Home Altcoin Altcoin Haber 10 Ayda Tam 44 Bitcoin Fork’u Ortaya Çıktı !

10 Ayda Tam 44 Bitcoin Fork’u Ortaya Çıktı !

10 Ayda Tam 44 Bitcoin Fork’u Ortaya Çıktı !

0
Bitcoin Private, Bitcoin Diamond, Bitcoin Gold, Bitcoin Atom, Bitcoin Candy ve Bitcoin Pizza, TNW’nin de belirttiği gibi, geçen yılın Ağustos ayında ilk Bitcoin Cash Fork’tan bu yana ortaya çıkan 44 bitcoin fork’larından sadece bazıları. Geçtiğimiz 10 ay içinde, Bitcoin protokolünün 44 formasyonu ortaya çıktı, ancak kripto yatırımcıları onları hala ciddiye bile almıyor.

Fork vs Airdrop

Bitcoin fork
Bitcoin fork

Bitcoin fork’ları şu yolu izleyerek çıktı. Bir madenci, Bitcoin protokolüne karma güç tahsis ederek sistemi kandırmaya yönelik geçersiz bir blok oluşturduğunda, Hard Fork ortaya çıkar. Örneğin, Bitcoin Cash’in projeyi destekleyen ViaBTC gibi birkaç Çinli madencilik şirketi vardı. Bu yüzden Bitcoin Cash zincirini başlatmak için geçersiz bir blok üretiyordu.

Ancak, yeni türeyen 44 çatalın hepsi Bitcoin protokolünü -meşru olsa da- ciddi şekilde zor durumda bıraktı. Bitcoin Pizza, Bitcoin Candy ve Bitcoin God’un, piyasada Bitcoin baskınlığını kısa vadeli kârlar yaratmak için kullanmaya çalışan projeler olduğunu düşünmek çok zor. Yine de bahsi geçen forklar, geçersiz bir blok oluşturmak için madencilerin yeterli desteğini aldılar.

Popüler mobil kripto para cüzdanı CEO’su George Kimionis’in Bitcoin forklarının çoğunluğu para kapmaktan başka bir şeye yaramayacağını belirten ifadeleri sektörde büyük yankı uyandırdı. Tanınmış  CEO, sözlerine açıklık getirmek için şu ifadeleri kullandı:

 “Ne yazık ki, bugün gördüğümüz çoğu Bitcoin fork tabanlı proje, daha fazla para kazanıyor. Şu andan itibaren birkaç yıl geriye dönüp baktığımızda şunları görürürüz. Bunların blokchain ekosistemine katkıda bulunmak için dürüst çabalar göstermek yerine sadece fiyat artışları yüzünden geleceği öngöremeyen yatırımcıların teşvik ettiği mutasyonlar olduklarını fark edebiliriz.”

Bloomberg’le Bitcoin fork’ları üzerine yaptığı bir röportajda, Özerk Araştırma Şirketi Fintech strateji direktörü Lex Sokolin tartışmayı bir derece üst seviyeye taşıyarak şunları ekledi:

“Gelecekte Fokgen gibi platformların klavyeye yazacak kadar teknik beceriye sahip ve kopya hatta kolon oluşturmak için touchpad’i kullanabilen herkese imkan tanıyorç Bu yüzden gelecekte önemli ölçüde daha fazla forkun ortaya çıkacağını belirtti.”

Ancak, Sokolin tarafından kullanılan “kolon” terimi, bu sözde “hard forklar” ın neden bitcoin forku olarak kabul edilemeyeceği meselesidir. Bitcoin kopyaları oluşturan bireyler ve kuruluşlar tarafından sıklıkla kullanılan bu strateji, basit bir şekilde bitcoin kod tabanını kopyalamakta ve proje adını değiştirmektedir. Dahası, fark edilmeyen küçük bir değişiklik uygulayarak bunu Bitcoin ağını zorlayan, tamamen yeni bir proje olarak yeniden adlandırmaktadır.

Gerçekte, bu projeler Bitcoin fork protokolünün hard Forkları değildir, çünkü yeni bir çatal başlatmak için bitcoin blokchain’de hiçbir zaman geçersiz bir blok çıkarmamışlardır. Bunun yerine, bunlar airdrops (hava yardımları) oluşturmuşlardır. Yani bunlar, yeni oluşturulan madeni paraları mevcut kullanıcı tabanına dağıtan ve projesini başlatacak temel tüketici tabanını elde eden projelerdir. Bu projeleri tanımlamak için çoğaltma, hava yardımı ve kolon daha doğru terimlerdir.

Goldman Sachs yöneticileri tarafından kurulan bir kripto-para risk fonu olan BlockTower’ın kurucu ortağı Ari Paul:

“Şu anda var olan tüm hard fork’ların içinde sadece bitcoin ve Bitcoin Cash’in değerinin sadece yüzde 10’unun geleckete yer alacağını söyledi. Hem BTC hem de BCH hard fork’a devam edecek ve her birinin değerinin% 10’u yeni arazi alanlarında ikamet edecek .”

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
Etiketler:
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial