Home Bitcoin Bitcoin Haber MT. Gox Bitcoin Baskısı Devam Ediyor – Peki Bu Bitcoinler Satılacak mı?

MT. Gox Bitcoin Baskısı Devam Ediyor – Peki Bu Bitcoinler Satılacak mı?

MT. Gox Bitcoin Baskısı Devam Ediyor – Peki Bu Bitcoinler Satılacak mı?

0
Mt. Gox Bitcoin tarihindeki en büyük dönüm noktalarından biriydi. Şimdi bir Japon mahkemesi iflas şartlarının bittiğine ve kurbanların artık paralarını alabileceklerine hükmetti.

Mt. Gox Bitcoin Ödemeleri

Kripto para piyasası borsalardan bağımsız olarak düşünülecek bir yapı değil ve merkezi kripto borsalarının tarihi hacklenme olayları ile tıka basa dolu. Hacklenme olayları yüzünden yatırımcılar geçmişte paralarının bir kısmını bazen de tamamını kaybettiler. Ne yazık ki çoğu zaman borsaların ardındaki firmalar kurbanların kayıplarını karşılamakta yetersiz kaldı.

2013/2014 yıllarında piyasalardaki en büyük borsa Mt. Gox idi. Ve evet, hacklendi. O zamanki değeri itibariyle 473 Milyon Dolar değerinde 850.000 Bitcoin çalındı. 850.000 Bitcoin’in bugünkü değeri 5.1 Milyar Dolar.

Daha sonra başlatılan kurtarma çalışmaları neticesinde 200.000 Bitcoin ele geçirildi. Lakin firma iflas prosedürünü başlattığı için bu coinlerin piyasaya girişine izin verilmedi. Tabiri caizse donduruldu. Tokyo Bölge Mahkemesi iflas sürecinin bitip sivil rehabilitasyon denen sürecin başladığına hükmetti. Bu da borsanın elindeki Bitcoin ve Bitcoin Cash’lerin alacaklılara dağıtılabileceği manasına geliyor.

İlk etapta dağıtılacak 170.000 Bitcoin’in bugünkü piyasa değeri 1.2 Milyar Dolar. Alacaklılara bir de güzel haberimiz var. Mt. Gox ödemeleri bugünkü piyasa değeri üzerinden yapacak.

Mt. Gox’un hacklenme hadisesi yaşandığı dönemki CEO’su Mark Kerpeles şöyle dedi:

“Umarım rehabilitasyon süreci herkese iyi gelir. Daha önceden de söylediğim gibi bu işten hiçbir çıkarım yok. Tek istediğim olabildiğince kısa süre içerisinde mağduriyetlerin olabildiğince büyük bir kısmının giderilmesi. Alacaklılar sivil rehabilitasyon sürecini dört gözle beklediler ve ben de elimden geldiğince yanlarında olacağım.”

Şu anda yapılması gereken tek şey 14 Şubat 2019’a kadar beklemek. O tarihte Mt. Gox Bitcoin ödemelerini yapacak ve alacaklılar nihayet coinlerine kavuşacak. O tarihe kadar alacaklıların yapması gereken şey ise taleplerini sisteme girmek.

Kaynak

Paylaşarak destek ol !!!
error
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial