Home Bitcoin Bitcoin Haber Bitcoin Fiyatı, Japon FSA’nın Talimatıyla Artan Denetimler Sonucu Düştü!

Bitcoin Fiyatı, Japon FSA’nın Talimatıyla Artan Denetimler Sonucu Düştü!

Bitcoin Fiyatı, Japon FSA’nın Talimatıyla Artan Denetimler Sonucu Düştü!


0
Bitcoin fiyatı Japon FSA’nın talimatıyla kara para aklamaya karşı denetimlerin arttırılması sonrasında, %8 oranında düştü.

  • Dijital para, 6,092$’a kadar gelerek son dört ayın en düşük seviyesine ulaştı ve haftada ilk kez 6.400$’ın altına düşmüş oldu.
  • Sorunların tespiti esnasında yeni hesapların oluşturulması fonksiyonunun da askıya alınması için, Japonya’daki en büyük kripto borsası olan bitFlyer’a gerekli talimatlar kurum tarafından verildi.
  • Kurum, yaptığı kontrollerde kara para aklamaya karşı zafiyetler tespit ettikten sonra aynı talimatı diğer beş borsaya da gönderdi.

Japonya’nın Finansal Hizmetler Dairesi-FSA’dan gelen, özellikle kara para aklama ve terörün finansmanını durdurmaya yönelik önlemlerde iyileştirmeler yapmayı amaçlayan yasal talimata göre, ülkenin en büyük kripto borsası olan bitFlyer yeni hesaplar oluşturulmasını askıya aldı.

Bitflyer, web sitesinde yaptığı açıklamada: “Bu tür konuların ne kadar ciddi olduğunun yanı sıra, bu konulara karşı ne kadar ciddi ve kesin bir duruş sergilememiz gerektiği konusunda yönetimimiz ve tüm çalışanlarımız hemfikirdir.” dedi.

Bitcoin’in Cuma Performansı

BitFlyer, “Kullanıcılara daha uygun bir hizmet sunmak ve tespit edilen sorunların iyileştirilmesine yönelik çabalarımızı en üst düzeye çıkarmak amacıyla, yeni müşterileri için hesap oluşturmayı fonksiyonunu geçici olarak askıya aldık.” dedi.

BKCM’nin Kurucusu ve CEO’su Brian Kelly:

“Bu uygulamalar, aslında uzun vadede daha iyi bir ekosistem oluşmasını ve bunun meşru bir varlık sınıfı olmasını sağlıyor.” dedi.

Bu olay, kısa vadede, -Kell’nin de işaret ettiği gibi- bitcoin’e yatırım için, büyük piyasalardaki büyük borsalara sermaye akışını azaltacaktır.

Newton Advisors’dan Mark Newton

Teknik uzman ve Newton Advisors’ın kurucusu Mark Newton, küçük kripto-para birimi haberlerinin son zamanlarda satışların tetiklenmesinde daha büyük bir güce sahip olduğunu söyledi.

Newton, “Düşük hacimli ve bu karasız ortamda, sadece az bir satış hamlesiyle, daha büyük satışlar onu takip edebiliyor.” dedi. “Sadece eksikliği ve satın alma eksikliği var, piyasada satıcılar hakim konumda.”

Newton, Bitcoin’in iki veya üç hafta daha aşağı yönlü devam edebileceğini ve bir dip bulmadan önce 5bin$’a kadar geri çekilebileceğini belirtti.

Düşüşler

Bitcoin fiyatları, Aralık ayında 20bin$ seviyesine kadar yükseldikten sonra yılın yarısından fazlasında yeni alıcıların yokluğundan dolayı kıvranıyor. CoinMarketCap.com’un verilerine göre, dijital para biriminin tüm piyasa değeri, Ocak ayından bu yana kabaca %50 oranında düştü.

Diğer kripto paralarda da bitcoin ile birlikte düşüşler görüldü. MarketCap’a göre en büyük ikinci kripto para birimi olan ETH %9 ve XRP %7 düştü. Bitcoincash ve litecoin her ikisi de yaklaşık %11 düştü.

Diğer yandan Japonya, bu sektörde, yasal düzenlemeler konusunda öncü konumundadır. Mt.Gox da dahil olmak üzere bazı yüksek profilli ihlallere maruz kaldıktan sonra, kripto para işlemlerini düzenlemek için ulusal bir sistemi benimseyen ilk ülke ülkedir.

Yazarın Notu

Önce ABD’den SEC’i konuşuyorduk, şimdide Japonya’dan FSA topar girdi. Kripto para piyasaları üzerinde baskılarını arttırmaya devam ediyorlar. Önceki yazılarımızda değindiğimiz üzere, bu uygulamaların birkaç atağı var. Ancak özetlersek, kısa vadede kriptolar için daha güvenli bir yatırım ortamı oluşacak. Bu da büyük kurumsal finans firmalarının oyuna girmesini hızlandıracak. Ama önce piyasaya biraz drama, biraz silkelenme izleyeceğiz. Önümüzdeki altı ay yatırımlarınızda agresif hamleler yapmamanızı, yüksel volatil ve riskli bir döneme girdiğimizi hatırlatırız.

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
cryptopazar_koinmedya