisse olarak pazarlanıyor. Bu tokenların bir şekilde tahvil kategorisine sokulması durumunda bunlara yatırım yapmak biraz daha komplike hale gelebilir. Bu da doğal olarak talebi ve sonrasında değeri düşürecektir.

Bu tokenlar şu anda kripto para sektöründe kullanıcılara önemli avantajlar sağlıyor. Fakat bu tokenların fiyatlarının borsanın başarısı ile yakından ilişkili olması aynen geleneksel bir borsa şirketi ile hisse senedinin değeri arasındaki ilişkiye benzer bir durum gösteriyor. Token sahiplerinin yönetime katılım hakkı da aynı şekilde geleneksel bir şirketin hisse sahiplerinin şirketin yönetimine katılım hakkı ile benzeşiyor. Tabi burada belli bir yönetmeliğe tabi olunmadığı için bu katılım hakları bir kanunu yükümlülük yada sorumluluk getirmiyor.

Bununla birlikte borsaların yaşayacağı bir güvenlik sorunu borsa tokenlarını doğrudan etkileme potansiyeli taşıyor. Örneğin 2017 Ocak’ta yaşanan Coincheck borsasının hacklenmesi borsanın tokenının büyük bir sıkıntı yaşamasına neden oldu.

Yine borsaların performansında yaşanabilecek düşüş de tokenlarının değerini oldukça düşmesine neden oluyor. Örneğin Bundan 18 ay önce en önemli kripto para borsalarından biri olan Poloniex bugün neredeyse 40. sıraya kadar geriledi. Böyle bir durumun her zaman her hangi bir borsanın başına gelebilme olasılığı sadece bir kaç günlük bir güvenlik sorunuyor muhtemel.

Sonuç olarak borsa tokenlar ilginç bir kategori. Borsa tokenları gerçek birer altyapıyı temsil ettikleri gibi aktif olarak çalışan ve elde ettiği değer ve başarı ile değeri artan token konumundalar.


 

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
cryptopazar_koinmedya