Home Altcoin Altcoin Haber EOS Coin Merkeziyetçi Olma Konusunda Eleştiriliyor

EOS Coin Merkeziyetçi Olma Konusunda Eleştiriliyor

0
Daniel Larimer’in yazıp söylediklerinin aksine EOS topluluğundan bazı kişiler, EOS coin merkeziyetçi olmayan modeli hakkında endişe duyuyorlar. EOS mainnet’in faaliyete geçmesinden sadece bir hafta sonra, topluluk merkezi olmayan doğasını sorgulamaya başladı.


EOS Coin Merkeziyetçi Olma Konusunda Eleştiriliyor. Peki Bu Doğru mu?

EOS Coin merkeziyetçi olma konusunda eleştiri yağmuruna tutuluyor.Yazılım hataları ve şimdi de EOS platformunun  işlemleri yapan ve blokları onaylayan 21 blok yapımcıları, kripto hırsız hackerlara ait olduğunu iddia ettikleri yedi tane EOS hesabını dondurdu. Hesapların, kimlik dolandırıcılığı ya da diğer saldırılarla kullanıcıları tarayarak sermaye çaldıkları iddia ediliyor.

Kritik bir hata yüzünden, EOS’un mainnet yüklemesi önceden geciktirilmişti ve Çinde bulunan sibergüvenlik firması Qihoo 360 tarafından kurulmuştu, oluyor böyle şeyler. Dünyanın sayılı üniversitelerinden biri olan  Cornell Üniversitesinden Profesör Emin Gün Sirer, EOS çalışanlarını protokol işbirliği uzmanlarından yardım almamakla eleştirdi.

EOS hakkında buna benzer hikayeler, platformun şeffaflığını sorgulatarak ve gerçekten çalışma şekli merkeziyetçi değil mi diye endişe oluşturarak epeydir gündemde.

Merkezi olmamanın bir satış noktası olduğu ve bir topluluğun nasıl çalıştığını her zaman yansıtmayacağı bir dönemde, EOS’u geliştiren özel bir şirket Block.One ile, EOS’un gerçek bir altcoin değil, bir scam olduğu söylentileri var.

Özellikle EOS’un, en büyük ICO’da bugüne kadar,  bir yıllık bir sürede,4 Milyar dolar toplamayı başarması ve bununda ve 2018’de ICO’lar aracılığıyla ortaya çıkan tüm parayı büyük ölçüde şişirmesi ortada büyük bir sorun olduğunu gösteriyor.

EOS Coin mainnet yüklemesi bir kabusa dönüştü ve projenin meşruluğu hakkında kafalarda soru işareti oluşturmaya başladı.

Sahte Merkeziyetçi Olmayan Yapısı Ve Mainnet Yüklemesinde Kırmızı Bayraklar

EOS,,“merkeziyetçi olmama” teriminin potansiyel olarak en büyük kötüye kullanımı ile bugüne kadarki en büyük girişimci para teklifini sunuyor. Akıllı sözleşmeler öncüsü Nick Szabo’nun da dahil olduğu uzmanlar, kod ve merkezileştirme sorunları nedeniyle EOS’u suçluyorlar.

Bazı satış noktalarına göre, EOS adreslerinin% 1’inden azı, tokenlerin % 86’sını elinde tutuyor, neredeyse ademi merkeziyetçi ve topluluk ve yatırımcı modeli olarak adlandıracağınız bir şey.

EOS Güven ve Güvenilirliği Ateş Altında

Bir şirketin platformda, Block.One ve EOS veya Ripple ve XRP’ın gerisinde kalması hiç de iyi bir işaret değildir.
İki göz alıcı noktayı hatırlayalım: Block.One Cayman Adaları’nda bulunuyor.
Daniel Larimer eski projelerine geri dönebilir, ancak EOS’un tarihi ve eylemleri kendisini anlatır, burada gerçek kripto topluluğu ve yatırımcılardan gelen önemli güven sorunlarına sahip bir platform var.
EOS Ethereum değil, iddia ettiği şey bile olmayabilir. 

EOS’un Ciddi Mutabakat Sorunları Var.

Bir eleştirmen, blok yapımcılarının da içinde olduğu birçok yüksek profil olayının ortaya çıkmasını ardından EOS ağının kullandığı zincirsel yönetişim modelini “Konferans görüşmeleriyle mutabakat” olarak  tanımlıyor.

Bu bir çok kimseye biraz otoriter gelebilir  ve ’merkezi olmamanın’ getirdiği boyutların ihlalleri, EOS Mainnet lansmanı için de çoğalmaya başlamış durumda. Bazıları ise  kendi şartlarını ihlal ettiğini düşünüyor: kendi hakları açısından tartışmalı olsa da,  bir çok kimse  bunu, Ethereum’un 2016’daki DAO hackine karşı hard fork  kararı ile olumsuz bir şekilde karşılaştırma yapıyor – eylem aynı zamanda bu tür zincirsel yönetim kararlarının bir tahkim kuruluna devredilen ( EOS constitution, ) EOS anayasasının ihlali olarak görülüyor.

Makale IX’den:

“Bu Anayasa ile ilgili olarak veya bu Anayasa ile bağlantılı olarak ortaya çıkan tüm anlaşmazlıklar, en sonunda, Uluslararası Ticaret Odasının Tahkim Kuralları uyarınca, söz edilen Kurallar uyarınca atanan bir veya daha fazla hakem tarafından çözülür.”

EOS anayasası ihlal edilirse, bu büyük dolandırıcılık anlamına gelir. Blok Yapıcılar için ise böyle bir zincirleme yönetim kararlarını tahkim organına veren EOS anayasasını ihlal etmelerine rağmen, durdurma söz konusu değildir.

Hype Yetkisi ve Karar Vermede Anayasal Yargılar

Dan Larimer, EOS kod yazımında kilit vizyonerlerden biri, EOS içn mücadele ediyor.  Hayatının bir anında Satodhi onunla  açık ve net konuşmuş “ bana inanamazsın ya da anlamazsın, seni inandırmaya çalışacak hiç vaktim yok”

İşte sadece yazılım hataları değil, yönetişim karışıklığı ve insan liderliğinin başarısızlığı da işin içinde. Benden daha fazla bilgiye sahip eleştirmenler, somut anayasal yetkisi olmasa bile, inernet ağ tarihinin başlarında, Blok yapımcıların bu türden cezai eylemler yapmaya istekli olduklarını ve gelecekte, özellikle de hükümetler bunları belirli işlemleri veya kullanıcıları sansürlemeye zorlarsa.- , farklı bir şekilde faaliyet göstereceklerini varsaymaktalar.

Biz Eos’u  yaptığı çalışmalara göre  değerlendiriyoruz, sözlerine göre değil, ve bir ICO’da ne kadar yükselebildiğine bakıyoruz.

Uzmanlar EOS’un Yazılımında Hatalar Olduğunda Israr Ediyorlar

Şimdi Cornell Profesörüne dönelim. Qihoo 360 ekibine göre, bu güvenlik açığı, bilgisayar korsanlarının EOS Supernode’u istismar etmesine ve tehlikeye atmasına olanak tanıyor. Çin merkezli siber güvenlik firması Qihoo 360, Cornell Üniversitesi’nde profesör olan Emin Gün Sirer ve diğerleri EOS sorunlarının daha da kötüye gideceğini düşünüyor:

Şirketteki Çin sibergüvenlik uzmanlarına göre, EOS’un supernodlarının hackerlar tarafından kötüye kullanılmasına yol açılabilir. Eleştirmenler sadece EOS mainnet lansmanının karışık olduğunu  değil, yazılımın güvenlik konusunda ciddi kusurlara sahip olduğunu da  söylüyorlar.

Oligarşinin Kripto Sahtekarlığı

EOS anayasası oldukça bürokratik görünmektedir ve uygulaması da hatalarla doludur. Bu durum, gerçek kararları verenlerin, otoritenin merkezi bir  mekanizmasına işaret ettiğini göstermektedir.

Protokol yönetişim projesi Harbor’ın kurucusu Dean Eigenmann, Ortadoğu’da, EOS’un üreticilerinin engellenmesi için çok fazla güç kazandığı ve “demokraside örtülü bir oligarşi” oluşturduğu ve yolsuzluğa eğilimli olduğunu belirtti.

“EOS ve yönetim sisteminin tüm yönetişiminin merkezileşmesi endişe vericidir. Korkarım ki birçok kullanıcı gerçekte ne kadar merkezi olduğunun farkında değil ”diye yazdı. “EOS’un yönetişimi, doğru niyetlerle başlamış gibi gözüküyor, ama mümkün olan her türlü durum için çözüm üretmeye çalışarak, blok üreticilerine kesinlikle her şeyi yapma gücünün verildiği merkezi bir sisteme dönüştü. – Dean Eigenmann

Piyasa manipülasyonu, kripto para birimleriyle o kadar yaygın ki,  Brendan Blumer ve Daniel Larimer’in amatör gibi göründüğü, blok yapımcıların blockchain çalışmalarında tanrısal figürler haline geldiği platformlarda   hilelerin olması büyük olasılık gibi görünecektir.

ICO‘ların ve bir sonraki dApp platformlarının arayışlarının neler olduğunu görmek gerçekten çok utanç verici.

Büyük Birleşmiş Siyasal Teoriler’in yanında, EOS kripto para tarihinin kötü bir şakası haline gelebilir; Ethereum, Cardano, NEO ve diğerlerine karşı ciddi bir rakip olmaktan da çok uzak. EOS’un kendisinin içinde bulunduğu çeşitli  yasal ve merkezi sorunları görmek zor değil. Bu arada, Cornell blockchain araştırmacısı Emin Gün Sirer, EOS’un yönetişim modelinin yasal bir  fırtınaya yol açacağını söylüyor.

 

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
Etiketler:
cryptopazar_koinmedya