Home Kriptopara Haber Kripto para piyasası şokta! EOS coin neden düşüyor?

Kripto para piyasası şokta! EOS coin neden düşüyor?

Kripto para piyasası şokta! EOS coin neden düşüyor?

0
Bitcoin, Ethereum, Ripple, Bitcoin Cash, ve EOS gibi büyük kripto para birimleri büyük marjlarda düşüş yaşadığı için kripto para piyasasının değeri 260 milyar dolardan 241 milyar dolara düşerek son 24 saatte 19 milyar dolar değer kaybetmiş oldu. EOS coin neden düşüyor sorusunu yazımızda inceledik.

Kripto para piyasası şokta! EOS coin neden düşüyor?

Ethereum blockchain protokolüne dayanan yetkilendirilmiş PoS ağı EOS, üst üste üçüncü gün büyük kripto para birimleri arasında en büyük kaybı yaşadı. 24 Haziran’da BTC, ETH, XRP, ve BCH sırasıyla %3.5, %4.6, %5.8, ve %8.5 değer kaybederken EOS %13 değer kaybetti.

eos coin neden düşüyor Eos grafik
EOS coin neden düşüyor

EOS coin neden düşüyor sorusunun cevapları çok geniş faktörlere dayandırılabilir fakat özetleyecek olursak iki ana bileşen var:

  1. Mainnet lansmanı öncesi ve sonrasında aşırı büyük ralli
  2. EOS yapısı ve merkezileştirilmesi hakkındaki son tartışma

Cornell’ in Türk profesörü Emin Gün Sirer ve akıllı sözleşmeler öncüsü Nick Szabo, EOS’ u hataları ve merkezileşmeyi işaret eden karakteristiği nedeniyle eleştirmişlerdi.

Özellikle Szabo, kullanıcı hesaplarının un uzun süre hareketsiz kalması durumunda EOS’ un hesapları askıya alma, fonlara el koyma ve hesapları açık arttırma ile satma gücünü eleştirdi:

EOS’ ta birkaç tamamıyla işin acemisi insan, yatırımcıların para olarak düşündükleri şeyi dondurabilir. EOS protokolünde kimlerden oluştuğunu asla bilemeyeceğiniz kişilerden oluşan bir “anayasal” organizasyona güvenmeniz gerekir. EOS’ un “anayasası” sosyal olarak ölçeklenemez ve bir güvenlik açığıdır.

EOS hiçbir sebep göstermeden 27 hesabı askıya aldığında EOS tartışması yoğunlaştı. “Acil Durum Korum Tedbiri(ECAF)” başlıklı bir dokümanda aşırı otoriter bir üslupla EOS takımı şunları söyledi: “ işte burada belirtilen hesapların ve anahtarların işlem yapması EOS Blok Üreticileri tarafından süresiz olarak askıya alınmıştır.” Çünkü bu 27 hesap uzun süredir işlem yapmamıştı.

Haziran başında EOS mainnet lansmanı öncesinde EOS’ un değeri %285 lik bir oranla 6$ dan 23,1$ a yükselmişti. EOS’ un değerindeki bu beklenmedik yükseliş diğer büyük kripto para birimlerine göre daha büyük bir düşüşe de neden oldu.

Geçtiğimiz ay EOS’ un değeri 30 gün içerisinde 15,5$ dan 7$ a %55 lik bir oranla düşmüştü. Çoğu kripto para birimi ve tokenin hareketi bitcoin ve Ethereum’ dan etkilendiği için EOS ve diğer tokenler önümüzdeki günlerde düşmeye devam edecektir.

EOS’ un göreceli güç endeksinin (RSI) 27.8 de kalması, bir oversold durumu gösteriyor. Fakat güçlü düşüş eğilimlerinde RSI tarafından gösterilen oversold durumları bir kripto para birimini değer kaybından kurtarmak için yeterli olmaz.

İyi Performanslı Kripto Para Birimleri ve Tokenler Bile Büyük Marjlarla Değer Kaybediyor

Nisan ve Mayıs boyunca Ontology, ICON, ve 0x gibi tokenler bitcoin, Ethereum ve neredeyse piyasadaki tüm büyük kripto para birimlerinden daha iyi performans gösterdi. Bu tokenler geçen iki ya da üç ayda %50 ile %100 arasında artışlar gösterdikleri halde BTC ve ETH nin düşüş eğiliminden etkilenerek büyük marjlarla değer kaybettiler.

Eğer BTC beklendiği gibi 5,000$ bandına düşerse bu tokenler BTC ve ETH’ den daha büyük marjlarla değer kaybedeceklerdir.

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
Etiketler:
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial