Home Altcoin Altcoin Haber Ripple ile Swift Kıyasaya Rekabet İçinde!

Ripple ile Swift Kıyasaya Rekabet İçinde!

Ripple ile Swift Kıyasaya Rekabet İçinde!


0
Ripple ile Swift uzun süredir tam bir karmaşa içinde. Çünkü ikili arasında belki de geleceğin global ödeme sistemini belirleyecek olan kıyasıya bir rekabet söz konusu.

Ripple ile Swift Kıyasaya Rekabet İçinde

Bu yarışı kazanmak için Ripple ile Swift kıyasıya mücade içerisinde. Finans sektörünün köklü kurumları ile Blockchain platformları arasındaki bu çekişmeyi belkide bu kadar güzel ifade edebilecek başka kelime yoktur; ‘ DİŞE DİŞ REKABET’

Piyasada daha yeni olan Ripple, 2012 yılında faaliyetlerine başladı. Böylece, Blockchain teknolojisi sayesinde global ödeme sisteminde daha ucuz, daha hızlı ve daha güvenilir transfer vaatleriyle adeta sektörde bir devrim yarattı.

Diğer yandan Swift, şu anda 45 yaşında ve bankalar arası mesaj servisi olarak faaliyet gösteriyor. Halihazırda yüksek meblağlı uluslararası ödemelerde en az trafiğin yarısını kontrol ediyor.

Ölçmesi Mümkün Değil

Ripple tarafından son meydan okuma hamlesi İspanyol dev Banco Santander’le yapılan ortaklıktı. Bu yılın nisan ayında, iki şirket, İspanya, Brezilya, Birleşik Krallık ve Polonya’daki banka müşterilerinin çok sayıda para biriminde dünya çapında para transfer etmesini sağlayan xCurrent olarak bilinen bir blockchain hizmetini başlatmak için bir araya geldi.

Santander’in İngiltere Operasyon şefi Ed Metzger, bu hamlenin sonuçlarına ilişkin şunları söyledi:

‘’ Çok olumlu geri dönüşler aldık. Bu sistem müşterimize karşı tarafın hesabına ne kadar paranın transfer olacağına dair daha kesin bilgiler vermemizi sağladı.’’

Bu hamle karşısında Swift gecikmedi ve cevaben onlarda kendi mesajlaşma sistemlerinin verimliliğini geliştirdiler. Hatta blockchain teknolojisini test edebilecek kadar.

Ancak şirketin bankacılık müdürü, muhabir bankacılık modelinin güncelliğini yitirdiğini ve yeni bir sisteme ihtiyaç duyulduğunu kabul etmesine rağmen blockchain hakkında şunları söyledi;

‘’ Bunu ölçmek mümkün değil ve şimdilik doğru da değil.’’

Günümüzde Ripple dünya çapında 100’den fazla banka ile ortaklık yapmayı başarmıştır ve 2018’in bitimine kadar global pazardaki büyük bankaların, kendi hizmetlerinden biri olan xRapid’i benimsemelerini kendilerine hedef edinmişlerdir.

Bizlerse bekleyip göreceğiz bakalım bu dev rekabetten bize ne gibi faydalar düşecek.

Ayrıca, Ripple ile Swift arasındaki rekabette kim galip geleceğini düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarda bize bildirin.

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
Etiketler:
cryptopazar_koinmedya