Home Ethereum Ethereum Haber Blockchain Teknolojisi Stanford Üniversitesi Tarafından Yakından İnceleniyor

Blockchain Teknolojisi Stanford Üniversitesi Tarafından Yakından İnceleniyor

Blockchain Teknolojisi Stanford Üniversitesi Tarafından Yakından İnceleniyor


0
Blockchain teknolojisi üniversiteler tarafından yakından incelenmeye başladı. Stanford Üniversitesi, Blockchain teknolojisinin araştırılması ve geliştirilmesine tahsis edilmiş yeni bir girişim başlattı.

20 Haziran’da duyurulan Blockchain Araştırma Merkezi, Blockchain teknolojisi‘nin genel kabul görmesini engelleyen hukuki, uygulamaya yönelik ve sosyal engelleri araştıracak ve inceleyecek. Ayrıca Blockchainin çeşitli endüstriler ve alanlarda kullanılmasını kolaylaştırmak için bir müfredat hazırlayacak.

Merkez, Blockchain Endüstrisi içerisindeki çeşitli hissedarlar tarafından destekleniyor ki buna Ethereum Vakfı ve kripto paraya yoğunlaşan bir hedge fonu olan PolyChain Capital de dahil.

Blockchainin Sıkıntılarına Akademik Bir Yaklaşım

Merkez, Standford’un bazı saygın bilgisayar uzmanları ile hukuki alanda yardım sağlamak için üniversitenin Hukuk Fakültesi öğretim görevlileri tarafından birlikte yönetilecek. Merkezdeki önde gelen profesörlerden birisi olan Dan Boneh, Blockchainin dünya ticaretinin geleceğini şekillendireceğine inanıyor.

Standford’un dünyada önde gelen araştırma merkezlerinden birisi olduğu göz önünde bulundurulursa merkezin Blockchin teknolojisini araştırmanın, geliştirmenin ve uygulamanın önderi olacağını söylüyor.

Merkez,  endüstri liderlerini ve bilim adamlarını ticaret için en iyi uygulamaları ortaya çıkarmak için bir araya getirmeyi vaat ediyor.  Merkez ayrıca öğrenciler, fikri mülkiyetlerini korumak isteyenler, farklı finansal araçlar geliştirmek isteyen uzmanlar ve çok daha fazlası için yardımcı olacak kurslar geliştirecek.

Standford, çok çeşitli uygulama alanları olan ve çok farklı endüstrileri değiştiren blockchain teknolojisine çok güveniyor. Takip edilebilir, şeffaf ve güvenli olması sebebiyle, blockchain teknolojisi, tedarik zincirlerinin yönetimi, oylama teknolojilerinin dijital hale getirilmesi ve token haline getirilen malların transferinin kolaylaştırılması gibi hususlarda geniş bir kullanım alanına sahip. Boneh’e göre,  bu teknoloji araştırmanın derin bilimsel uygulamalarının olacağı büyülü bir alan.

Blockchain teknolojisi, potansiyel olarak çok büyük olmakla beraber hala belli bir oranda kullanılması gerekiyor. Çünkü teknoloji hâlihazırda bir kısım sorunlarla karşılaştı ve Merkez bu sorunlara çözüm üretip üstesinden gelmeyi umuyor.  

Merkez, şeffaflık ile mahremiyet, ölçülülük ile daima artan kullanıcı sayısı, network güvenliği ve etkinliğinden ödün vermeden paralar üretilirken kullanılan elektrik miktarını düşürmek gibi ikilemler arasında doğru bir denge kurmak için uğraşıyor.

Merkez ilk olarak altı ortak tarafından finanse edilen 5 yıllık bir araştırma programı uygulayacak. Bunlardan ilki Vitalik Buterin tarafından yönetilen ve Ethereum platformuna yönelik araştırmaları destekleyen, geliştirilmesine çalışan ve diğer merkezi olmayan uygulamaların çoğalmasına uğraşan Ethereum Vakfı.

Bir diğer ortak olan PolyChain Capital ise, bir hedge fon olup Sequoia Capital ve Andreessen Horowitz’i de içeren pek çok meşhur yatırım firması tarafından destekleniyor ve halen MakerDAO, Basis, and Republic Protocol pek çok kripto para girişimine destek veriyor.

Akademik kurumlar blockchain teknolojisine karşı ciddi bir ilginin oluşmasına sebep oldular ve pek çoğu bu konuda araştırma yapmak için önemli merkezler kurdular. Kripto para ile uğraşan firmalarda bu girişimleri destekledi.  

Örneğin Ripple kendi Blockchain Araştırma Girişimi’ne 50 milyon dolar bağışladı. Blockchain teknolojisinin araştırılmasını ve geliştirilmesini hedefleyen bu para, Princeton, the University of Pennsylvania, ve MIT’in de aralarında bulunduğu 17 global üniversite arasında dağıtılacak.

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
Etiketler:
cryptopazar_koinmedya