Home Bitcoin Bitcoin Haber Bitcoin Fiyatını Kim Belirliyor, Kim Arttırıyor yada Kim Düşürüyor?

Bitcoin Fiyatını Kim Belirliyor, Kim Arttırıyor yada Kim Düşürüyor?

Bitcoin Fiyatını Kim Belirliyor, Kim Arttırıyor yada Kim Düşürüyor?


0
Uzun süredir Bitcoin fiyatında yaşanan garip hareketler sonrasında herkes aynı soruları soruyor? Bitcoin fiyatını kim belirliyor, Bitcoin fiyatını kim düşürüyor yada arttırıyor? Bu yazımızda son zamanlarda gerçekleşen yoğun manipülasyonlarla ortaya çıkan bulguları inceleyerek Bitcoin fiyatını etkileyen odakları tespit etmeye çalışacağız.

Tether Başrolde

bitcoin fiyatını kim belirliyor tether manipulsayonda etkili mi koinmedya

Son zamanlarda yapılan araştırmalarda Stablecoin, Tether’in Bitcoin fiyatını manipüle etmede kullanıldığı ortaya çıktı. Herkes kripto para sektörünün oynak ve değişken olduğunu kabul ediyor. Bitcoin fiyatını etkileyebilecek bir çok faktör var. Politik, geleneksel finansal pazarların durumu, yada kripto finansal pazarın genel durumu gibi. İlginç olarak Bitcoin fiyatı hareket ettiğinde sanki yılının başını takip eder gibi geri kalan tüm kripto paralar Bitcoin’i takip ediyor. Buradan şu sonuç çıkıyor ki eğer Bitcoin’i manipüle edebilirseniz Ethereum, Ripple, Bitcoin Cash, EOS yada diğer tüm kripto paraları da manipüle etmiş olursunuz. Sadece bir kaç milyar dolarla yapılacak bir manipülasyon ile yüzlerce milyar Dolarlık pazarda bir anda hareketlenmeye sebep olabilirsiniz.

Sessiz Çoğunluğun Gücü

Steven Teknoloji Enstitüsü’nün yaptığı bir araştırmanın sonuçlarına göre sosyal medya Bitcoin fiyatını manipüle etmede aktif olarak kullanılıyor. Ekibin yaptığı incelemelere göre sosyal medyada kripto para ile ilgili paylaşımlar ile Bitcoin’in artışı arasında pozitif bir korelasyon var. Bu da doğal olarak tüm pazarda genel bir artışa neden oluyor. İlginç olarak sosyal medyadaki bu artış kripto para topluluğundan gelmiyor ”sessiz çoğunluk” olarak adlandırılan geniş bir kitlenin kripto para ile ilgili konuşmasıyla ortaya çıkıyor.

Economic Times (India) gazetesine göre;

”Çok aktif kullanıcıların yorum ve twitleri Bitcoin fiyatında bir artışa neden olmuyor. Daha çok, sessiz çoğunluk yada nadiren yorum yapan kullanıcıların kripto para ile ilgili yorum yaptıkları dönemde fiyatlarda artış yaşanıyor. Özellikle bu kitlenin yoğun yorumlarının gerçekleştiği zamanlarda Bitcoin fiyatı 10 katına kadar artıyor.”

Dahası araştırma ekibinden bir araştırmacı şöyle diyor;

“Sosyal medyanın çok sesli kullanıcıları belli bir gündeme sahipler, bu durum fiyatın hype yada çıkış yapmasına neden oluyor. Çünkü kendileri de zaten Bitcoin’e yatırım yapmış oluyorlar. Bu yüzden Bitcoin ile ilgili sosyal medya mesajlarının hakkında ön yargı olan kişiler tarafından yapılması fiyatın gerçek değerini tam olarak yansıtmayabilir.”

Kripto Topluluğu Fiyatlarda Etkili Değil

bitcoin fiyatını kim belirliyor manipülasyon ayı ve boğa trendi koinmedyaEsasında bulgular Bitcoin fiyat manipülasyonunun sosyal medyada yorum yapan kripto para uzmanları yada onları takip eden topluluklar tarafından değil kripto para sektörünün yenileri tarafından yapıldığını gösteriyor. Ama bu kitle sektörün aktiflerine göre çok geniş bir tabana sahip olduğu gibi zaten işi kripto para olanlara göre daha inandırıcı bir etkiye sahipler. Çünkü bu kişilerin yorumları finansal olarak sektörün artışından elde edecekleri bir kar olmadığından dolayı daha güvenilir olarak değerlendiriliyor. Bu kişilerin Bitcoin ile yada kripto para sektörü ile ilgili yorumları oldukça derin etki bırakıyor. Bu takibi kasti olarak yapılan bir şey olmasa da bu durum pazarın harekete geçmesine neden oluyor.

Sonuç

Bu gerçekten ilginç bir araştırma. Bu, bize pazarla ilgili spekülasyon yada manipülasyonun kaynağı hakkında bugüne kadar söylenmemiş bir şeyi söylüyor. Ama yine de sektördeki insanların psikolojisine bakılırsa Bitcoin fiyatını kim belirliyor gibi bir soru hiç bir zaman tamamen ortadan kalkmayacak gibi görünüyor.


 

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
Etiketler:
cryptopazar_koinmedya