Home Bitcoin Bitcoin Haber Bitcoin’in Geleceği için konuşulan muhtemel 3 senaryo

Bitcoin’in Geleceği için konuşulan muhtemel 3 senaryo

Bitcoin’in Geleceği için konuşulan muhtemel 3 senaryo

0
“sportsbet”
Bitcoin’in geleceği var mı ? 2017 yılının sonlarına doğru rekor bir artış yaşayan Bitcoin, çok hızlı kazandığı değeri çok daha hızlı bir şekilde kaybediyor. Peki kripto para pazarının babası konumunda bulunan Bitcoin’in geleceği nasıl olacak? İşte BTC için konuşulan 3 senaryo.

Bitcoin’in Geleceği İlgili Senaryolar

Bitcoin’in Geleceği İle İlgili İlk Senaryo: Borsa Çöker

Bitcoin’in geleceği konusunda etkili ilk unsurlardan biri kripto para borsaları: Kripto para borsası Mt. Gox, 2014 yılında çöktüğünde yaklaşık olarak 650,000 BTC kaybetmişti. Bu miktar her ne kadar 4 yıl önce de oldukça yüksek bir reel para karşılığına sahip olsa da şimdiki 5.2 milyar dolarlık değer kadar yüksek değildi. Bir başka büyük başarısızlık ya da borsa çökmesi, kripto para sektörüne olan güvenin tamamen kaybolmasına ve bunun sonucunda para ve emtia kayıplarına neden olabilir.

Zira geçen hafta Japonya’da, 500 milyon dolar değerinde bir Altcoin olan NEM çalındı ve kripto para yatırımlarına karşı güvenlik eksikliği konusunda endişeleri arttırdı.

Bitcoin'in Geleceği var mı?
Bitcoin’in Geleceği İlgili Senaryolar

2. Senaryo:  Bitcoin’in Modası Geçti

Bitcoin’in geleceği konusunda etkili olan diğer konu ise şüphesiz popülerlik. Bitcoin Cash ve diğer çatallanmaların Bitcoin’den ayrılmasının nedeni orijinal kripto para olan Bitcoin‘in kapasitenin yetersiz olmasıydı. Bitcoin’in Blokchain dosya boyutlu 1 MB ve blok başına 2.500 işlem yapabiliyor. Bitcoin Cash ise 8 MB boyutunda ve çok daha fazla işlemi aynı blokta gerçekleştirebildiği için çok daha yüksek kapasite ve hıza sahip.

BTC transferinde, basit bir işlem öngörülmeyen bir süre (bazen saatler) sürebilir ve sistem  hatta tarafından reddedilebilir. Dahası, BTC eskiye göre çok daha masraflı oldu; ortalama olarak 10 dolardan 140 dolara çıktı. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan PwC Küresel Strateji Sorumlusu Blair Sheppard,

İlk oyuncular genellikle çok spekülatiftir. Ancak trend burada kalır. Bununla ilgili bir atasözü bulunuyor, daha hızlı ok atanlar zenginliği alırlar. Yani Bitcoin hızlı giderse arkasına insanları alır, dedi.

3. Senaryo:  Regulatörler Önlem Alabilir

Hint Maliye Bakanlığı tarafından kripto paraların yasaklanacağı yönünde sözlü açıklama bile pazarın değerinin yaklaşık %25 kaybına yol açtı. BTC Perşembe ve Cuma günü 3 bin dolar değer kaybetti. Çin, Hindistan, Rusya ve Birleşik Devletler gibi ülkeler bu işlemlere yönelik yasak açıklaması yaparlarsa BTC belki tamamen ölmeyebilir ama eski ve şimdi de hala bir miktar da olsa süren parlaklık sona erebilir.

“İçerikler bilgilendirme amaçlı olup kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım, uzmanlık gerektiren ciddi ve riskli bir iştir.”

Etiketler:
0
0
0