Home Bitcoin Bitcoin Haber Bitcoin Düştü Ama Bu Öldüğü Anlamına Gelmez

Bitcoin Düştü Ama Bu Öldüğü Anlamına Gelmez

Bitcoin Düştü Ama Bu Öldüğü Anlamına Gelmez


0
Bitcoin düştü, geçtiğimiz hafta dramatik bir şekilde değer kaybetti. Kripto para sektöründe yatırımcı şirketlerden biri olan BKCM’nin CEO’su Brian Kelly popüler kripto para biriminin “öldüğü anlamına gelmez” dedi. Bir sene önce bu paritenin 2.500$’dan fiyatlandığını hatırlatan Kelly, son bitcoin fiyatlamaları ve gelecekteki fiyat eğilimi hakkındaki görüşlerini CNN’deki “Fast Money” televizyon programında yaptığı açıklamada, “Bu, bitcoin için cenaze değil,” dedi.


Bitcoin Düştü Ama Bu Öldüğü Anlamına Gelmez

 

Kelly, vergiden dolayı yapılan satışlar, birkaç korsan olayı ve 10 milyon$’lık ICO finansmanı gibi etkenler bir araya gelince fiyatın düşmesi için piyasanın en büyük paritesinde düşüşe neden olduğunu söyledi. Yine de, yatırımcılar bu kadar emin olmayabilirler. Bu koin geçtiğimiz Şubat ayında 6bin$’lık düşüş kaydetti. Ancak Aralık 2017’de, 19.500$ civarındaydı. Bu, %60’ın üzerinde bir fiyat düşüşü ediyor.

Kelly,

“Evet, bu acı verici ama sıradışı bir şey de değil. Kripto paralar genel olarak şuan ayı piyasasında bulunuyor, ve ayı piyasalarının nereye kadar gidebileceğini bilemiyoruz. Ancak bu bitcoin için bir cenaze anlamına gelmez.”dedi.

Yatırımcı Eğilimleri

İşin iyi yanı pazarın fazlasıyla kötümser olduğu zamanlarda piyasada alış yönlü pozisyon almak için pazara daha geniş bir açıdan bakarsınız. Yatırımcılardan gelen kötümser hava, fiyatın dip seviyelere, aşırı satış bölgesine geldiğini gösterir.

Yatırımcıların kripto para piyasasına yönelik olumsuz duyguları göz önüne alındığında, kripto para piyasasındaki büyük düzeltmenin diplerinde olduğumuzu söyleyebiliriz. Muhtemelen iki-üç ay içinde orta vadeli bir yukarı yönlü ralli görebiliriz. Bu da takriben senenin dördüncü çeyreği zamanlarında olması muhtemel.

Yasal Düzenleyici Kuruluşlar

Güney Kore’nin Bithumb’una yapılan son vergi kesintileri de dahil olmak üzere, düzenleyiciler, çok sayıda borsada, değişiklik yapmaya zorluyor. Bu tip düzenlemelerden dolayı Bitcoin düştü, ancak bu düşüşün daimi olacağı anlamına gelmiyor.

Diğer yandan Japon hükümetinin düzenlemeleri sıkılaştırmak, kripto para piyasasını temizlemek ve Japon kripto para birimi sektörünü meşrulaştırmak için harekete geçmesinin uzun vadede olumlu gelişmeler olduğunu belirtti. Bu sayede, Coincheck güvenlik ihlali gibi büyük korsan saldırılarını önleyerek ve piyasadaki yatırımcıların yerel borsalarda güvenle işlem yapmaları sağlanacak. ancak bu hamleler ile Bitcoin fiyatı 6.400$’dan 6 bin$ seviyesine düştü.

Bitcion Cuma Performansı

Kelly:

“Japon resmi makamları borsalarındaki iş koşullarını iyileştirilmesi için talimat verdi. Aslında bu iyi bir şey. Kısa vadede biraz zor olsa da, -çünkü yeni hesapların gelmesini engelliyorlar- aslında sistemi temizliyorlar. Daha sağlam olduğundan ve insanlar için daha iyi olduğundan emin oluyorlar.”

ABD ve Japonya’nın arkasından, üçüncü büyük kripto para piyasası olan Güney Kore, bankalarda olduğu gibi, kripto para borsalarına ilişkin de yasal düzenlemeler için taslak çalışmalarına başladı. Buradaki amaç; korsan saldırıların ve kara para aklamalarının önüne geçmek, bir yandan yatırımcıları korumak için kripto para piyasasını legal bir zemine taşırken, biryandan da daha fazla iş için geniş bir endüstri ortamı hazırlamak.

Daha Fazla Mt.Gox Likidistasyonu Olmayacak

2018 yılı boyunca, Mt.GOX’un on binlerce bitcoin’in satışı yapması, pazarı çökme noktasına getirdi ve bitcoin’nin belirli dönemlerde hız kazanmasını engelledi.

Kelly’e göre, Mt. Gox bitcoin satışlarının 2019’un başlarına kadar geciktirilmesi, en azından orta vadede pazarın hepten çöküşünün şimdilik bertaraf edilmesi açısından göz önüne alınması gereken iyimser bir faktördür.

“Mt.Gox iyileşme sürecine giriyor ve geri kalan 1 milyar$ değerindeki bitcoin’i dağıtacak. Ama bu konuda güzel olan şey, bunu 2019’un ilk çeyreğine kadar dağıtmayacak olmaları. Herkes, ani bir satış dalgası olacağını düşünüyordu ama olmadı.”dedi.

Şüphesiz Japonya ve Güney Kore kripto para piyasalarındaki olumlu gelişmeler, piyasaya, uzun vadede büyük ölçüde faydalı olacak ve yatırımcıların istikrarı ve güveni ile büyümesini sağlayacaktır.

Yazarın Notu:

Yazının başlığından da anlaşıldığı gibi burada belirtilenler iyimser nedenler. Bir yandan olumlu gelişmeleri takip ederken, diğer yandan da kripto piyasalarına yapılan yasal kolluk baskıları ve yaşanan süprizlerin bir süre daha devam edebileceğini göz önünde bulundurmakta fayda var. Pasifikte işler yoluna girmeye başlamış olabilir ancak ABD tarafında henüz bir netlik yok. Bu nedenle Bitcoin düştü haberlerine daima hazır olunmalıdır.

Bahsi geçen yasal düzenlemeler ilk başta tedirginlik ile birlikte canlar yakacaktır. Ancak bu sayede, uzun vadede piyasa legal bir zemine oturacaktır. Böylece mevcut kurumsal finans sistemleriyle entegrasyonda önemli bir eşik geçilmiş olacaktır. Böylelikle, kripto dünyasının günlük hayatımıza daha fazla ve hızlı gireceğini ön görmek için kahin olmaya gerek yok sanırım.

Diğer yandan, kripto piyasası Bitcoin‘den ibaret değil. Diğer majör kripto para birimlerinin, her ne kadar fiyat Kolerasyon’ları şuanki resimde Bitcoin‘e paralel olsa da, ayrışma sinyalleri de görülüyor. Bu sebeple -önceki yazılarımızda da dediğimiz gibi-, bu aylardaki Volatilite riskine dikkat edilmesi lazım.

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
cryptopazar_koinmedya