Home Kriptopara Haber Japon Hükumeti Kripto Paralardan Alınan Vergide İndirime Gidiyor. Peki yeni oran kaç olacak?

Japon Hükumeti Kripto Paralardan Alınan Vergide İndirime Gidiyor. Peki yeni oran kaç olacak?

Japon Hükumeti Kripto Paralardan Alınan Vergide İndirime Gidiyor. Peki yeni oran kaç olacak?

0
Japonya’da kripto para yatırımı yapanlar, kazançlarında %55’e varan vergi oranlarına maruz kalabiliyor. Nihayet, başbakan yardımcısı Taro Aso, katlanan vergilendirme yerine sabit oranlı bir vergi sistemine geçme niyetini açıkladı.

Reuters’in haberine göre maliyeden de sorumlu olan başbakan yardımcısı Taro Aso, 25 Haziranda temsilciler meclisinde yaptığı konuşmada:

“Sanal para işlemlerinden elde edilen gelirler, muhtelif vergiden beyan üzere vergiye olarak değiştirilmeli”

Freee adlı muhasebe yazılım şirketine göre muhtelif vergi, kapsamlı vergi türüne giriyor ve maaş gibi ek gelirler de eklenerek bir oran oluşturuluyor.

Ulusal Vergi Ajansına (NTA) göre Japonya’da %5 ile %45 arasında değişen 7 tip vergilendirme türü var. Bunlar arasında en temeli vergi olarak, yerel yönetimlerin aldığı %10’luk vergi yer alıyor. Japon maliye bakanlığı araştırma kuruluna göre:

“Şu anki maksimum vergi oranı yerel yönetimlerin aldığı %10’luk vergi oranının da dâhil olduğu %55’lik vergidir.”

Dolayısıyla, kripto para yatırımı yapanlar kazançlarında %55’e varan vergi oranlarına maruz kalabiliyor.

Başbakan yardımcısı Aso’nun teklifiyle şu anda borsa yatırımcılarının da faydalandığı sabit bir vergi düzenine geçilecek. Birleşik Krallık merkezli vergi denetim şirketi olan PWC’ye göre:

“Diğer gelirlerden farklı olarak tahviller, hisse senetleri ve bonolar gibi sermaye varlıklarından %20,315 (%15,315 KDV ve %5 yerel nüfus vergileri ile birlikte) gibi bir vergi alınabiliyor.”

Japon hükumeti kripto paralardan alınan vergiyi, katlanarak artan muhtelif vergi olarak kabul edişinden beri sektör içindeki pek çok kişi tarafından eleştirilmekteydi. Bu kişilerden 11,786’sı Change.org adlı site üzerinden başlattıkları kampanya ile NTA’dan kripto para kazançlarından da borsalar gibi aynı düzey vergi alınmasını talep eden yazıyı imzalamışlardı. Yakın zamanda 331 kişinin kripto paralardan elde ettiği gelirler nedeniyle 100 milyon yen (4500TL) vergi ödedikleri belirtilmişti.

Aso, bu değişimi duyururken insanların bunun nedenini anlamayabileceğini tahmin ediyor. Sebebi ise tüm dünyada kripto paralardaki belirsizlik ve vergi adaletsizliği varken %20’lik bir sabit vergi oranı koyarak kamuoyu anlayışını kazanmanın zor olacağını belirtiyor. (news.bitcoin)

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
Etiketler:
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial