Home Altcoin Altcoin Haber Gerçek Kripto Paranın Özellikleri Nelerdir? Gerçek Kripto Para Nasıl Anlaşılır?

Gerçek Kripto Paranın Özellikleri Nelerdir? Gerçek Kripto Para Nasıl Anlaşılır?

Gerçek Kripto Paranın Özellikleri Nelerdir? Gerçek Kripto Para Nasıl Anlaşılır?


0
Gerçek kripto paranın özellikleri nelerdir hiç merak ettiniz mi? “Kripto para (cryptocurrency)” blockchain teknolojisi dünyasında hiç şüphesiz en yaygın kullanılan terimdir.


Kısaca “Currency-Para Birimi”

Kripto para birimi ifadesi, içeriğindeki meziyetler göz önüne alındığında gerçekten zayıf kalıyor. “Para birimi”nin terimi, bu ifadeyi kullanırken gerçekten ne demek istediğinizi doğrudan karşılar. Currency-Para Birimi terimi Latince’de “currens-dolaşımda” anlamına gelir. Her iki sözcük de kullanımda olan bir “değer”e işaret eder.

Paranın Özellikleri

Kripto paranın özellikleri şöyledir:

  1. Para biriminin fiyat olarak bir karşılığı veya değeri olmalıdır,
  2. Para birimi dolaşımda olmalı, herkes tarafından erişilebilir olmalı,
  3. Para birimi herkes tarafından kabul görmeli ve kullanılmalı.

Bu üç özellik ya da ölçüt ile kripto para birimine bakacak olursak neden bunun tam oturmayan bir terim olduğunu anlamamız kolaylaşır. Her durumda, böyle bir kripto para birimi bugün kullanılabilir. Günümüzde, kripto para birimleri ağırlıklı olarak kişisel yatırım birimleri anlamında kullanılmakta olup, kamusal yarar sağlama fonksiyonu bulunmamaktadır.

Bunu kolay ifade edebilmek için; paralarını hesapta tutan biriyle paralarını kullanan birini karşılaştırabiliriz. Mesela, kimse ABD dolarını kullanmaya istekli olmasaydı, Amerikan ekonomisinde neler olurdu?

Kripto para biriminin arkasındaki fikir, bir sistem dahilinde, bir değer olarak kullanılması gerektiğidir. Yani, dolaşımda olan bir değere zaten doğal olarak sahiptir. Ama bugün durum pek böyle değil. Kripto para birimlerine sahibi olanlar onları gerçekten harcıyor. Çoğu yatırımcı büyük parçalarla alım-satımlar yapıyor. Bu nedenle, kripto stokları veya kripto birimleri kelimesi muhtemelen daha uygun bir hale geliyor.

Dijital ve Düzensiz Değerler

Kripto para birimleri dijital değerlerdir. Genellikle bir ödeme şekli olarak kabul edilmezler. Gerçek hayatta mallar ve hizmetler karşılığı değiştirilemezler ve alım-satım işlemleri oldukça istikrarsız olabilir. Bu özellikler, kripto para biriminin merkezi bir otorite tarafından düzenlenmiyor olması gerçeği ile açıklanabilir; birimler doğal olarak merkeziyetsizleştirilir. Bu nedenle, fiyat istikrarını kontrol edebilmek ve bunu sürdürmek için kimse yoktur.

İstikrarsızlık, kripto para birimini geleneksel finansal sistemlerde uygulamayı zorlaştırıyor. Bugün aldığınız maaşın, bunu aldıktan birkaç saat sonra yarım veya iki kat daha fazla olduğunu düşünün. Bu, bugün kripto para biriminin gerçeğidir; Çok kısa bir vade içinde, önemli fiyat dalgalanmaları ile karşılaşabiliriz.

Bu anlamda, kripto paranın özellikleri itibari ile henüz para değil, en azından terimin bizim bildiğimiz anlamında değildir. Bunlar, kendi finansal ekosistemleri içinde çalışan kararsız değerlerdir. Bir yatırımcı olarak, muhtemelen hem kaybedebilir, hem de para kazanabilirsiniz. Fakat düzenli bir tüketicinin, günlük hayatta kullanılması için fazla istikrarsızdır.

Ayrıca, kripto para ile ticaret için henüz oturmuş bir sistem yoktur, olanlar da yaygın değil. Bitcoin’i kabul eden online mağazalara rastlayabilirsiniz. Ancak, size en yakın AVM’de TeknoSA veya karşı köşenizdeki kahveci ödeme olarak kripto para birimlerini kabul etmeye başlayana kadar bu böyle.

Aslında bunu atlatmanın bir yolu var o da kripto para kartlarını kullanmak. Monaco gibi şirketler, bir şey satın aldığınızda doğrudan kripto değişimi yaparak, kripto paralarınızı harcayabileceğiniz bir kart sunmaktadır.

Kripto Para Birimlerinin Arkasındaki Fikir

Kripto para birimleri kesinlikle çok fazla olumlu değişiklik yapma potansiyeline sahipler. Örneğin, bahsettiğimiz gibi istikrarlı hale gelirlerse, dünya çapında ekonomik farklılıkların dengelenmesine önemli bir katkı sağlayabilirler. Bir değer, herhangi bir merkezi güç tarafından kontrol edilmediğinde, hem enflasyona hem de ekonomik yolsuzluğa karşı koyulabilir. Çünkü herhangi bir merkezi olmadığı için menfaat çatışmaları olmayacaktır.

Buradaki mesele, herkes kendini zengin yapmak için kripto para birimlerini kullandığı sürece, bir süre sonra kripto para birimleri, statik olan gerçek işlem birimleri yerine, yatırım nesneleri haline gelecek. Bu durumda, bugün bildiğimiz geleneksel para birimlerini değiştirmemiz de tamamen imkânsız olacak.

Ancak, kripto paranın özellikleri ve ardındaki ideoloji, bir gün merkezi olmayan bir kıymet olarak işlev görebilmeleridir. Bunun bir gerçekleşmesine daha çok uzun bir zaman olmasına rağmen, kripto para birimini destekleyen blok zinciri teknolojisinin şimdiden birkaç sektörde devrim yapma potansiyeli var. Kripto para birimini stabilize eden çözümler bulunursa, cihazların, geleneksel para birimlerini kripto para birimlerine çevirebilmesi kaçınılmaz olacaktır.

Özet olarak: Kripto para birimleri, istikrarsız olan ve genellikle işlem yapma aracı yerine yatırım nesneleri olarak kullanılan dijital ve düzenlenmemiş varlıklardır. Bu para birimleri, blok zinciri tarafından desteklenir ve bu özel platformlarda ancak kullanılabilir.

Yazarın Notu:

Kripto paranın özellikleri gerçek ”para”nın niteliklerine tam olarak sahip değildir. Aslında bugün bildiğimiz ve kullandığımız anlamda “para” yani “bir değer değişim aracı olarak” ortaya çıkmamışlardır. O nedenle bunlara “para birimi” anlamının yüklenmesi, aslında kriptoları amacından farklı bir mecrada konumlandırmaktadır.

Kriptolar, parasal işlemlerin -buradaki para kelimesi değeri ifade etmektedir- daha kolay, daha ucuz, daha hızlı, daha güvenli ve daha mahrem yapılmasını sağlamak üzere inşaat edilmiştir.

Günümüzde ise daha çok alım-satım-gibi paranın fonksiyonlarından birinde ve daha çok yatırım aracı olarak kullanılmaktadır. Her geçen gün, insanların kriptolarda para kazanma arzusu ve isteğiyle, bu yönde daha gidecek gibi gözüküyor.

Umarız bir gün gerçekten bu teknoloji harikalarının, alım-satım işlemlerinde değer yaratma fonksiyonlarından ziyade, hayatımızı kolaylaştırarak, yaşantılarımıza değer kazandırdığı günleri görebiliriz.

 

Bu konu ilginizi çektiyse aşağıdaki başlıklara göz atmanızı öneririz.

Bitcoin Uluslararası Ekonomik Yaptırımlar ve Adil Dünya Düzeni – Bölüm-1

Bitcoin Uluslararası Ekonomik Yaptırımlar ve Adil Dünya Düzeni – Bölüm-2

Bitcoin Uluslararası Ekonomik Yaptırımlar ve Adil Dünya Düzeni – Bölüm-3

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
cryptopazar_koinmedya